Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Astromirki, jaki Waszym zdaniem jest najlepszy prezent dla obserwatora amatora? Mój chłopak jara się #astronomia #kosmos i chciałabym mu takowy sprawić na urodziny. Ma za 2 miesiące, więc czasu sporo.
Czy jest np. możliwość odwiedzenia jakiegoś obserwatorium albo coś w tym stylu? Wolałabym właśnie zafundować mu przeżycia, a nie kolejną zabawkę, którą postawi na półce żeby się kurzyla ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@johnblaze12345: 32 lata - ale to nie ma znaczenia, jeśli coś będzie w formie zabawy dla małych chłopców to chętnie pójdzie xD
Myślę, że spokojnie 1-2 tys. mogę wydać - jeśli znajdzie się coś droższego, wartego swojej ceny, to pewnie na to pójdę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Capitanero: no myślałam o tym, on też chciał kiedyś teleskop, ale jak pooglądał, poszukał to się zawiódł tym, co można zobaczyć przez taki, powiedzmy, na amatorskie możliwości finansowe xD
@wrednakasia: nie kupuj teleskopu bo byś musiała wydać z 5 tysi aby cokolwiek zobaczył.Kup dobrą lornetkę.przyda się pod ciemnym niebem na perseidy starlink,czy pojedziecie na F1 na hungaroring i tam bedzie jak znalazł
@wrednakasia: obserwatorium najczęściej jest otwarte w dzień więc.. Ciężko podziwiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zależnie od województwa możesz znaleźć grupkę która jeździ na obserwacje i go zabrać. Koszta to będą tylko paliwo właściwie bo nikt kasy od was nie weźmie, ew nocleg
@wrednakasia A co go zawiodło? Jeśli wyda nawet 15 tys, to zobaczy z grubsza podobne rzeczy jak w teleskopie za 1000 zł, tylko lepiej, jako bardziej oczywiste.

Jeśli obserwacje go nie interesują, to może wycieczka do planetarium? Budżet 10-20 krotnie mniejszy, ale na przykład w Łodzi jest planetarium z całkiem fajnymi pokazami multimedialnymi.
@Capitanero Przez 8 lat miałem 8" GSO i 2 Plossle. Zobaczyłem mnóstwo DSO, komet, zjawisk w układzie słonecznym, zakryć, tranzyty, układy plam słonecznych.

Teraz, od 3 lat, mam 14-calowy teleskop, trochę lepsze okulary, Go-To i wcale nie uważam, żeby te 8 wcześniejszych lat było stracone, bo nic nie dało się zobaczyć.
@wrednakasia: W tym roku z powodu Covid nie odbyły się astro zloty w Chatce Górzystów i na Orle (Izerski park ciemnego nieba). Sprawdź na grupach fb kiedy się zbierają, zaklep schronisko. Masz super wycieczkę po górach (podejście jest łagodne), masę świetnych ludzi, a może i noc w legendarnym dwuosobowym pokoju Chatki Górzystów zwanym 'kopulatką'. Jest tam mnóstwo przyjaznych ludzi, popularyzatorów i astronomii i masa sprzętu od amatorskich lornetek do profesjonalnych wielkich
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Alsgn_: @BassGru: byliśmy w Izerach miesiąc temu, mamy stosunkowo blisko, więc prędzej Bieszczady
@dantey: grupka to nie jest zły pomysł, możnaby dołączyć do kogoś, kto ma sprzęt i wiedzę, auto mam więc mogę nawet wyjazd z Wrocławia zorganizować
@Seneszal: że widać rozmazaną plamkę xD (wiem, pewnie zaraz zostanę zjechana, ale mniej więcej tak to wygląda)
@wrednakasia: O to w tym chodzi. Oglądamy rozmazane plamki tak długo, aż mózg składa nam je wyraźne obrazy widziane ukradkiem przez ułamki sekund. I tak patrzymy, żeby się nacieszyć. Czasem zdarza mi się patrzeć w jeden obiekt po 10-20 minut, bo uwydatnia się szczegół, którego wcześniej nie widziałem.

Jak Wrocław to dużo astronomów ogląda nocami na Ślęży. A w Bieszczadach to masz taką wilgoć, że tam tylko w zimę przy -10