Wpis z mikrobloga

Srebro rośnie i niech rośnie, ale zastanawiam się, dlaczego platyna tak słabo sobie radzi? Trochę podrośnie, później leci po -4%. Zastanawiam się, czy nie pozbyć się jej na rzecz srebra bądź jakiejś spółki wydobywającej srebro np First Majestic Silver Corp. Srebro oraz platynę mam wykupioną w ZKB.
#gielda #srebro #platyna #zloto
  • 18
@mrocek: nie bawiłem się w platyne, ale tak z kilka miesięcy temu się zastanawiałem jak się rozerwać, pomiędzy złotem/srebrem, i wybrałem srebro, z myślą że na korekcie dokopie złota. To teraz się przechylam do tego żeby na korekcie dokupić srebra. Albo spółkę wydobywczą srebro, tyle że nie rozeznawałem się w temacie, jakie spółki są ciekawe
@mrocek: platyna jest metalem przemysłowym bez wątpienia. Popyt na platyne to 50% przemysł motoryzacyjny - a jak wiesz - ten przemysł stoi.

Platyna jest używana w katalizatorach, gdzie rynek upadł z dnia na dzień. Do tego perspektywa samochodów elektrycznych, gdzie zapotrzebowanie na platynę spadnie. Ale znów nie należy przesadzać że tak szybko upadnie, bo dopiero do 2035 jest plan do utylizacji spalinowców.

Ogółem zawsze platyna była droższa od złota, i myślę
@Klopsztanga: kghm który zakupił Mrie z maseczkami byle by się pokazać, gdzie para Antonowych starczyła by. I jeszcze podobno te maseczki były złe lub drogie (nie pamiętam dokładnie). Podziękuję za taką inwestycje
@Nikitos: w skali firmy to są drobne które wydali. Z perspektywy inwestycji brzmi fajnie, gdyż skończył się cykl koniunkturalny, inwestorzy przerzucają swoją kasę z USA do krajów rozwijających się, w czym jest Polska. Dlatego tak GPW dobrze się trzyma na skali światowej.
Do tego sytuacja KGHM jest stabilna, gdyż nie produkuje tylko jednego metalu.

W Polsce #!$%@? prowadzi się interesy, szczególnie państwowe, ale na tle innych, nie wypadamy tak źle.

A
@Nikitos:

Srebro rośnie i niech rośnie, ale zastanawiam się, dlaczego platyna tak słabo sobie radzi?


Pije do tego.

Jak inwestować w srebro, to myślę że albo w ETF z pełnym pokryciem srebra. Srebro jest silnie skorelowane z złotem, więc jeśli chcesz inwestować w kopalnie, to lepiej zainwestuj w GDXJ - kopalnie złota, gdyż da to ten sam wynik, z powodu dźwigni.
First Majestic Silver Corp


@Nikitos: First Majestic Silver Corp - to planuję dokupić. Zauważyłem, że jak rośnie srebro, to akcje tej spółki rosną wykładniczo. Ale jak srebro spada, to akcje też spadają wykładniczo :)
@mrocek: bo kopalnie wydobywcze tych kruszców mają jako tako dźwignię :) I to jest fajne. Jeśli ktoś jest pewny że złoto pójdzie w górę, to lepiej inwestować w kopalnie zamiast w kruszec.

Zasada jest prosta. Dla kopalni wydobycie jednej uncji to 1000 USD. Im większa cena złota, tym więcej zysku ogarniają. Każdy wzrost złota to czysty zysk dla kopalni, co powoduje dźwignię :)
Trend złota myślę skończy się, jak zmienią stopy procentowe. Do tego skupowanie złota przez Banki Centralne a zarazem hejtowanie przez nich tego kruszca definitywnie mówi że warto kupować.

Srebro natomiast też będzie warte, ale w stosunku 1:60 do złota, jak to było wcześniej. Chociaż popyt wzrośnie, bo z perspektywą 2k usd za uncję, ludzie będą szukać tańszych inwestycji
@solid959: wątpię że taka będzie. To co dzieje się na złocie to nie efekt bańki, lecz efekt niszczenia dolara. Do tego czasy niepewne i większe prawdopodobieństwo jest korekta na giełdzie niż na złocie. To myślę że spowoduje wystrzał złota do 2k usd.

A po drugie korekty na złocie? To nie akcje, to nie spekulacje, to metal inwestycyjny long-termowo. Tutaj działają inne zasady. Ostatnia okazja była w czerwcu.