Wpis z mikrobloga

Najnowszy film, około minuty 05:02, Pan Dworak ma znak końca strefy i musi ustąpić pierwszeństwa jadącym z prawej i lewe. Zamiast tego patrzy na to jakie znaki ma kierowca z lewej i uważa, że ma pierwszeństwo.

Moim zdaniem w momencie kolizji była by wina Pana Dworaka, gdzie jest w kodeksie drogowym zapisane, że mam weryfikować znaki drogowe kierowców (z tego przypadku) z lewej i prawej? Przecież czasami te znaki będą dla nas nie widoczne.

Mam rację, czy raczej Pan Dworak?
#dworak #polskiedrogi #prawojazdy #samochody #motoryzacja #bezpieczenstwo #jedzbezpiecznie

Kto ma rację, moja interpretacja czy Pana Dworaka?

  • Rubesom 33.3% (10)
  • Dworak 66.7% (20)

Oddanych głosów: 30

  • 55
  • Odpowiedz
niż 50 metrów


@Nie_znany: Nie pisałem o takiej sytuacji. Codziennie z domu wyjeżdżam drogą, do której dochodzi z prawej strony inna że znakiem ustąp pierwszeństwa. Nigdzie wcześniej znaku o pierwszeństwie nie ma. Dokładnie ten sam kazus. Musisz się domyślić po znakach innych użytkowników.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Częsty jest też przypadek, że na jednej drodze jest znak ustąp pierwszeństwa, ale na tej drugiej już znaku o pierwszeństwie nie ma i o tym, że masz pierwszeństwo musisz wydedukować na podstawie znaków jakie mają inni.


@bigos555: ale zdajesz sobie sprawę z tego, że znak D-1 obowiązuje od miejsca ustawienia do odwołania innym znakiem regulującym pierwszeństwo? Nie musi być powtarzany co skrzyżowanie.
  • Odpowiedz
zgłoś do zarządcy


@Nie_znany: Spotykam to wielokrotnie i nie są to skoszone znaki. Nic innego bym nie robił tylko zgłaszał.

błędy się zdarzają


@Nie_znany: Dokładnie ten sam błąd co na filmie. Rozwiązanie sytuacji drogowej wymaga znajomości znaków widocznych dla innych użytkowników. Dworak jak widać też się nie rwie do zgłaszania.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@bigos555 Miałem właśnie o tym pisać. U mnie w drodze do pracy jest kilka takich miejsc i musiał bym co chwilę stawać czy zwalniać ale patrzę na znaki jakie mają inni kierowcy.
W opisywanej sytuacji Dworak jedzie na pamięć, bo wie co tam jest za znak. Ale co w sytuacji kiedy znak będzie za chwilę jedno skrzyżowanie wcześniej niż jest? Pojedzie na pamięć i będzie to jego wina. Albo jak będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rubesom: kolejny inteligentny... D-1 wystarczy że jest postawione raz. Powinieneś pamiętać że jedziesz po drodze z pierwszeństwem, a nie oczekiwać fajerwerków co 50 metrów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
skąd te 50m? Z dupy rozumiem ( ͡°


@TsundereGirl: @Nie_znany: Ta odległość określona jest w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych.

5.2.1.3. Umieszczanie znaków D-1

Znaki D-1 umieszcza się na początku trasy,
  • Odpowiedz
@rubesom Pomijając fakt dlaczego ten gość miałby być jakimś autorytetem, powiedz mi jedna rzecz. Jak w świetle przepisów należy traktować włączenie się do ruchu po przejechaniu znaku o końcu strefy ruchu? W momencie przejechania za znak jesteśmy na drodze publicznej czy kiedy?
  • Odpowiedz
@wam116: Nie ma to w tym przypadku chyba znaczenie, bo na tym skrzyżowaniu z filmu po przejechaniu znaku końca strefy należy ustąpić wszystkim kierującym.
@TsundereGirl: Fajerwerków może nie oczekuję ale czasami aż się prosi o znak D1.
  • Odpowiedz
@rubesom Dlaczego wszystkim? Jeżeli przyjmiemy, że włączyłem się do ruchu w momencie przejechania znaku to dojeżdżam do prostego skrzyżowania równorzędnego (chyba, że stoją tam jeszcze jakieś znaki - przyznam szczerze że obejrzałem tylko urywek filmu)
  • Odpowiedz
@Kaizen_ Hm, teraz chyba naprawdę nie widzę związku. Czy droga znajdująca się wewnątrz strefy ruchu nie jest traktowana jako droga twarda? Czy na złą część wstawionego tekstu zwracam uwagę?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kaizen_: D-1 nie musi być powtarzane przed każdym skrzyżowaniem i w realu często nie jest. Chyba że nie rozumiesz sformułowania "jako zasadę należy przyjąć" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do 50m to kolega wyżej napisał, że jak jest mniej to się pierwszeństwo nie zmienia, co jest oczywistą bzdurą, bo odległość nie ma nic do pierwszeństwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz