Wpis z mikrobloga

W poprzednim wpisie było kilka pomysłów co byście chcieli abym prześwietlił i przetestowałem większość z nich + kilka swoich. Część nie wypadła jakoś spektakularnie, ze względu na specyfikę takiego prześwietlenia - jednolite rzeczy wyglądają tak samo, a rozdzielczość też nie jest nanometrowa. Układy zintegrowane zatem nie wyglądają spektakularnie, chcę się trzymać bliżej mikromechaniki dla elektroniki.

Dzisiejszym obiektem który wezmę pod promieniowanie (a potem obiektyw i lupę ( ͡º ͜ʖ͡º)) jest transoptor LT354T, który posiada po jednej stronie dwie diody połączone ze sobą antyrównolegle, a po drugiej fototranzystor. Wszystko zamknięte w jednej obudowie pozwala na przekazanie sygnału AC z zachowaniem separacji galwanicznej. Mi kiedyś posłużył w projekcie do wykrywania przejścia przez zero zasilania sieciowego. Na RTG okazał się to ciekawy obiekt przez widoczne dwa grzybki przy złączach diod LED. Pozostawało to dla mnie zagadką nawet po prześwietleniu z każdej strony, dlatego ostatecznie zdecydowałem się zeszlifować scalak od góry do dołu, co zobaczycie w kolejnych postach. Po drodze sprawdziłem jeszcze jak wygląda świecenie takiego transoptora i udało się to uchwycić :)

Do kolejnego razu i oby nie za rok! :D

#elektronicznertg #elektronika
Visher - W poprzednim wpisie było kilka pomysłów co byście chcieli abym prześwietlił ...

źródło: comment_1594741102yH9jnT3VLMujHwEHGm0JwR.jpg

Pobierz
  • 17
@slavoy: @Pan_Slon: też nie słyszałem jeśli chodzi o proste rzeczy typu tranzystor/dioda, natomiast są znane przypadki z np. pamięciami eMMC i pewnie też innymi układami, które mogą się uszkodzić od zbyt długiej ekspozycji. Do pozostałych układów na płytce też nie przesadzamy z poziomami, te 120 kV i 40 uA ustawiłem ze względu na to iż mi nie zależy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BotRekrutacyjny: odnoszę wrażenie, że najbardziej chodzi o zmianę gęstości - krzem jest jednorodny. Na RTG po odpowiednim ustawieniu widać nie najgorzej np. tworzywa. A pracuję tylko doraźnie - bardzo krótko.