Wpis z mikrobloga

Macie jakieś materiały do polecenia na temat działania systemów fotowoltaicznych?

Ogółem borykam się problemem częstego wyłączania falownika, który jak się dzisiaj okazało jest spowodowany '"zbyt wysokim napięciem po stronie DC". Chciałbym nieco więcej się dowiedzieć jak to jest z tymi napięciami, możliwości falowników i ogólnie nieco zgłębić temat. Większość materiałów jakie napotykam to dość skromne opisy samej zasady działania.
Mogą to również być kanały na youtube poświęcone tej tematyce (ale takie które rzeczywiście coś wyjaśniają)
#elektryka #fotowoltaika #kiciochpyta
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mirkomil: no to tak, sam nie mam zamiaru przy tym grzebać, zwłaszcza że to dopiero co zamontowali. Materiałów szukam dla własnej ciekawości.
A jeśli chodzi o ten problem to w sumie jakie mogą być przyczyny?
  • Odpowiedz
@PanKracy582: nazwy paneli nie mam teraz jak sprawdzić ale nazwa falownika to Growatt 3000TL3-S.
Z poniższych danych wychodzi na to że wszystkie panele podłączone są pod jedno wejście falownika?
Nie bardzo też rozumie, bo maksymalne napięcie na falowniku to 1000V a nominalne to 640V, dlaczego więc rozłącza się przy 370V? To napięcie jest dzielone jakoś na liczbę wejść?
Lagranzjan - @PanKracy582: nazwy paneli nie mam teraz jak sprawdzić ale nazwa falowni...

źródło: comment_16020025338FsjDtK2Pziu4kyyAU28bi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Lagranzjan: Ale coś mi tu nie pasuje. Masz Growatta 3kW i 10 paneli 340W. Przyjmimy ze kazdy w zamknietym obwodzie szeregowym robi ~33-34V w przy normalnej pracy. Jeśli to 3 fazowy inwerter, to masz na nim 2 stringi, przy czym jesli by obciazyli jeden string tylko to wtedy napiecia by bylo idealnei bo mialbys te 300-400V na lancuchu (stringu), jesli to 1 - fazowy to i tak za napięciami DC
  • Odpowiedz
@danielson161: Połącznie równolegle spwodowałoby wysokie podniesienie się prądu na stringu poprzez łączenie równoległe. Przy równoległym wszystkie spięte mają napięcie jednego modułu czyli te 34V, ale prąd rośnie czyli jeśli jeden moduł robi 9A przykładowo to takich 10 paneli robiłoby 90A ;). A jeśli łączymy szeregowo to wtedy prąd jest na całym łancuchu ten sam czyli 9A, a napięcia się dodają. Co za tym idzie. Można kombinować połączenia równoległe i mieszane
  • Odpowiedz
@danielson161: 5 paneli połączonych rownolegle? czyli 45A około. A na wejsciu DC do takiego inwertera mozesz miec maks 13A :) czy moze 5 szeregowo i 5 szeregowo i spiete rownolegel? to mamy 18-20A. Znowu za duzo na ten iwnerter.
  • Odpowiedz
odpowiedz


@danielson161: to niestety nie będzie banglać dobrze przy takim inwerterze 3kW. Tutaj trzeba laczyc szeregowo. Ale i dobrze rozkladac stringi. Trudno mi uwierzyć by było za wysokie napiecie DC przy parametrach ktore podał autor posta.
  • Odpowiedz
@magawek: Falownik jest 3 fazowy link do specyfikacji . Co do napięcia to tak stwierdził gość który się tym zajmuje. Ale w sumie rzeczywiście, teraz patrzę na kody błędów i był to 129 - Błąd napięcia sieciowego.
Tylko w takim razie zastanawia mnie czemu falownik wyłącza się zawsze przy 370V na DC? Za mały przekrój przewodów?
W najbliższej okolicy raczej nikt nie ma paneli aby mógł podnieść znacząco napięcie w
  • Odpowiedz