Wpis z mikrobloga

Podczas konfiguracji etherchannel między dwoma switchami na portach gig0/1 i gig0/2 wyskakuje:

*Mar 1 00:52:43.662: %EC-5-CANNOT_BUNDLE2: Gi0/1 is not compatible with Gi0/2 and will be suspe nded (vlan mask is different)
*Mar 1 00:52:43.687: %EC-5-CANNOT_BUNDLE2: Gi0/1 is not compatible with Po1 and will be suspend ed (vlan mask is different)
*Mar 1 00:52:43.687: %EC-5-CANNOT_BUNDLE2: Gi0/1 is not compatible with Po1 and will be suspend ed (vlan mask is different)
*Mar 1 00:52:43.687: %EC-5-CANNOT_BUNDLE2: Gi0/2 is not compatible with Po1 and will be suspend

Istnieją 3 vlany - 1, 10 oraz 20, porty gig0/1-2 należą do VLAN1 oraz są oznaczone jako trunk.
Dlaczego jak dodaje: "switchport trunk allowed vlan 1,10,20" to potem wyskakuje taki komunikat? (przy samym vlan 10,20 juz nie).
Niestety nie mogę znaleźć satysfakcjonującego mnie wytłumaczenia, ktoś pomoże? :)

#cisco #siecikomputerowe #sieci
  • 14
  • Odpowiedz
@civ80: Niestety (na poziomie mojej wiedzy) nie znalazłem tam nic interesującego, zauważyłem tylko ze gdy w pierwszej kolejności wpisze: switchport trunk allowed vlan 1,10,20 a później zdefiniuje na tych samych portach etherchannel to problem nie występuje. Wygląda na to że nie może to zostać zrobione odwrotnie przez "budowe" protokołu ethernet, ale czy mi to ktoś potwierdzi? :D
  • Odpowiedz
@CINNO: źle konfigurujesz etherchannel, nie przeczytałeś nawet dokumentacji jak to zrobić?

Na interfejsach fizycznych (Gi0/1 i Gi0/2) ma być tylko jedna linijka: „channel-group 1 mode on”. Wszystko inne konfigurujesz na Po1.
  • Odpowiedz
@miesnakrowa @kwitnaca-wisnia: Niestety w książce z której na razie czerpie informacje są tylko podstawowe informacje na temat etherchannel, na problem wpadłem podczas zmiany konfiguracji. To jest odpowiedź która mi wszystko wyjaśnia, dzięki :)
  • Odpowiedz
@CINNO: @kwitnaca-wisnia
mode active będzie lepszy.
Mode on podniesie portchannel nawet w przypadku gdy druga strona nie będzie skonfigurowana a tego lepiej unikać. Jak będzie Mode active to dzięki LACP portchannel się nie zestaw gdy druga strona nie będzie skonfigurowana w LACP
  • Odpowiedz