Wpis z mikrobloga

@luxkms78: nie jest to odpowiedź na pytanie, ale zakładam, że nie próbowałeś prowadzić DG, ale wiesz że drogo i gnębią. I wiesz, że za granicą jest lepiej.

Polecam więcej własnego doświadczenia, a mniej artykułów z losowych stron w Internecie czy filmów na YT.


@py-jter: Oczywiście że jest odpowiedź - widziałem więcej bo od wewnętrz. DG nie prowadziłem to prawda - ale pracowałem w różnych krajach na świecie i zdążyłem zauważyć
@luxkms78: i jakie tam gnębienie widziałeś? Kogo i za co gnębili na kontrolach?


@py-jter: To już moja sprawa co tam widziałem - załóżmy na Twoje potrzeby że się nie dowiesz z prostego powodu. Nie opowiada się takich szczegółów losowej osobie na Wykopie.
@luxkms78: czyli ty jesteś jednym z tych kuców którzy nie odnieśli sukcesów biznesowych dlatego, że perspektywa prowadzenia działalności rozciągana przez korwinistow spowodowała bierność i histeryczny strach przed urzędem skarbowym. A te wszystkie mercedesy amg i m-bety na ulicach to złodzieje co nakaradli bo przecież przy takim prawie podatkowym i biurokracji to się nie da po prostu na nie zarobić.
odwrócona progresja tzn?


@interpenetrate: Chodzi o to, że zarabiający mniej płacą procentowo więcej podatku niż zarabiający dużo. Przykładowa kasjerka zarabiająca 3500 złotych brutto płaci składek 1382,71 i wysokość składek rośnie jak zarabiasz więcej, jak jesteś na b2b to płacisz 1354,64 składek obojętnie ile zarabiasz. Przykładowo płacisz tyle samo jak zarabiasz 15k jak i 100k albo 0k (to jest jedyne ryzyko, możesz mieć 1354,64 straty w miesiącu maksymalnie).

@bungaBunga: Tak pomyliło
@py-jter: w Polsce problem jest taki, że jest bardzo niska kwota wolna od podatku - jedna z najniższych na świecie - dlatego podatki w Polsce są najwyższe bo dotykają najuboższych. Dlatego rekin biznesu zostanie zjedzony przez podatki zanim uda mu się rozkręcić biznes.
a poniżej obowiązuje 24-42%, wystarczy zarabiać jedynie 60 tys. euro rocznie, żeby płacić aż 30% podatku.


@py-jter: w Polsce płacisz 32% za każdą kwotę powyżej 85k pln lub inaczej mówiąc 19000 eur. A przy tym oni mają kwotę wolną 9000 eur.