Wpis z mikrobloga

Od kilku miesięcy przy wypłacie każdy pracownik otrzymuje ode mnie taki kwit. Jest podana jego kwota, którą dostał na konto i reszta jego kwoty, którą zabiera (rucha go) państwo.
Robię to tylko po to aby nie narzekali, że #!$%@?ą po 12 godzin za #!$%@? nie pieniądz. Od momentu kiedy dostają takie kwity tak nie mam już co miesięcznego gdakania, że mało. Otwórz firmę i sam zacznij zarabiać.
#!$%@? zwykłe krawężniki myślą, że prywaciarz jak jeździ nową X3 to zarabia miliony. Niestety, nie tylko ja ich rucham. Chciałem kupić X4 ale nie stać mnie na raty leasingu.

#firma #wlasnafirma #pieniadze
źródło: comment_1605549232jDeu4X4ysE7pwkqokV6fqM.jpg
  • 201
@Patuptap: Masz racje jednak nie zmienia to faktu, że pracodawcę kosztuje on ciągle prawie 5,8k, a pracownik traci z widzenia prawie 40% swojej pensji już na dzień dobry na rzecz państwa (tutaj 3k), a każda podwyżka wynagrodzenia o złotówkę kosztuje pracodawcę 81 groszy.
@Arean9: taki post moze miec przyklask tylko u dzieciakow, ktore nigdy nie pracowaly i wiecznie zyja mitem panstwa wyzyskujacego pracodawcow, nadmiernej fiskalizacji i dobrodusznego pracodawcy, ktory by zaplacil wiecej ale nie ma z czego... kazdy etatowiec wie, jakie skladki odprowadza. Kazdy etatowiec wie, ze za 9% swojej pensji moglby rodzinie co najwyzej zapewnic rwanie zebow przez kowala a nie opieke zdrowotna. Nie mowiac juz o szkolnictwie, 500+ czy innych swiadczeniach. Najczesciej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dlolb: Widać, że gówno wiesz o leasingu a co dopiero o zarobkach. Nawet przy 10k netto nikt nie bierze auta w leasing za 2,5k miesięcznie.

Taki leasing staje się opłacalny dopiero przy zarobkach w okolicach 17~19k netto.

Znaczy spotkasz kretynów którzy wezmą taki wóz w kredyt na 10lat przy zarobkach 6k netto co z tego? Da się ale jest to finansowy strzał w głowe.

Pierwszy lepszy księgowy ci to wytłumaczy.

@
@maciejg:

ale jest tylko brutto. A nie pełny koszt pracodawcy, co rozpisał OP. Sprawdź.

Ale wiemy co to jest ten mityczny "koszt pracodawcy"? To jest kwota brutto + skladki ktore placi pracodawca.
Wez sobie teraz dodaj ze zdjecia OPa sumy gdzie jest "koszt pracodawcy" i dodaj to do brutto. Zgadnij c Ci wyjdzie? No brawo-wyszedl ci koszt pracodawcy-calkowity koszt wynagrodzenia(czyli 3 pozycja na zdjeciu OPa-a w zasadzie powinno wyjsc ale cos
Ale wiemy co to jest ten mityczny "koszt pracodawcy"?


@gorzki99: co najmniej połowa z nas wie ;)
OP przygotował dokument, gdzie kwota brutto to 6040. Korzystając z kalkulatora np na money.pl:
https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/?rok_podatkowy=2020&pensja=6040&typ_kalkulatora=0&typ_wynagrodzenia=0&koszty_autorskie=0&koszty_autorskie_procent=0&poza_miejscem_zamieszkania=0&wspolne_rozliczanie=0&uwzglednij_kwote_wolna=1&ppk=0&ppk_pracownik=2&ppk_pracodawca=1.5&pit_26=0&zus=0&dobrowolne_chorobowe=0&zwiekszone_koszty_uzyskania=0

można sprawdzić sobie, że oznacza to 4347 netto, a pracodawca płaci 7277. Dokładnie tak, jak postował OP.

Na pasku wynagrodzeń podane są odliczenia od kwoty brutto (w tym wypadku 6040). Obciążenia płacone przez pracodawcę nie są wymieniane. Jeśli opublikujesz
Robak zostanie robakiem.


@Zarzutkkake: a mitoman mitomanem...

można sprawdzić sobie, że oznacza to 4347 netto, a pracodawca płaci 7277. Dokładnie tak, jak postował OP.


@maciejg: pracownik to koszt dla pracodawcy i nikt łaski nie robi dając komukolwiek zatrudnienie. Mamy całować pracodawcę za to, że odprowadza za nas składki? Wymienia czas pracownika na wartość dodaną jego pracy i płaci mu, osiągając przy tym zysk. Wy serio myślicie, że odkładając na emerytury
@lukaszzz nie neguję tego, że to koszt! OP wskazuje, ile ten koszt wynosi, ile tej kwoty zabiera państwo i ile finalnie trafia do pracownika.

