Wpis z mikrobloga

Pewnie duża część z Was kojarzy Władysława Kopalińskiego- przynajmniej z okładek słowników, których był autorem. Niewiele osób jednak wie, że to dzięki niemu używamy określenia nastolatek. Władek stworzył kalkę językową na podstawie angielskiego teenager, która weszła do powszechnego użycia. Teen + Age = Naście + Lata.
#ciekawostki #jezykpolski a jak nastolatki to też #prokuratorboners ;)
Pobierz
źródło: comment_1594935195OUmw5XJpczlaUsH8JMpMZc.jpg
  • 11
@aidzpanwuj: Pytanie kiedy on to słowo wprowadził do obiegu, bo słyszałem także wersję, jakoby powstało ono na potrzeby pewnego zespołu bigbeatowego (początkowo działający pod nazwą "The Teenagers" stali się "Nastolatkami" za sprawą swojego konferansjera, Stanisława Stolarczyka, było to w okolicach 1962 roku) - wspomina o tym Dariusz Michalski w książce "Trzysta tysięcy gitar nam gra czyli historia polskiej muzyki rozrywkowej (lata 1958-1973)" na stronie 619.
@aidzpanwuj: Kopaliński kozak, całe dzieciństwo (lata 90) jak czegoś nie wiedziałem to Tata zawsze "Proszę - druga półka od dołu, beżowa okładka, Kopaliński, Słownik Wyrazów Obcych, sprawdź sobie.". Aaaahhhh to było to! :D Otwierając taki słownik, wertując go i szukając słowa, czuło się odkrywanie czegoś nowego, zrozumienie jakiegoś słowa ze świadomością - że właśnie wejdzie do Twojej głowy na całe życie! :) I to jak można jakieś "nieznane" słowo opisać też
@fajnyprojekt: Internet twierdzi, że wcześniej ;)

Można podać dokładną datę pojawienia się po raz pierwszy w języku polskim wyrazu nastolatki. Było to 2 maja 1959 r. w tekście Autentyczny widz zamieszczonym przez Władysława Kopalińskiego w niedzielnym wydaniu „Życia Warszawy” (podaję za Witoldem Doroszewskim, O kulturę słowa, t. II, Warszawa 1968, s, 331-332). Kopaliński napisał tak:


„Pozostały przy życiu dzięki tak zwanym teen-agers, czyli nastolatkom, i gospodyniom domowym”.