Wpis z mikrobloga

#wesolezyciewsekcie
Świadkowie Jehowy vs Patriotyzm

Mówiąc krótko Świadkowie Jehowy nie mogą być patriotami i mają zachowywać neutralność w sprawach związanych z polityką. Patrząc na Kościół Katolicki i jego wchodzenie z butami w politykę można to uznać za duży plus, z czym się bardzo mocno zgadzam. Ale ponieważ są to ŚJ, to na tym się to oczywiście nie kończy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1) ŚJ od dziecka uczy się tej neutralności. Od początku szkoły uczono mnie, że nie powinnam wstawać do hymnu ani go śpiewać, bo hymn jest oddawaniem czci państwu, a cześć należy się jedynie Jehowie. Pisałam już we wpisie o szkole, że strasznie stresowały mnie apele szkolne, kiedy wszyscy wstawali do hymnu, a ja nadal siedziałam, przez co odstawałam mocno od innych dzieci. Ale w liceum wymyśliłam “lukę” i zaczęłam wstawać razem z innymi, ale za to nie śpiewałam i nie przykładałam ręki do serca, co uznałam za wystarczające pokazanie swojej neutralności xD

2) Byłam zwolniona z masy rzeczy w szkole, zaczynając od ślubowania pierwszoklasisty, potem ze śpiewania hymnu na muzyce, wszelkiego rodzaju recytacji wierszy patriotycznych, pisania tekstów na ten temat, czy kolorowania flagi i godła. Nauczyciele zazwyczaj znajdowali dla mnie tematy zastępcze. Nie wchodziły też w grę wszelkiego rodzaju konkursy związane z patriotyzmem, czy Świętem Niepodległości.

3) Z zajęć pozaszkolnych odpadało również harcerstwo, które jest mocno nacechowane patriotycznie.

4) Dorośli ŚJ nie głosują w wyborach ani nie biorą udziału w protestach. Wyznają w tym pogląd z wypowiedzi Jezusa, że “nie są częścią tego świata”. Oni mają popierać przede wszystkim Jezusa i Królestwo Boże. Rządy ludzkie są według nich i tak złe, bo: 1. są sterowane przez Diabła, 2. nie rozwiążą problemów ludzkości tak jak Bóg, 3. prędzej czy później upadną w Armagedonie, po którym nad Ziemią będzie rządzić Jezus razem ze 144 tys namaszczonych duchem świętym ŚJ.

5) Wybory, jak wszystko, są dla nich super okazją do głoszenia o swoich poglądach. Typu, jak ktoś takiego ŚJ zapyta na kogo głosuje, to może odpowiedzieć, że on już zagłosował na Jezusa i dalej może się potoczyć rozmowa na temat religii :D

6) Już dzieci ŚJ są uczone neutralności politycznej poprzez brak udziału w wyborach klasowych. W niektórych domach razem z dziećmi ćwiczy się scenki, w których rodzice lub rodzeństwo udaje kolegów z klasy, dzięki czemu uczą się odpowiadać na pytania w związku z tym. Na końcu tego artykułu z ich literatury jest przykład takiej scenki w temacie wyborów klasowych.

W związku z tym tematem mam anegdotkę z własnego życia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Raz z koleżanką ze zboru byłyśmy na głoszeniu, gdzie chodziłyśmy po ulicy z “traktatami” - takimi małymi cienkimi ulotkami. Był to akurat dzień przed wyborami albo dzień wyborów, nie pamiętam już dokładnie. Wpadłyśmy na genialny pomysł, że będziemy rozdawać traktat pod tytułem “Kto rządzi tym światem” (spoiler: Szatan ( ͡° ͜ʖ ͡°)). No i oddałyśmy już któryś traktat z kolei, kiedy ku naszemu zdziwieniu starszy pan odpowiedział “Ale wy się tak nie boicie w ciszę wyborczą poruszać takie tematy?” xDD Nie wiedziałyśmy za bardzo o co chodzi w ciszy wyborczej, ale tak się przestraszyłyśmy, że był to nasz ostatni rozdany traktat tego dnia xD

---

Na tagu #wesolezyciewsekcie piszę wspomnienia z czasów, kiedy byłam wierzącym Świadkiem Jehowy. Prócz samego tagu możecie mnie też obserwować na FB.

#swiadkowiejehowy #religia #sekta #biblia #heheszki #memy
13czarnychkotow - #wesolezyciewsekcie 
Świadkowie Jehowy vs Patriotyzm

Mówiąc kró...

