Wpis z mikrobloga

Witajcie w tagu #naostro. Wielu z was pytało mnie o przepis na #ostresosy które robię.

Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć jak robię owe sosy, jednak nie będzie to typowy przepis, ponieważ największą rolę odgrywają proporcje, a tych w chwili obecnej nie zdradzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bazę dla wszystkich sosów stanowią: cebula, czosnek, marchew, ocet jabłkowy, cukier, sól, pieprz, przecier pomidorowy lub pomidory - warzywa zostają drobno pokrojone, a następnie lądują na patelni do smażenia. Do gara trafia przecier pomidorowy lub pomidory, sól, cukier, ocet. Po usmażeniu, warzywa trafiają do wspólnego gara gdzie następuje ich pierwsze zblednowanie. W tym momencie przychodzi czas na #chilli Wybrane gatunki lub mix zostają zblendowane i dodane do wcześniej przygotowanej bazy. W zależności od rodzaju sosu - chilli jest smażone lub dodawane od razu po zblendowaniu, następnym krokiem jest dodanie konkretnych aromatów sosom:
- Brzoskwinia, tu trafiają takie składniki jak: imbir, brzoskwinie (świeże lub z puszki - w zależności od dostępności), sos worcester (sos z fermentowanego anchois), zioła (świeże lub suszone), cayenne, papryka wędzona, limonka
- BBQ, tu trafiają takie składniki jak: imbir, sos sojowy, kolendra, kmin, limonka oraz własnej produkcji ekstrakt BBQ na bazie octu, papryki (chipotle) wędzonej, sosu sojowego, cebuli, niekiedy dodaję również whisky dla uzyskania mocniejszego smaku, niekiedy dodaje rowneż suszonych pomidorów
- Gruszka/Ananas - tu trafiły takie składniki jak: limonka, zioła, papryka słodka, świeże gruszki, ananas, sos sojowy, sos worcester (sos z fermentowanego anchois), imbir, sok pomarańczowy
- Mango - limonka, zioła, papryka słodka, świeże mango, sos sojowy, imbir, suszone pomidory

Wszystkie składniki redukuję/gotuję około 2h aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W międzyczasie blenduje ponownie w celu uzyskania gładkiej masy.
Następnym krokiem jest rozlanie sosów do słoików oraz ich wekowanie, aby mogły leżeć przez długi czas w spiżarni.

Podsumowując, rok ten był moim najbardziej pracowitym sezonem jeśli chodzi o #chilli. Wyprodukowałem kilkaset sztuk słoików. Część z was miała możliwość spróbować moich sosów, poprzez organizowane prze mnie #rozdajo.
Otrzymałem od was wiele opinii dzięki czemu mogłem jeszcze bardziej dopracować moje produkcje, faworytem wg waszych opinii okazały się takie sosy jak BBQ oraz brzoskwinia.

Niebawem zorganizuje kolejne #rozdajo z racji iż nadal posiadam duża ilość sosów, których sam nie dam rady spożyć, mimo że jem jak jogurcik :p

Wszystkich chętnych spróbowania wyżej wymienionych sosów, zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej.

#chillizercy #chillihead #ostrezarcie #ostresosy #gotowanie #kulinaria #chili #chilijem #chillicontent #sos #sosostry #papryka
Wołam osoby które brały udział w rozdajo. Nie chcesz być wołany? Napisz w komentarzu.
el3m - Witajcie w tagu #naostro. Wielu z was pytało mnie o przepis na #ostresosy któr...

źródło: comment_16057050553tzId5sCgPbHOWItsp5oDs.jpg

Pobierz
  • 87