Wpis z mikrobloga

Któregoś poranka 1961 r. chirurg Leonid Rogozow, stacjonujący w radzieckiej bazie na Antarktydzie, poczuł ostry ból z prawej strony brzucha. Diagnoza wydawała się oczywista: zapalenie wyrostka.

Kłopot w tym, że Rogozow był jedyną osobą w promieniu tysięcy kilometrów, która mogła go zoperować. Powrót do Rosji nie wchodził w grę - podróż morska zajęłaby ponad miesiąc, a lot uniemożliwiała fatalna pogoda.

W końcu Rogozow podjął decyzję - wolał zaryzykować przeprowadzenie operacji, niż czekać, aż umrze.

Musiał jednak radzić sobie zupełnie sam - za pomocników miał jedynie kierowcę i meteorologa, którzy trzymali mu lusterko i podawali narzędzia chirurgiczne.

"Moi biedni asystenci! Na chwilę przed zabiegiem byli bardziej bladzi niż ich białe kitle" - napisał później w dzienniku.

Znieczulony miejscowo nowokainą Rogozow rozciął sobie brzuch. W trakcie operacji lustro okazało się nieprzydatne, dlatego zdecydował się operować orientując się przez dotyk.

Co chwilę omdlewając wykroił sobie wyrostek, zaaplikował antybiotyki i zaszył ranę.

Po tygodniu był już zdrów, a dwa tygodnie później wrócił do normalnej pracy. Związek Radziecki był pod wrażeniem - bohaterski lekarz po powrocie do kraju został uhonorowany Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #medycyna #zdrowie #lekarz
Gizmo_Clan - Któregoś poranka 1961 r. chirurg Leonid Rogozow, stacjonujący w radzieck...

źródło: comment_1605789735X8rWTLNU1TPOHXrgxG99y6.jpg

Pobierz
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw: w sumie korzystając z okazji ze Cie widzę w jakims komentarzu XD

Jak często zdarza się pacjent, który bardzo boi się zabiegu?
2 tyg temu usuwałam osemke i sie popłakałam w trakcie a mam 25 lat xD , do teraz się zastanawiam jak duży to był przypal i jak bardzo się wstydzić kolejnej wizyty w poniedziałek xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw: no tak trochę zwatpilam jak asystentka patrzyła na mnie w lekkim szoku xD i zaczęła pocierać mi ramię mówiąc, że już po wszystkim xD

Dzieki, została mi jeszcze ostatnia Osemka do usunięcia ale to zanim się psychicznie przygotuję to znowu trochę czasu upłynie ()