Wpis z mikrobloga

#podatki #finanse #banki #gielda #emigracja

TLDR: Co z podatkiem Belki jak sie mieszka na stale za granica i jest sie rezydentem podatkowym innego kraju?

Jak wyglada sprawa z placeniem podatku od zyskow kapitalowych jesli jest sie rezydentem podatkowym innego kraju EU? Zalozmy ze przebywam i pracuje w innym kraju UE przez 10-12 miesiecy w roku. Nie mam zadnego centrum interesow zyciowych w Polsce, tzn. nie mam domu, pracy, dzieci ani zony ani zadnego czlonka rodziny pod moja opieka w Polsce. Za granica podatki odprowadza za mnie pracodawca, w kraju w ktorym mieszkam i pracuje.

Chce zainwestowac pieniadze na polskiej gieldzie. Chce to zrobic przez polski bank bo nawet nie wiem czy w moim kraju zamieszkania jest bank dajacy mozliwosc inwestowania na polskiej gieldzie (no i mam juz konto bankowe w Polsce). Bank sam za mnie odprowadzi podatek Belki, ale ja przeciez podatek powinienem zaplacic w kraju zamieszkania, wiec jak to zalatwic? Place podwojnie czy zglaszam, ze zaplacilem w Polsce i tyle? Ogolnie to zalozmy, ze wole placic podatki zagranica niz w Polsce nawet jak sa wyzsze. No i pewnie moglbym trzymac pieniadze na polskim rachunku, inwestowac, placic w Polsce podatek Belki i nigdzie w kraju zamieszkanai tego nie zglaszac, ale z tego co wiem moze byc przypal z tego.

Jak to rozwiazac? Pewnie najlepiej po prostu znalezc zagraniczny bank co daje mozliwosc inwestowania na polskiej gieldzie.
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A jak bardzo komplikuja sie sprawy, jak jakis dochod byl uzyskany na terenie Polski w ciagu roku? Na przyklad jakas umowa zlecenie czy umowa o prace przez miesiac albo wyplacenie premii rocznej za poprzedni rok jak sie w Polsce pracowalo i trzeba w Polsce PIT zlozyc w tym roku na jakies gorsze, wtedy jak z tym podatkiem kapitalowym? Nie upomni sie Polski urzad skarbowy o to zysk kapitalowy oplacony w innym kraju,
  • Odpowiedz
@ms93: mylisz sie nie musi nic placic w kraju skad spolka pochodzi, jak by inwestowla w spolke w Chile to by placil Chilijski podatek ?? raje podatkowe sa w powazaniu dzieki temu i np spolki zakladane na cyprze i slyszy sie o wyprowadzaniu zyskow zachecam do lektury
  • Odpowiedz
@Scaven: @Ciemny137: Tu nie chodzi o kraj siedziby spółki, tylko kraj uzyskania dochodu (w tym wypadku polski makler).
Tak czy inaczej, popatrzyłem na konwencje o unikaniu podwójnego opodatkowania np. z Niemcami i Szwajcarią i akcje łapią się chyba jako zyski z przeniesienia własności majątku i jako takie powinny być opodatkowane tylko w kraju rezydencji podatkowej, więc ten typ dochodu faktycznie nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Ale każdy inny
  • Odpowiedz
@Ciemny137: Tam gdzie inwestowałes w Polsce, jeśli to bylo za pośrednictwem biura maklerskiego banku np powinieneś złożyć oświadczenie crs i zadeklarować swoją rezydencje podatkowa w innym kraju niż Polska jak i zmienić tam adres na zagraniczny. Wtedy dostaniesz od tego banku/biura maklerskiego ift-1r i na podstawie tego rozliczyć się z fiskusem tam gdzie masz rezydencje podatkowa
  • Odpowiedz