Nie chwalę, nie ganię - chcę tylko aby wiadomo było precyzyjnie, o czym mówimy. Trzeba to policzyć.
co najmniej połowa z nas wie ;)


@maciejg: Cos w tym jest bo jak sobie policzylem w ten sposob moj pasek to rowniez wyszlo blisko tego co wyszlo jak wkleilem do linka.
Liczenie w sposob jaki podalem roznilo sie od tego z linka o niecaly 1% (roznica 60pln to raczej zadna roznica wtakim kontekscie o jakim mowimy)

Wiec spokojnie moge przyjac ze pomimo bledu rzedu niecalego 1% koszt pracodawcy to suma
@gorzki99 niezupełnie. A nawet zupełnie nie ;)

Składki są podzielone i cześć płaci pracodawca I TEGO NIE MA NA PASKU, a drugą część PŁACI TEŻ PRACODAWCA za pracownika - i TYLKO TA CZĘŚĆ jest na pasku.
@maciejg: Usilnie chcesz zobaczyc moj pasek? Powiedz mi wiec dlaczego po dodaniu 2 kwot z mojego paska
1-wynagrodzenie brutto (pozycja 5)
2- Razem zus frima (pozycja ostatnia-jest to suma 5 poprzednich pozycji)

Wychodzi mi kwota o niecaly 1% nizsza od tej ktora Twoj link pokazal jako koszta pracodawcy?

Wpisalem kwote brutto, przelaczylem zakladke na pracodawca i ostatnia kolumna to "calkowity koszt"
I ta kwota jest wlasnie wieksza o niecaly 1% niz
@gorzki99:

a na przykładzie podanym przez OPa:

pensja brutto: 6040
pensja netto: 4347
a składki to.... 2930. 6040-4347=1693 - i to jest właśnie ta część składek, która jest na pasku widoczna i polega odliczeniu od stawki brutto (oraz jest uiszczana przez pracodawcę). Ale pracodawca płaci jeszcze DODATKOWO 1237zł.

A kogo to obchodzi? I po co o tym mówię? Czemu to ważne?

Bo to kwotę 7277 stanowi faktyczną WARTOŚĆ pracy pracownika. I
to już zależy od konkretnych kwot. Czasem będzie bardziej, czasem mniej rozbieżne. Rozwinąłem nieco bardziej na przykładzie powyżej.


@maciejg: Zeby byla jasnosc to ustalmy 2 rzeczy
1-w pelni sobie zdaje sprawe z tego ze pracodawca jest ruchany i ze nie zawsze to "januszex" ktory tylko patrzy jak wyruchac pracownika (ale tacy tez sa). Jasna sprawa ze pracodawca chce uzyskac jaknajwiecej jaknajmniejszym kosztem. To zupelnie normalne bo nie jest on instytucja charytatywna
ale na pasku z wypłaty nie ma kosztów pracodawcy


@Forfuta: OK jeszcze raz - na spokojnie i powoli.
Wkleilem swoj pasek. Napisalem co pododawalem (wynagrodzenie brutto i ostatnia linijke ktora jest suma 5 poprzednich) i wyszla jakas kwota - niech bedzie X

@maciejg podjal dyskusje i zapodal linka do kalkulatora (bo twierdzil tak jak Ty)
Wklepalem w tym kalkulatorze kwote brutto i w rubryce "calkowity koszt pracodawcy" wyszlo tyle ile po
Wklepalem w tym kalkulatorze kwote brutto i w rubryce "calkowity koszt pracodawcy" wyszlo tyle ile po zsumowaniu tego co mam na pasku (z bledem <1%)


@gorzki99: to dlatego, że opodatkowanie pracy nałożone przez państwo rozkłada się (mniej-więcej, i zależnie od dochodu) po połowie między to, co pracodawca płaci BEZ wskazywania tego w pensji brutto oraz to co JEST w pensji brutto. Ok?

Wiec jakich to niby kosztow pracodawcy nie mam na
I na postawie tych przepisów działa kalkulator na Money.pl. Tyle tylko, że NIE uwzględnia się tych kosztów na pasku.


@maciejg: i ten kalkulator podal ta sama kwote co uzyskalem z dodania tego co jest na pasku? Pasek nie uwzglednia tej dodatkowej kwoty - kalkulator uwzglednia a wyniki te same?
Sorki ale nie nadazam.

I znów - JEŚLI CHCESZ, to rozpiszę Tobie dla Twojej pensji. Jeśli podasz jej wysokość.


