Wpis z mikrobloga

@budyn: Jest opcja złożenia wniosku teraz, a uruchomienia środków z jakąś karencją, ale chciałem się dowiedzieć, jak by wyglądała sytuacja przy dłuższym okresie.
@broker: Mówimy tutaj o sytuacji, gdy wkład własny jest kwotą przekraczającą standardowe zadatki/zaliczki - inwestor z własnych środków opłaca kolejne transze umowy deweloperskiej (np. do 59% wartości mieszkania) i po tym czasie chciałby się zdecydować na kredytowanie pozostałej części.
@dran2: @Mistral: Czyli teoretycznie jest możliwość „uznania” za wkład własny gotówki zapłaconej deweloperowi przed podpisaniem umowy z bankiem, ale warto, aby było to zapisane w tekście umowy kredytowej?
@Drobar Ja kupując z rynku wtórnego od razu po obejrzeniu mieszkania podpisałem umowę rezerwacyjną na 5k, potem przedwstępną na 50k i dopiero z tym mogłem zacząć szukać banku. To co wpłaciłem wcześniej stało się wkładem własnym. Wydaje mi się że jest to właśnie naturalny sosób, ponosisz koszty a bez przedwstępnej bank nawet z tobą nie gada, a to czy podpisując ją chciałeś brać kredyt czy wpadłeś na to później nikomu za bardzo
@Drobar: wkład własny to nic innego jak różnica pomiędzy kwotą kredytu, a wycenioną przez bankowego rzeczoznawcę wartością nieruchomości.
Więc wpłacasz kasę teraz, a potem do spięcia całej transakcji posiłkujesz się kredytem hipotecznym
Czy wkład własny może być wpłacony przed zwróceniem się do banku o kredyt? Czyli, czy przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym można początkowe transze regulować z własnych środków, a dopiero następnie (np. po roku) zawnioskować o kredyt hipoteczny ze wskazaniem wkładu własnego w postaci gotówki już przekazanej deweloperowi?


@Drobar: Wkład własny zwykle stanowi warunek wypłaty kredytu. Jak najbardziej może być wniesiony wcześniej. Rozwiązanie o którym napisałeś - wnioskowanie o kredyt hipoteczny
@marcpol: Słuszne spostrzeżenia.
Czyli trzeba wyważyć, czy bardziej się opłaca ponieść koszty odsetek w okresie początkowym, czy alternatywnie ryzykować zmianę sytuacji i warunków przyznawania kredytów w przeszłości.