Wpis z mikrobloga

Heja

Po tygodniu używania Xbox Series X jest parę rzeczy które mnie drażnią.
Posiadam PS4 kupione na premierę więc będę do niej porównywał.
Mogę się mylić w niektórych punktach a wynika to z tego że nie znalazłem/zauważyłem danej opcji/funkcji lub po prostu nie wiem że istnieje.

Po 1 sklep microsoft to jakaś kpina, ten sklep jest tak nieintuicyjny na kompie że masakra, długo ładuje listę gier, promocje także gorsze w porównaniu z konkurencją, jest ich zdecydowanie mniej brak jakoś fajnie rozdzielonych zakładek typu "Okazja tygodnia" czy tym podobne (rozumiem że oni skupiają się na gamepass ale tych promocji mogłoby być więcej patrząc na konkurencję) brak sklepu w aplikacji xbox na androidzie.

Po 2 interfejs Xbox-a po przesiadce z Playstation wydawał się także nieintuicyjny, odszukanie gdzie znajdują się pobierane gry, brak tworzenia folderów, czy nawet samo przełączanie konsoli w tryb uśpienia aby pobierała gry z początku sprawiło mi wiele kłopotu no bo przecież według Microsoftu przycisk wyłącz konsolę oznacza uśpij konsolę (fuck logic) no i całkowite wyłączenie konsoli ukryte w opcjach zasilania w menu gdzie trzeba się prze klikać przez bodajże 3 ekrany, rozumiem że są 2 tryby pracy instant-on i ten eco coś tam ale po co to skoro można było zrobić to tak jak u konkurencji, wyłącz, uśpij, anuluj i tyle, a nie przełączać się miedzy tymi trybami a jak będziesz chciał pobrać grę i zapomnisz przełączyć tryb na instant-on gra się nie pobierze.

Po 3 przełączanie dźwięku słuchawki tv. Mocno się zdziwiłem kiedy po 22 odpaliłem pierwszy raz konsolę podpiąłem słuchawki i zacząłem swoją pierwszą sesję w Forze a za 5 min przylatuje do mnie żona z krzykiem co ja robię? Czy chcę syna obudzić? a ja takie wtf. jak się okazało dźwięk leciał także z soundbara i walił basem po całym mieszkaniu. W tym przypadku są 2 opcje albo za każdym razem wyciszać dźwięk z tv albo w opcjach konsoli wyłączyć przesyłanie dźwięku po HDMI do tv. Wybrałem tą drugą opcję z racji grania przeważnie późnymi godzinami wieczornymi na słuchawkach.

Po 4 wybudzanie/uruchamianie konsoli po przełączeniu tv na źródło HDMI. Problem dotyczy tego że mam ustawione Sceny na telefonie odnośnie konfiguracji oświetlenia oraz zachowaniu urządzeń (w jaki tryb mają wejść itp.) Opisze to na przykładzie PS4. Posiadam oświetlenie Yellight którym steruje telefonem potworzyłem sobie sceny dzięki czemu po wciśnięciu 1 przycisku wyłącza mi się oświetlenie główne, włącza się taśma w kolorze niebieskim, telewizor przełącza źródło sygnału na HDMI dzięki czemu automatycznie odpala mi się ps4 dodatkowo wyciszone zostają powiadomienia w telefonie. Dodatkowo kiedy kończę grac wciskam w apce ikonę Dobranoc i automatycznie wyłącza się tv oraz konsola, gasną ledy a mi zapala się droga do sypialni podświetlana ambientowym oświetleniem na 1 minutę, niestety z Xbox-em nie chce to współpracować, konsola nie wybudza się po przejściu telewizora na odpowiednie źródło, ani nie wyłącza się razem z tv, muszę te czynności wykonać ręcznie padem.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o moje bolączki z nowym Xbox-em, no i żeby nie było że jestem niezadowolony, co to to nie, na plus jest mega szybkie uruchamianie gier, przełączanie się między nimi, rozdziałka 4k oraz 60 fps robią mega robotę, dodatkowo głośność konsoli, PS4 w porównaniu z Xbox-em to odrzutowiec pomimo wymiany pasty pod prockiem i thermopadów, pad także lepiej lezy w dłoni no i długość działania na baterii także o wiele lepsza, moje zdziwienie kiedy podczas hamowania w Forzie zaczął mi wibrować trigger bezcenne, no i najważniejszy argument Xbox-a GAMEPASS :D

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu, Xbox o wiele bardziej podoba mi się wizualnie od PS5, dodatkowo multum gier w GamePass których nie ograłem na PS4 (chociażby świetny Jedi Fallen Order który wygląda i działa cudownie) oraz seria Forza za którą tęskniłem od czasów Xboxa-a 360 sprawiły że tym razem postawiłem na konsolę od zielonych czy słusznie to się okaże za parę lat, a teraz życzę każdemu przyjemnej gry na każdej konsoli i pamiętajcie że to gry mają nam sprawiać radość a nie wywoływać gównoburze między nami graczami!

Pozdro!

#xbox #playstation #konsole #opinia #wlasnezdanie
  • 15
@Just_Doesnt_Know: no tak tylko dlaczego to jest rozbite jako 2 opcje wybierane w menu, wiadomo na start dodałem do kolejki parę gier aby się ściągały konsola w trybie instant-on wybieram wyłącz konsolę, ale z taką niepewnością za parę minut odpalam ponownie aby sprawdzić czy aby na pewno pobiera. Teraz kiedy nie pobieram żadnych gier przełączyłem na ten drugi tryb ale jeśli będę chciał ściągnąć dziś grę to znowu trzeba przełączyć się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CrucialDamisss: Jeżeli chodzi o nieintuicyjność, to ja tak miałem podczas konfiguracji ps4 slim(kupiłem tacie, sam nie posiadam). Menu mi sie wydawało bardzo nieczytelne. Podejrzewam, że zawsze tak jest jak masz styczność z innym sprzętem. Mi do grania służy xbox series x i jestem zadowolony ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CrucialDamisss:
Ad. 1 i 2
Kwestie intuicyjności są bardzo subiektywne i wynikają z nawyków. Gdybym ja teraz uruchomił PlayStation napisałbym dokładnie to samo o sklepie Sony. Na głównej stronie sklepu masz kafelek "Okazje", gdzie dalej są one podzielone na różne kategorie (wyprzedaże wydawców, Deals with Gold, itp.). Dodatkowo polecam stronę xbox-store-checker.com, gdzie można sprawdzić ceny na innych rynkach (na niektórych można płacić normalnie własną kartą, na innych gift cardami, znajdziesz tam
@CrucialDamisss co do ad.3 to się zgadzam,.podłączenie słuchawek do pada powinno wyciszać dźwięk w tv :(

Co do ad.4 to XSX wspiera HDMI CEC, poszukaj w opcjach. Można ustawić tak, aby włączenie konsoli włączało tv, wyłączenie tv wyłączało konsole i na odwrót. Jeśli więc twój system steruje tv, to ten powinien ogarnąć konsole.