Wpis z mikrobloga

17.07.2020 r. - #fizycznenowinkifakera

1. Nagłe zniknięcie "korony" czarnej dziur, a potem ponowne jej pojawienie się.

TL;DR artykułu ze znaleziska - Astrofizycy z Universidad Diego Portales w Santiago w Chile oraz z MIT prowadząc obserwację supermasywnej czarnej dziury (przy pomocy sieci teleskopów ASSASN - All-Sky Automated Survey for Super-Novae i teleskopu na ISS - NICER - Neutron Star Interior Composition Explorer) znajdującej się w AGN 1ES 1927+654 (do marca 2018 r. niczym nie wyróżniającej się - wtedy zaobserwowano wzrost jasności tego aktywnego jądra galaktycznego i rozpoczęto dokładniejsze obserwacje) zobaczyli nagły spadek jasności korony otaczającej czarną dziurę o czynnik rzędu 10 000. Korona czarnej dziury składa się z wysokoenergetycznych cząstek przyspieszanych najprawdopodobniej przez falowanie/skręcanie/zawirowania pól magnetycznych w dysku akrecyjnym czarnej dziury oraz posiada temperaturę rzędu miliardów. Proces formowania się korony nie jest jednak dokładnie poznany. Nie jest jasne co stało za przyczyną tak nagłego pociemnienia korony, a następnie wzrostu jej jasności. Przypuszcza się, że "zbłąkana" gwiazda mogła wpaść w "pułapkę" grawitacyjną czarnej dziury i przez to zaburzyć jej dysk akrecyjny powodując pociemnienie jej korony. Więcej informacji w artykule.

ASSASN
NICER
AGN

2. Era anomalii.

Artykuł poruszający najważniejsze występujące anomalie w dotychczasowych eksperymentach fizyki cząstek. Anomalie te wykraczają poza ramy Modelu Standardowego, jednak z uwagi na zbyt małą ilość danych nie są w stanie go "obalić". Anomalie to m.in. obserwowany moment magnetyczny mionu, niezgodna z przewidywaną liczba rozpadów mezonów pięknych w eksperymencie LHCb w CERN czy rezultaty z eksperymentu KOTO w Japonii badającego rozpady kaonów. Wszystkie anomalie mogą za sobą skrywać nowe cząstki czy fizykę spoza Modelu Standardowego, niemniej mogą też stanowić zwykłą fluktuację statystyczną.

3. Obserwacja wzorów dyfrakcyjnych z wiązek dużych organicznych molekuł.

Fizykom z University of Vienna udało się stworzyć w dwóch różnych eksperymentach wzór dyfrakcyjny z dwóch dużych organicznych molekuł - antybiotyku cyprofloskacyny składającego się z 41 atomów oraz ftalocyjaniny składającej się z 58 atomów. Badacze wykorzystali w tym celu zjawisko dyfrakcji Bragga. Badanie jest pierwszym krokiem ku stworzeniu interferometru badającego takie układy.

4. Najnowszy pomiar stałej Hubble'a.

Dzięki danym z ACT (Atacama Cosmology Telescope) - teleskopu znajdującego się pustyni Atacama w Chile i zajmującego się badaniem mikrofalowego promieniowania tła (CMB) przy pomocy zjawiska soczewkowania grawitacyjnego - z lat 2013 - 2016 udało się wyznaczyć najnowszy pomiar tempa ekspansji wszechświata tj. stałej Hubble'a. Wynik bardzo dobrze pokrywa się z wcześniejszymi danymi z satelity Plancka (różnica między danymi 0.3%). Wartość stałej Plancka z satelity Plancka wynosi 67.66±0.42 (km/s)/Mpc (dane z 2018 r.). Istotne jest to, że teraz dwa pomiary stałej Hubble'a z CMB pochodzące z dwóch różnych eksperymentów dają niemal identyczne wyniki. Wciąż jednak zagadką do rozwiązania pozostaje odszukanie przyczyny różnych wartości stałej Hubble'a wynikających z różnych metod badawczych (pomiary z cefeid, TRGB czy kwazarów).

5. Nowa relatywistyczna teoria Zmodyfikowanej Dynamiki Newtonowskiej

Ukazała się świeża praca teoretyczna dotycząca Zmodyfikowanej Dynamiki Newtonowskiej - teorii stojącej w kontrze do standardowego modelu kosmologicznego Lambda-CDM i eliminującej m.in. zjawisko ciemnej materii. Badacze sugerują, że nowe rozwiązania pozwalają im pogodzić teorię z obserwacją CMB.

We propose a relativistic gravitational theory leading to Modified Newtonian Dynamics, a paradigm that explains the observed universal acceleration and associated phenomenology in galaxies. We discuss phenomenological requirements leading to its construction and demonstrate its agreement with the observed Cosmic Microwave Background and matter power spectra on linear cosmological scales. We show that its action expanded to 2nd order is free of ghost instabilities and discuss its possible embedding in a more fundamental theory.


#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astronomia #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Pobierz
źródło: comment_1594984489bfMPhfBvXN1LBNMIwJISu4.jpg
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Fake_R: wzory dyfrakcyjne to rewelacyjny sposób na badanie substancji chemicznych i najbardziej możliwy do upowszechnienia. I znowu StarTrek przewidział przyszłość :)