@maciejg: ani
a czyja? Ktoś to państwo wybiera w wyborach, a raczej mamy więcej pracowników niż prywaciarzy


@svr_: ooo kochany, teraz #!$%@?łeś :). Może jeszcze to wina pracowników, że tak wybierają? Oh wait... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zarabias 8051,68. I takiej kwoty próżno szukać na Twoim pasku.
Od tej kwoty państwo zabiera następujące składki:

Emerytalne: 652,26 (tę kwotę znajdziesz, ale tylko raz!)
Rentowe: 434,40
Wypadkowe: 111,61
Fundusz pracy: 163,73
FGŚP: 6,68

Tych właśnie kwot (nie dotyczy składki emerytalnej!) na pasku raczej też nie znajdziesz. Zostaje 6 683, co już pojawia się na pasku jako wyjściowa kwota. Od tego płacisz dodatkowo jeszcze następujące składki:

Emerytalne: 652,26 <- że to dokładnie
Serio zadajesz mi to pytanie? To ma do tego, że zatrudniając pracownika wrzucasz sobie jego pensje w koszty więc płacisz mniejszy podatek dochodowy. Więc skoro już skrupulatnie wyliczasz wszystkie koszty stałe, to bądź uczciwy i dolicz też kwotę o jaką płacisz mniejszy podatek zwłaszcza, że będzie to około 1400 zł. Dość spora kwota o której Ci się zapomniało.

Ale WTF? Jakie to ma znaczenie? Zatrudniając pracownika płacisz mniejszy podatek dochodowy. Więc nie
@Gaku745: Nie, nie zapomniałem. To zależy od przyjętych założeń - ja zakładam, że jak pracownika nie ma, to nie ma też przychodu, który on generuje. Przykład, który przytaczasz zakłada, że pracodawca I TAK zarobi i od tego będzie płacić podatek. A przecież gdyby pracodawca zarabiał bez pracownika, to by go w ogóle nie zatrudniał ;)

I oczywiście "to zależy" i "to skomplikowane" - w niektórych branżach pracodawca I TAK zarobi -
Wy serio myślicie, że odkładając na emerytury ledwo 18% wypłaty (składka pracownika + pracodawcy) to w 30 lat nazbieracie tyle, by nie głodować na emeryturze? Nawet zakładając emerytury kapitałowe? Naprawdę uważacie, że wasza składka zdrowotna 9% podstawy pokrywa koszty leczenia i ratownictwa? O święta naiwności...


@lukaszzz: pewnie zależy ile ktoś będzie pobierał emeryture ale ogołnie to 18% to jest bardzo dużo.
Całkowicie prywatna opieka medyczna też kosztuje mniej niż te 9%
Jakbym któregoś postawił na moim miejscu to firma by upadła w ciągu tygodnia.


@Zarzutkkake: Jaka januszera xD Co to za argumenty? Gdybyś nie miał pracowników, to byś sobie mógł działalność prowadzić pod latarnią. Co to w ogóle udowadnia?

Szkoda tych ludzi :D
pewnie zależy ile ktoś będzie pobierał emeryture ale ogołnie to 18% to jest bardzo dużo.


@murinius: 18% przez 30 lat, przy dlugosci zycia 15 lat na emeryturze oznacza tylko 36% pensji. To duzo? Emerutury sa ozusowane wiec realnie do rak trafi 30% pensji. Zarabiasz teraz 6 tys na reke? To dostaniesz 2k emerytury

Całkowicie prywatna opieka medyczna też kosztuje mniej niż te 9% i jakoś się opłaca


@murinius: sie oplaca
@Zarzutkkake: no w mojej każdej firmie dostawałam pasek płacowy, jestem zdziwiona, że można tego pracownikom nie dostarczać. Za każdym razem jak na niego patrzeć to mnie #!$%@? strzela, że place prawie 4k samych podatków, a nic za to nie dostaje. Ani służby zdrowia, ani świeżego powietrza, ani dobrych dróg, ani #!$%@? nic.
@maciejg: Zakladam ze ostatnie bylo do mnie ale zapomnialo Ci sie uzyc "odpowiedz"

Koles czy Ty sie dobrze czujesz?

Napisales:

Zarabias 8051,68. I takiej kwoty próżno szukać na Twoim pasku.


podczas gdzie ja od kilku wpisow tluke do glow wykopkow ze moj pracodawca zaklada ze ja potrafie dodawac. OP w 3 pozycji dal sume tego co w moim przypadku daje suma ostatniej pozycji i 5 PICREL-ramki czerwone

Co wiecej Twoj kalkulator
źródło: comment_1605635291f5gTWO5OavQvAo1bG8V4Kl.jpg
@roqitt: nie, nie wiem jak to policzyles. Jako podatki wyliczyłam też składki emerytalne i inne #!$%@? muje, pieniądze, których prawdopodobnie nigdy z powrotem nie zobaczę bo system zbankrutuje do tego czasu.
@roqitt: nie, nie wiem jak to policzyles. Jako podatki wyliczyłam też składki emerytalne i inne #!$%@? muje, pieniądze, których prawdopodobnie nigdy z powrotem nie zobaczę bo system zbankrutuje do tego czasu.


@Bellie: jako podatek ( ͡º ͜ʖ͡º) w październiku żeby płacić 4k podatku to zarabiasz 17k, od tego podatek naliczony jest 5400, minus 7.75% zdrowotnej daje 4.1k podatku do zapłaty