Wpis z mikrobloga

Na codzień jeżdżę gravelem, ale ostatnio miałem okazje pojeździć pierwszy raz w życiu na nowoczesnym MTB i mam kilka spostrzeżeń. Prawdopodobnie bedzie to niepopularna opinia, ale MTB jest strasznie nieefektywnym i mało uniwersalnym rowerem.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to jak taki rower pływa. Wiem, że można zablokować amor, ale tyle co energii ucieka przy mocniejszym deptaniu to masakra. Kolejna rzecz to kompletny brak czucia tego co dzieje się pod kołami. Szerokie gumy (2.1 tak wiem, że to wzglednie wąski kapeć) i zawias strasznie wycina takie rzeczy. Używanie takiego roweru na codzień i do jazdy po szutrach lub wzglednie twardych szlakach kompletnie mija się z celem. Świetnie za to sie spisze jak spełnienie rownania n+1. Fun bike do zabawy poza utartym szlakiem i odkrywania jakichś średnio dostepnych miejsc.

Posiada ktoś z was te dwa rodzaje rowerów? Jakie są wasze odczucia?

#gravel #mtb #rower
  • 17
@kobrys13 Nie tyle brak jaj co brak odpowiedniego terenu na taki rower. Mazowsze płaskie jak stół, wymagającego terenu też raczej brak. No i tak, generalnie chodzi o przypadek posiadania jednego roweru.
@kobrys13 Akurat tu mieszkam to wiem jak to wygląda. Mowie tu o cywilnej jeździe a nie pociskaniu w trybie wyscigowym po piachu i korzeniach które są grubo poza strefą komfortu gravela. Btw szkoda ze budowa S8 tak zaorała ten czarny szlak XC co był :(
@Mr_Trabalski: tyle to po szutrach można i hardtailem latać. Gravel nie ma żadnej przewagi. Taka szosa do katowania. Bo tam gdzie wjadę gravelem wjadę też szosą, tylko będzie mi jej szkoda. Nie wiem czy ten wpis to bait, ale gravel to po prostu najnowsza moda rowerowa która urosłą do rangi religii i ciężko ją usprawiedliwić zdrowym rozsądkiem. W lesie nie pod każdą górkę wjedziesz i w piachu zakopiesz, a na asfalcie
ale jednak wybieram MTB i szosę

@Isilmo: na wycieczkę biorę tylko 1 rower na raz. Gravel wydaje się dobry na wycieczki zróżnicowane, troche asfaltu, troche gruntu

ale gravel to po prostu najnowsza moda rowerowa która urosłą do rangi religi

@churagan: chyba troche w tym prawdy, niestety dla mnie. Chciałym rower taki jak mam teraz, ale z barankiem - i to dokładnie wychodzi gravel - więc ceny sporo wyższe :(