Wpis z mikrobloga

  • 0
#auto #ubezpieczenia #samochody #kiciochpyta

Mirki mam problem, jeżdżę sobie autem które spłacam bratu (mój pierwszy samochód) i jest on zarejestrowany na bratową wraz z polisą. Chcemy go przepisać tak, bym ją był współwłaścicielem/właścicielem auta jednocześnie korzystając ze zniżek na OC brata/bratowej, bo mi ubezpieczenie wychodzi blisko 2400zl, kwota na moją kondycję finansową nie do przełknięcia. Jak mamy skonstruować umowę, by uwzględnić mój udział w samochodzie i brata/bratowej? (tu zależy od tego na kogo ubezpieczenie weźmiemy) Auto ubezpiecza PZU, istnieje tam opcja ochrony zniżek na wypadek gdybym (odpukac) coś na drodze odstawił by właścicielowi polisy nie poleciały zniżki? Dzięki z góry za pomoc
  • 9
@wykopowicz_z_kobierzyna: nie wiem czy można sprzedać 1/2 samochodu ale na pewno można to przepisać. W pierwszej linii chyba nic się za to nie płaci. Coś na zasadzie darowizny

Dobrym pomysłem jest zarejestrowanie na siebie jakiegoś skuterka bo mimo że będziesz współwłaścicielem OC i tak będzie wysokie
@pocowamto: Nie ma znaczenia na którym miejscu w dowodzie jest który współwłaściciel bo obydwaj są tak samo ważni. Jeden z moich samochodów ma współwłaściciela bez zniżek na pierwszym miejscu a tego ze zniżkami w adnotacjach i normalnie zniżki tego z adnotacji są uwzględnione.

@wykopowicz_z_kobierzyna Jak napisali wyżej, umowa darowizny części samochodu na Ciebie i wtedy idziesz z tą umową dopisać się do dowodu rejestracyjnego i do ubezpieczyciela zrobić aneks czyli
@wykopowicz_z_kobierzyna: prawie dobrze zrozumiales.
Darowizny robisz w takiej kombinacji + zgloszenia do US (mozesz przez internet lub listownie / osobiscie) zeby nie zaplacic podatku od darowizny. Zgloszenie zapewnia Ci zwolnienie od podatku od darowizn, ale zwolnienie dziala tylko tak, ze bratowa moze bratu za darmo darowac i brat Tobie.

A "korzystac ze znizek" to duze slowo.
Jestes wspolwlacicielem samochodu z bratowa. Ona kupuje OC, w ktorym Ty jestes zgloszony - ale
@wykopowicz_z_kobierzyna: Tak, umowy tak powinny wyglądać. Z drobnym uzupełnieniem, że brat nie musi Ci podarować koniecznie połowy samochodu. Wystarczy że przepisze na Ciebie choćby 1% własności, byś mógł zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego auta jako współwłaściciel.
A co do określenia "korzystać ze zniżek" - przy współwłasności używa się potocznie tego określenia. W praktyce wygląda to tak, że ubezpieczyciel, wyliczając OC, bierze pod uwagę i zniżki jednego współwłaściciela, i zwyżki drugiego. Ostateczna