źródło: comment_1605102691ZtqJKA5srlVfkVhnFlTfam.jpg

Pobierz
  • 27
@13czarnychkotow: Mnie też stresowało śpiewanie hymnu, albo wybory klasowe. Dość szybko ogarnęłam, żeby wstawać do hymnu nie śpiewając go, bo raz mega presję na mnie zaczęli wywierać w podstawówce i wrzeszczeć, że mogłabym choć trochę uszanować hymn narodowy () a wybory klasowe były o tyle stresujące, że głosowałam na osoby z klasy, choć wiedziałam, że mi nie wolno i potem miałam wyrzuty sumienia xD ale nie chciałam,
@13czarnychkotow czytając ten i wcześniejsze wpisy coraz bardziej utrwalam się w tym, że ŚJ prowadzi politykę podobną do średniowiecznego KK(czytaj "przekształcanie wiernych w bezrozumną masę"). Nie wiem jak u ŚJ, ale wg. Biblii bóg dał ludziom wolną wolę i możliwość decydowania. Cud, że ŚJ mogą w ogóle chodzić do szkoły bo nauka i samodoskonalenie to wyraz pychy i umniejszanie Bogu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Z ciekawostek to jako
@Viking-: eh, niektórzy to się czepiają byle się przyczepić () ale wiesz co, to samo jest u ŚJ - oni niby się chwalą że każdy z nich interpretuje Biblię, ale co z tego, jak ich interpretacje muszą być zgodne z interpetacją Ciała Kierowniczego, bo za swoje własne interpretacje niezgodne z CK można zostać nawet wykluczonym xD

A co do "wolnej woli" to jest u ŚJ, ale nie
@svickova: uważają, że ludzie nie są stworzeni do tego, żeby nad sobą rządzić. Cytują werset z ks. Jeremiasza, że "Do człowieka, który idzie, nie należy nawet pokierowanie swoim krokiem". Władzę nad ludzkością powinien według nich sprawować Jehowa, pod nim królem nad Ziemią ma być Jezus, a na Ziemi - ciało kierownicze, którym Bóg kieruje poprzez Biblię.

Ciało Kierownicze już teraz sprawuje władzę nad ŚJ poprzez przekazywanie im zasad z Biblii, więc
@radio20: w takim razie witam na moim tagu, liberalny Świadku Jehowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) większość ŚJ mnie poblokowała, więc jestem mocno zdziwiona, że jakiś ŚJ mi w ogóle odpisał, ale widzę, że nie masz z tym problemu ;)

Nie wiedziałam nawet, że ŚJ mogą mieć problemy z byciem szefem czy menadżerem w firmie - nie przypominam sobie, żeby było coś o tym w literaturze, a i
@13czarnychkotow: Śpiewać hymnu faktycznie mi nie można bylo - ale tylko podczas uroczystości, bo na muzyce to już śpiewałam. Co więcej, pieśni patriotyczne były moimi ulubionymi. Tak samo brałam udział w głosowaniach wszystkich, malunkach godła, nauki wierszy itp. Ile to człowiek "nagrzeszył" w niewiedzy. xD
Do hymnu wstawałam, tak samo jak teraz jestem w Kościele podczas jakiejś uroczystości, to wstaję. Tylko jak klęczą to siedzę, bo to już dla mnie zbyt
@iEarth: no nie ma co, zginiesz w Armagedonie xD
Ja przy uroczystościach w kościele często wychodzę w momencie, jak się zaczyna to wstawanie i siadanie i klęczenie xd Ale u mnie to różnie, czasem po prostu siedzę albo stoję, a pewnie zdarzyło mi się też zrobić całą gimnastykę z resztą ludzi, bo chciałam zobaczyć o co w tym chodzi :P
@radio20: faktycznie, było coś takiego. Jak byłam wierząca to jeszcze nie pracowałam, więc nie zwracałam na takie rzeczy większej uwagi. Ale masz rację, ŚJ przykładają dużą wagę do utrzymywania rodziny. Trochę irytujące, że utrzymywanie rodziny takie ważne, ale jednocześnie robią problemy ze studiami czy ze "wspinaniem się po szczeblach kariery". Ale wiesz, mocno się zachęca, żeby "upraszczać życie", żeby było więcej czasu na głoszenie itp., a tu taki bogaty sobie jedzie
@radio20: a jak się odnosisz do klasycznych argumentów,wszystkich byłych świadków oraz ich adwersarzy,nt tego,że jest to sekta(grupa wysokiej kontroli)?
Oraz:
że Przekład Nowego Świata nie ma nic wspólnego z Biblia?
że jest to grupa która kontroluje praktycznie każdy element życia (anegdotyczne przykłady,że ktoś ma luz nie są dobrym argumentem na to)
że gdy dziecko jest wychowane w tej grupie,dorasta i postanawia odejść, pozostałym członkom rodziny,bardzo mocno się radzi