Wpis z mikrobloga

Czy są tu jacyś zwolennicy polskiego systemu edukacji?

Nigdy w szkole nie szło mi źle, ale odkąd pamiętam byłem przeciwnikiem naszego systemu edukacji. Według mnie głównie tłamsił uczniów i zabijał w nich kreatywność, aktywność, chęć do działania oraz inne cechy, które powinien rozwijać.

Oczywiście była w tym zasługa wielu nauczycieli, którzy nie powinni się nigdy w takim zawodzie znaleźć, ale mimo wszystko główną winę upatruje w systemie. Źle dostosowany, przeładowany program, nauka tego aby dobrze zrobić egzaminy i podporządkowywanie zajęć głównie temu.

Dużo zajęć + ogromne ilości prac domowych skutecznie zniechęcały wielu uczniów do rozwijania swoich pasji, bo nie ukrywajmy przy takim wymiarze godzin poświęcanych na szkołę nie jest to łatwe.

#edukacja #szkola #rozkminymg78
Pobierz
źródło: comment_1601196744Z1mbJNMcGE5WyxpIRtqj4J.jpg
  • 78
@edgar_k: Szkołą powinna właśnie pomagać uczniom odnaleźć w sobie talenty, pasje i różne zainteresowania. Nie każdy jest stworzony do wszystkiego i różni ludzie mają różne predyspozycje, które bardzo często są marnowane.

Mam wrażenie, że nasz system edukacji ma właśnie kształtowanie przeciętnych, niczym nie wyróżniających się jednostek.
Bardzo to niefajne, że musiałeś chodzić do takiej szkoły i teraz na podstawie swoich doświadczeń próbujesz udowodnić, że polski system edukacji jest zły - nie, nie jest zły, nie jest po prostu idealny, ale na świecie nie ma idealnego systemu edukacji.

Ale zadajmy sobie pytanie, czego powinni uczyć w szkole? Szkoła powinna uczyć przede wszystkim 4 podstawowych rzeczy, czyli pisać, czytać, liczyć, oraz wyjaśniać zjawiska, które nas otaczają (czyt. nauki przyrodnicze). Według
@MG78:

Wiem, że dawniej było kiepsko z pieniędzmi w szkołach, ale teraz sytuacja się zmieniła. A czy znacie jakąś szkołę, gdzie jest np. szkolna telewizja albo kółko astronomiczne?

W mojej dawnej szkole był radiowęzeł. Kilka lat po moim odejściu zlikwidowali go mimo, że była to również obsługa wszelkich imprez wewnętrznych przez samych uczniów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Poza tym jednym ewenementem kółka "muzyczne", ale bez instrumentów (w
@MG78 Pamiętam jak w gimbazie chciałem sobie podnieść ocenę z fizyki na koniec roku. Facetka, powiedziała że mogę przygotować referat na dowolny temat. No więc przygotowałem prezentacje nt eksperymentu z próżnią. Przygotowałem prezentacje w Power Poincie i napisałem tak ten referat coby nawet tępy młot zrozumiał. Po czym przedstawiłem to na forum klasowym a facetka stwierdziła że ten eksperyment jest omawiany w wyższej klasie gimbazy i nie może uznać mi tego referatu.
@MG78: Może nie ma co tak pluć w stronę swego, ojczystego kraju?

Ogólnie, system edukacji w XXI wieku z tak rozwiniętą technologią jest do gruntownej zmiany wszędzie.
Edukacja i te stare betony w niej zatrudnione jeszcze w czasach przed komputerem a tym bardziej internetem w kieszeni są do całkowitego zaorania. Jednak to musi potrwać.

Po prostu, obecnie żyjemy w takich czasach, że technologia rozwija się szybciej niż ewolucja nas do tego
@kompek: Edukacja domowa to ciężki temat, bo wielu rodziców się do tego po prostu nie nadaje (np. ja nie czuję się na siłach) i rzeczywiście można dziecku więcej krzywdy zrobić niż pożytku.. nie mnie jednak znam przypadki, które z powodzeniem to stosują.
Zdecydowanie trzeba jednak coś zrobić z obecnym systemem, bo nie przygotowuje dzieci do życia w dzisiejszych czasch
@edgar_k: Szkołą powinna właśnie pomagać uczniom odnaleźć w sobie talenty, pasje i różne zainteresowania. Nie każdy jest stworzony do wszystkiego i różni ludzie mają różne predyspozycje, które bardzo często są marnowane.


@MG78: a smutna prawda ze większość ludzi nie ma predyspozycji do niczego.
A jeśli wierzysz w bajki o tym jacy to nauczyciele powinni zachęcać i ze to tylko ich wina ze każdy nie wychodzi ze szkoły grzeczny i geniuszem,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@MG78: podzielę się z wami historia. . . Do mojej wsi wprowadziła się nauczycielka matematyki i kiedy byliśmy przywitac nowych sąsiadów, ta lekko przy tuszy miła babka zauważyła, że lubię zagadki. To ona mi podsuwała ciekawe zagadnienia w stylu ile trójkątów jest w tym trójkącie. Prawie codziennie u niej byłem i już w 5 klasie rozumiałem co to wartość bezwgledna. Dzięki niej też dostałem się dwa razy na olimpiadę matematyczna. Nauczycielka
@MG78: kurła aż mam flaszbaki jak to po gimnazjum umiejąc w miare już html i wdrażając się z podstawami php poszedłem sobie do technikum informatycznego z zapałem, że się czegoś kurła nauczę () Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że czeka mnie rok dłubania od podstaw htmla i jak zrobiłem swoje w 10-15 minut to nauczyciel tępy dzban nie pozwalał mi na zajęcie się czymś innym zmuszając do ćwiczenia
@MG78: w moim technikum założyliśmy szkolne radio internetowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gmina dość dobrze to dofinansowała, mieliśmy dobry mikrofon do nagrywamia, specjalnie przeznaczoną do tego wyciszoną salkę, komputer i dyktafon do wywiadów ze szkolnych i lokalnych wydarzeń. W projekcie łącznie uczestniczyło kilkanaście osób. I masz rację bo to było coś niesamowicie świetnego pomimo, że spedzało się nieraz wieczory w szkole przesiadując w radiowej kanciapie i to