Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nvmm: są dwa typy rond- ślimakowe których linie są tak narysowane by jeszcze przed wjechaniem na rondo wymusić na kierowcy decyzję gdzie chce jechać, i drugi typ czyli te które dałaś na zdjęciu na którym możesz w każdej chwili zmienić pas w dowolny sposób pamiętając żeby ustąpić pierwszeństwa tym co są na pasie na który chcesz zjechać więc do puki jeździsz cały czas swoim pasem to cały czas masz pierwszeństwo więc
@internety: poza tym biały nie może wykonać takiego manewru. W prawo skręca się z prawego pasa, chyba, że organizacja ruchu przewiduje inaczej. Ale żeby przewidywała inaczej, to prawy pas musiałby służyć tylko do skręcania w prawo. Więc musiałoby być to rondo turbinowe.
@nvmm: Tak, nie jest to żadne utrudnianie ruchu ani cokolwiek innego. Można cały bak wyjeździć na rondzie i nic nikomu do tego. Można oczywiście przejechać dwa zjazdy na
@Nie_znany: oczywiście masz racje. Ale analizowaliśmy ten obrazek a nie rondo turbinowe a te rondo trzeba rozpatrywać jak drogę dwupasmowa jednokierunkowa z serią skrzyżowań w prawo - także dwupasmowych jednokierunkowych. Bo nie ma w polskich przepisach specjalnej definicji ronda jak np skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. A to w sumie trochę źle bo ludzie nie analizują tego jako skrzyżowania a jako "magiczne miejsce" w którym zasada prawej reki nie obowiązuje -
@nvmm: tak i nikt Ci za to głowy nie urwie. Chociaż zawracając na rondzie w takim wypadku powinno się zajmować skrajny lewy pas to aby zjechać ze skrajnego lewego trzeba ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom po prawej stronie (pasach ruchu) aż do skrajnego prawego. Oczywiście gdy masz całkowicie pusto na drodze to możesz przejechać tak o ze skrajnego lewego do skrajnego prawego przy samym zjeździe i to nie będzie błąd.
w którym zasada prawej reki nie obowiązuje - a taka działa w momencie zmiany pasa


@internety: no dobra, ale żeby pierwszeństwo zajęcia pasa miało sens, to muszą być trzy pasy minimum, a tu nie ma takiej sytuacji.
Moja poprzednia odpowiedź jedynie dodawała do Twoich argumentów, fakt że białemu nie wolno wykonać takiego manewru w tej sytuacji.
Ale tu

zjechać ze skrajnego lewego

się nie zgodzę, nie skręca się w prawo z
@Nie_znany: nie musi być 3 pasów. Wyobraź sobie, ze jedziemy po rondzie i Ty skrajnym lewym a ja prawym. Są 2 pasy. Ja sobie jeżdżę dookoła cały dzień - bo mogę a Ty chcesz zjechać z ronda musisz mi ustąpić pierwszeństwa gdy ja przecinam Twój tor jazdy przy Twoim manewrze a tylko dlatego że znajduje się po twojej prawej stronie - jedziemy z drogą o tym samym priorytecie pierwszeństwa i nie
@TsundereGirl: jeśli jest taka sytuacja jak na obrazku to każdy jedzie dobrze xD tylko ten kierunek białego nie jest wykroczeniem ale może wprowadzać w błąd bo w które lewo on jedzie lewo jego lewo moje nie wiem co on sygnalizować tym chce, może zawraca a jak jest 6 zjazdów to który ma na mysli - nie powinno się tego robić a czemu to ludzie robią to nie wiem
@internety: nie nie nie. Przy podanej przez Ciebie sytuacji Twoje pierwszeństwo nie wynika z bycia po prawej stronie, tylko z faktu, że jesteś na tym pasie ruchu.
Co do tego zjadzu. Wypadałoby zmienić pas na prawy gdzieś w miejscu przedostatniej pozycji na rysunku, czyli na wysokości zjazdu przed zjazdem docelowym. A że pojazdy większe mogą zgodnie z prawem ignorować nakaz przybliżenia się do skrajni jezdni odpowiadający kierunkowi skrętu to wiem, ale