Wpis z mikrobloga

Jednym z dowodów na różnicę cywilizacyjną między polską lewicą i prawicą jest fakt, że nikt w masowych mediach nie podnosi głośno bardzo dziwnej sprawy święceń biskupich sekretarza/kamerdynera Stanisława Dziwisza - Andrea Nardotto - w maju 2019 w Warszawie:

http://isakowicz.pl/dziwne-swiecenia-wlocha-z-krakowa-w-prywatnej-kaplicy-w-warszawie/

W przeciwieństwie do lustrzanych sytuacji, gdzie TVP nie ma skrupułów wchodzić ludziom w życie z butami, po drugiej stronie nikt tego nie podejmuje, bo może to po prostu piękna przyjaźń i więź, poza tym to prywatne, więc nie wypada o tym pisać?

Sam mam wątpliwości. Niemniej, jak tak patrzę na zdjęcia z tej imprezy, to wszystkie skojarzenia mówią mi: ślub.

Bo co to jest ślub? Antropologicznie to przede wszystkim ceremonialne ogłoszenie związku wobec całej swojej społeczności. A tą społecznością dla Dziwisza nie jest żadna tam opinia publiczna, tylko jego przyjaciele i znajomi - hierarchowie, dla Nardotto zaś - rodzina. Stąd też nie mogło się obyć bez - co prawda ukrytego przed światem - rozmachu i splendoru, tak jak i śluby rzadko są bardzo skromne. Świat jednego stał się światem drugiego.

Święceń, które ze względu na zastrzeżenia urzędującego arcybiskupa krakowskiego przeniesiono do Warszawy, udzielał osobiście ks. kard. Stanisław Dziwisz, choć jest już emerytowanym metropolitą krakowskim. Czynił to w asyście ks. kard. Kazimierza Nycza oraz nuncjusza papieskiego Abp Salvatore Pennacchio i krakowskiego biskupa pomocniczego Janusza Mastalskiego, a także kilku innych duchownych z Krakowa, w tym byłego kanclerza kurii krakowskiej.ks. Bronisława Fidelusa, powszechnienie znanego z działalności biznesowej, tak własnej, jak i jego dwóch bratanków. Takiej plejady kardynałów i biskupów, wzbogaconej przez nuncjusza papieskiego i innych bardzo ważnych duchownych, która była na tych pojedynczych święceniach, nie można spotykać na normalnych święceniach diakońskich czy kapłańskich, odbywają się zgodnie z tradycją w katedrach biskupich.


PS: https://diecezja.pl/aktualnosci/oswiadczenie-ksiedza-kardynala-stanislawa-dziwisza/

#kosciol #bekazkatoli #gimboateizm #4konserwy #neuropa
eoneon - Jednym z dowodów na różnicę cywilizacyjną między polską lewicą i prawicą jes...

źródło: comment_1605002631Aia1QPfQiHaIoY75NTZCss.jpg

Pobierz
  • 19
złoto aż kapie z ust


@Kempes:

System kościelny jest wielkim fantazmatem – grą wyobraźni, która jednocześnie uwzniośla i degraduje wszystkie uczestniczące w niej podmioty i przedmioty, to jest ludzi wraz z tworzoną przez nich „ukościelnioną” kulturą materialną i duchową. W grze tej w przekonaniu jej uczestników chodzi o „świętość”. Bezwzględnie „święty” może być z jej perspektywy tylko Bóg. Ale świętość Boga nie daje się nigdzie doświadczać „sama w sobie” –
@eoneon: pamietam odcinek "Boso przez Swiat" pana Cejrowskiego, ktory zzymal sie z Buddystow w ich swiatyni, ze zapytany mnich buddyjski mu powiedzial, ze te wszystkie tradycje, uderzanie w gong, kadzidelka, zlote posazki, ofiary pod pomnikami to sa dla wiernych, to nie ma zadnego teistycznego sensu, nic za tym nie stoi. Taki zloty cielec. I pan W.C. twierdzil ze w katolicyzmie jest przeciez inaczej....
Bo co to jest ślub? Antropologicznie to przede wszystkim ceremonialne ogłoszenie związku wobec całej swojej społeczności.


@eoneon: a ślub to nie jest zwyczajnie ślubowanie czyli przysięga i nie ma to nic wspólnego z ceremonią i światem?
a ślub to nie jest zwyczajnie ślubowanie czyli przysięga i nie ma to nic wspólnego z ceremonią i światem?


@Mamoniowa: Zaznaczyłem, że idzie mi o płaszczyznę antropologiczną, czyli po co to społeczeństwu. A chodzi przede wszystkim o to żeby wszystkich niejako poinformować, połączyć rodziny i znajomych, itd. (oczywiście część z tego to już wesele, no ale podejrzewam, że po wydarzeniu na zdjęciach była jakaś uroczysta kolacja).

Są też inne płaszczyzny, np.
wielu ciepłych szło w kapłaństwo, żeby ukryć przed społeczeństwem swoje skłonności.


@kam966: A gdzie miało iść, jak rodziny nie, chyba że oszukańcza miłość do kobiety, albo potępienie, albo wyśmiewanie za bycie starym kawalerem? Zawsze jakaś alternatywa, by się do czegoś przydać i mieć zajęcie. Względny jeszcze wtedy szacunek póki kościół miał minimum autorytetu
@eoneon: xD ten ps to takie wycieranie sobie mordy papajem, ze aż śmieszne. Poza tym w sumie dzisiejszy raport wiele skandalu nie zawiera, nie sądzisz? Papaj wiedział o doniesieniach, ale nie uwierzył bo komuna też kłamała na księży. To trochę coś innego niż, wiedział, ze to prawda i ukrył.
@przekret512: Kiedyś lubiłem pana WC, ale zapoznałem się z wieloma dodatkowymi materiałami z jego udziałem, gdzie przedstawia swoje różne światopoglądy i z przykrością stwierdzam, że to jednak debil, pomimo mojego wcześniejszego uznania. W dodatku, w swoich programach podróżniczych czasem traktuje rdzennych mieszkańców różnych odległych krajów jak małpy na safari co wg mnie jest niezbyt fajne.
@Speedy: mam takie samo odczucie co do WC. Oglądałam jego programy, bo nawet ciekawe były, ale odrzucało mnie, jak wypowiadał się o „miejscowych”, na dodatek po polsku, czyli oni nie rozumieli i nie mieli możliwości zareagowania. No a później znajomy pokazał mi jego wystąpienia u rachonia (tvpis)...