Wpis z mikrobloga

#podatki #finanse #banki #gielda #emigracja

TLDR: Co z podatkiem Belki jak sie mieszka na stale za granica i jest sie rezydentem podatkowym innego kraju?

Jak wyglada sprawa z placeniem podatku od zyskow kapitalowych jesli jest sie rezydentem podatkowym innego kraju EU? Zalozmy ze przebywam i pracuje w innym kraju UE przez 10-12 miesiecy w roku. Nie mam zadnego centrum interesow zyciowych w Polsce, tzn. nie mam domu, pracy, dzieci ani zony ani zadnego czlonka rodziny pod moja opieka w Polsce. Za granica podatki odprowadza za mnie pracodawca, w kraju w ktorym mieszkam i pracuje.

Chce zainwestowac pieniadze na polskiej gieldzie. Chce to zrobic przez polski bank bo nawet nie wiem czy w moim kraju zamieszkania jest bank dajacy mozliwosc inwestowania na polskiej gieldzie (no i mam juz konto bankowe w Polsce). Bank sam za mnie odprowadzi podatek Belki, ale ja przeciez podatek powinienem zaplacic w kraju zamieszkania, wiec jak to zalatwic? Place podwojnie czy zglaszam, ze zaplacilem w Polsce i tyle? Ogolnie to zalozmy, ze wole placic podatki zagranica niz w Polsce nawet jak sa wyzsze. No i pewnie moglbym trzymac pieniadze na polskim rachunku, inwestowac, placic w Polsce podatek Belki i nigdzie w kraju zamieszkanai tego nie zglaszac, ale z tego co wiem moze byc przypal z tego.

Jak to rozwiazac? Pewnie najlepiej po prostu znalezc zagraniczny bank co daje mozliwosc inwestowania na polskiej gieldzie.
  • 25
  • Odpowiedz
@Ciemny137: bedac rezydentem w innym kraju podatki placisz w innym kraju co tutaj kminic, jedynie jak pisales gdy masz zone lub jakies nieruchomosci wtedy placisz w obu krajach
  • Odpowiedz
@Ciemny137: będziesz miał tak jak na przykład inwestowanie przez Polaków na Litwie - tam jest 15% podatek od zysków, u nas 19%. Jak dostajesz dywidendę to Litwini sobie pobierają od razu 15% a Ty w PIT musisz doliczyć te 4% brakujące.
Jeśli w kraju gdzie mieszkasz, podatek będzie niższy, to tylko Belkę zapłacisz. Jeśli jesteś w kraju gdzie jest wyższy to płacisz 19% Belki i na miejscu różnicę między lokalnym a
  • Odpowiedz
@Scaven: nieprawda, podatek od danego dochodu płacisz w kraju, w którym osiągnąłeś ten dochód. Więc podatek od lokaty w Polsce płacisz do polskiego urzędu (a raczej bank robi to z automatu), a w kraju, w którym mieszkasz powinieneś na koniec roku uwzględnić ten dochód (i zapłacony od niego podatek) w rozliczeniu. Teoretycznie, bo w praktyce szansa, że urzędy ogarną dochody zagraniczne jest bliska zeru.
  • Odpowiedz
@Scaven: ale jeśli będzie mieszkał w kraju gdzie podatek jest rzędu 15% a zainwestuje w PL - nie uniknie Belki, ale drugiego podatku nie będzie płacił. W odwrotną stronę (jeśli tam jest wyższy) to płaci w PL 19% i w swoim kraju różnicę.
Tak to działa w PL - jak kupisz na giełdzie INTERAOLT i dostajesz dywidendę to ona z automatu jest opodatkowana stawką 15%. Przez to musisz w PIT doliczyć
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: Nie mieszkajac w Pl i nie majac osrodka zyciowego w PL nie skalda PITu jest traktowany jak obywatel innego kraju ze wzgledow podatkowych, jedynie co sciagaja podatek z USA od dywidendy 15%
  • Odpowiedz
@Ciemny137: Poczytaj jak wygląda umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, gdzie jesteś rezydentem podatkowym. Będzie albo tak, że płacisz ten podatek w Polsce i kraju rezydencji zwiększa on tylko dochód do obliczania progów podatkowych, ale nie podlega kolejnemu opodatkowaniu albo w innej opcji będziesz musiał rozliczyć to w całości w kraju rezydencji, przy czym zapłacony już w Polsce podatek się liczy na poczet tamtejszego podatku.
  • Odpowiedz
@Ciemny137: to sa domy maklerskie tylko globalne, IBKR jest bardzo znany i ma olbrzymi dostep do aktywow (nie koniecnzie NC) a XTB jest z polski maj fajna promke na akcje i ETFY (0% prowizji) poczytaj sobie o nich
  • Odpowiedz
@Scaven: Bo uzyskuje dochody na terenie Polski, a te zgodnie z umowami między krajami takie dochody są opodatkowane w miejscu ich uzyskania. Chyba, że dochody kapitałowe są traktowane inaczej, to wtedy zmienia postać rzeczy.
  • Odpowiedz