Wpis z mikrobloga

Czas na małe podsumowanie dotyczące ppk.

Do programu przystąpiłem 9 miesięcy temu w listopadzie 2019 i udało mi się odłożyć tam 2891,71zł
Moje wpłaty: 1305,03zł
Wpłaty pracodawcy: 978,77zł
Dopłaty PPK: 250zł
Stopa zysku funduszu na dzień dzisiejszy: 19,54% co daje jakies 357,91zł

Wypłacając dzisiaj pieniądze dostał bym zwrot moich wpłaconych pieniędzy oraz dodatkowo 1076zł
Finalnie zarobił bym około 885zł (trzeba doliczyć to, że przy wypłacie płaciłem podatek od składek pracodawcy)
Do ZUSu wpłynęłoby 337zł co zwiększyłoby mi emeryturę w przyszłości (tak wiem emerytura w przyszłości xD)

Tak więc właśnie wróciłem z 6 dniowego pobytu w górach na który wydałem około 1000zł co pokazuje, że będąc w ppk można sobie raz w roku sfinalizować wakacje za darmo na koszt pracodawcy (przynajmniej w moim wypadku bo mam trochę wyższą pensję niż średnia krajowa).

Dużo osób ode mnie z pracy zamierza tak robić, ja nie chcę ponieważ te pieniądze nie są mi potrzebne i wole ryzykować i dalej je tam trzymać, czy wypłacę je wcześniej? Nie wiem.
#ppk #gielda
Pobierz PaprykarzXL - Czas na małe podsumowanie dotyczące ppk.

Do programu przystąpiłem 9 ...
źródło: comment_1597046277o5lJnIVhVYyh8ualUo9nFS.jpg
  • 95
@Krupier: powtarzam - część wpłacana przez pracodawców to żaden zysk, o tyle będzie zmniejszone pole do przyszłych podwyżek regularnego wynagrodzenia. Kolejny co myśli, że pieniądze mu spadają z nieba, że właśnie biedę zniesiono ustawą. Młodyś więc naiwny..
a jak ktoś się mimo wszystko boi straty to może co miesiąc wypłacać zanim kasa będzie zainwestowana - i tak będzie ok 1% rocznie na plus.


@hu-nows: ok, inaczej. Której części zdania: "a jak ktoś się mimo wszystko boi straty to może co miesiąc wypłacać zanim kasa będzie zainwestowana - i tak będzie ok 1% rocznie na plus." nie rozumiesz?

Młodyś więc naiwny..


XD

Jak ja wchodziłem na rynek pracy to
@Krupier: 1% zysku to poniżej inflacji, każdy więcej zyska wybierając dowolną promocyjną lokatę (obecnie 2%) albo kupując obligacje skarbu państwa. PPK nie daje ci żadnej gwarancji zysku w przyszłości a nawet zwrotu wpłaconych środków, polegasz jedynie na deklaracjach obecnych polityków i nie znasz decyzji polityków z przyszłości, powodzenia
1% zysku to poniżej inflacji, każdy więcej zyska wybierając dowolną promocyjną lokatę (obecnie 2%)


@hu-nows: tak, masę takich lokat masz. Przeważnie do 30k. Super deal.

PPK nie daje ci żadnej gwarancji zysku w przyszłości a nawet zwrotu wpłaconych środków, polegasz jedynie na deklaracjach obecnych polityków i nie znasz decyzji polityków z przyszłości, powodzenia


@hu-nows: dalej nie czytasz ze zrozumieniem, nie mam czasu i chęci na takie rozmowy.
@stan-tookie-1: @Krupier:
PPK powstał przez to że ludzie byli oburzeni o podnienienie podatków, cofnięto podwyżkę podatków i ......wprowadzono PPK, DOBROWOLNY fundusz z którego muszę się wypisywać co 3lata bo mnie tam zapisują mimo że nie chce, nie będę brał udziału w tym przekręcie nawet jak by mi powiedziano że do mojej wypłaty dodadzą mi 100zł miesięcznie.
To jest sprzeczne z tym jak wg mnie powinien działać świat, powiem brzydko jak
tak samo "nie rozumiałem" zasad książeczek mieszkaniowych albo OFE, krupier wróć do tego wątku za 40 lat gdy z sentymentem widocznym na zmęczonej twarzy poczytasz jaki za młodu byłeś naiwny i wierzyłeś w państwowe programy budujące dobrobyt
@leazyboy: to zostało wprowadzone na wzór rozwiązań z innych krajów no i dlatego, że Polacy (jak wyżej 1 gość udowodnił) nie interesują się swoimi pieniędzmi i trzeba to zrobić siłą za nich.

bo da się z niego wyciągnąć 1%


@leazyboy: i właśnie o to chodzi, nawet niech to będzie tylko 1% rocznie (jest więcej) to dalej się opłaca za włożony nakład pracy, czyli 2 kliknięcia miesięcznie.
@leazyboy: Tak, PPK to nowy podatek - składka emerytalna w innej postaci. Wraz z wprowadzeniem PPK obniżono PIT do 17% oraz zwiększono koszty uzyskania dochodu więc nawet za specjalnie nie odczułem, że mam dużo mniejszą wypłatę
@PaprykarzXL:
proszę cię

nawet za specjalnie nie odczułem, że mam dużo mniejszą wypłatę

to trochę jak taka bita żona "no bije ale nie tak bardzo nawet siniaków ostatnio nie mam"

@stan-tookie-1:
pieniądze są moje jak są na moim koncie w banku, jak za rok zmienią jakąś ustawa że nie można wybierać tych pieniędzy bo nie taki był zamysł tego projektu to nawet nikt nie kwiknie i tyle będzie z moich
@Just_Think_More: jaki sens jest wpłacać i od razu wypłacać z zyskiem 1% gdy banki dają 2%? Sensem programu jest żebyś trzymał te środki w PPK wspomniane 40 lat, przyzwyczaił się, przywiązał i na tym polega pułapka
pieniądze są moje jak są na moim koncie w banku


@leazyboy: nie do końca, jeżeli zakładasz że zmienią ustawą własność na koncie funduszu to jest to to samo co zmienienie ustawę że pieniądze na koncie bankowym zmienią własność. To powinieneś trzymać pieniądze w gotówce żeby były faktycznie twoje.
no i w ppk możesz co miesiąc przelewać na swoje konto bankowe, jeżeli już myślisz że ono jest bardziej twoje niż konto w
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@hu-nows:

jaki sens jest wpłacać i od razu wypłacać z zyskiem 1% gdy banki dają 2%?


No to chyba lepiej wpłacić na lokatę 101% swojego kapitału zamiast 100% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PPK nic nie daje, nie ma po co przelewać tam pieniędzy w pierwszej kolejności i nie ma po co się bawić w próby wyciągnięcia tych pieniędzy w drugiej kolejności, w PPK lepiej po prostu nie