Wpis z mikrobloga

Macie jakieś materiały do polecenia na temat działania systemów fotowoltaicznych?

Ogółem borykam się problemem częstego wyłączania falownika, który jak się dzisiaj okazało jest spowodowany '"zbyt wysokim napięciem po stronie DC". Chciałbym nieco więcej się dowiedzieć jak to jest z tymi napięciami, możliwości falowników i ogólnie nieco zgłębić temat. Większość materiałów jakie napotykam to dość skromne opisy samej zasady działania.
Mogą to również być kanały na youtube poświęcone tej tematyce (ale takie które rzeczywiście coś wyjaśniają)
#elektryka #fotowoltaika #kiciochpyta
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lagranzjan napięcie sieci jest przeważnie z powodu zbyt dużego podniesienia na odczepach na transformatorze, bo są duże spadki napięć i żeby Ci co są na koncu linii nie mieli za niskiego. Do mnie przyjeżdżało PGE i zakładało rejestrator napięć bo nie wierzyli
  • Odpowiedz
@danielson161: Raczej bliżej mi do końca lini niż początku no ale nie wiem. W przypadku gdyby to rzeczywiście była wina napięcia sieciowego da się coś z tym zrobić? Czasami falownik potrafi się wyłączyć kilka razy dziennie, co jakby podsumować niestety trochę strat powoduje.
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: dlaczego sie wylacza zawsze przy 370V na DC? Bo ma wysoka produkcje i duzo daje na AC :) Przez co podnosi ci napięcia do 253V i wyłącza inwerter - tak to może wyglądać.
Co do zakładu energetycznego. Wysyłałem 2 razy pismo do Tauronu o to by zbadali napiecia na tym trafo. Po 2-3 tygodniach odczepy były zniżone o jeden w dól przynajmniej i klienci zadowoleni.
To że jesteś na
  • Odpowiedz
@danielson161: @magawek: W takim razie nie pozostaje mi nic innego tylko mieć oko na napięcie. Pewnie pomiar w jednym gniazdku (na jednej fazie) nie będzie miał większego sensu. Przydałoby się mierzyć każdą z 3 faz.
Zobaczę też co powie jeszcze firma która to robiła.
Dzięki, znacznie mi to rozjaśniło sytuacje :)
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: problem zbyt dużego napięcia sieci może wynikać także z:
Zbyt cienki i/lub zbyt długi przewód pomiędzy falownikiem a miejscem przyłączenia (np.rozdzielnica)
Zły styk na zaciskach tego przewodu
@magawek
  • Odpowiedz
@Mirkomil: Jak w takim razie można to zweryfikować? Będzie się to objawiać dużą różnicą napięć na falowniku i na przyłączu?
Aktualnie nie ma mnie na miejscu żebym mógł sprawdzić jaka jest ich długość i grubość ale pewnie od tego zaczne.
@Mateos2: Przeoczyłem to, dzięki. Z tego co widzę to wartości napięć nie odbiegaja znacznie od tych kiedy inwerter pracuje prawidłowo...
Lagranzjan - @Mirkomil: Jak w takim razie można to zweryfikować? Będzie się to objawi...

źródło: comment_1602073654wNUCrVQNwcooqXl6JtvSPR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: niestety instalatora masz kiepskiego :/

Musisz spróbować znaleźć jakie masz przekroje kabli między inweterem a rozdzielnia i jaka to odległość.

Inną możliwością opcją jest ze masz sporo sąsiadów z fotowoltaika i napięcie na segmencie sieci rośnie bardzo
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: taki problem to przeważnie trzy możliwe przyczyny:
- za cienkie kable inweter - dom
- problem z instalacją w domu
- wysokie napięcie w sieci zasilającej
Mogą występować osobno, albo też
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: jesli masz jakis multimetr, nawet podstawowy, zmierz napiecia w czasie pracy inwertera (tak zeby mial chociaz z 2kW produkcji):
- napiecie przy zabezpieczeniach przy inwerterze
- napiecie w rozdzielnicy glownej
- napiecie na zaciskach przy liczniku (tam gdzie nie ma plomb)
  • Odpowiedz
Problem ponoc z ustawieniami w inwertorze. Dzis zostaly zmienione wiec pozostaje czekac obserwowac. Niestyty nie dowiedziałem co to za ustawienia ale ma byc lepeij. Także czekam do najbliższego slonecznego dnia.
Dzieki za pomoc
  • Odpowiedz