Wpis z mikrobloga

Inwestuję od kilku miesięcy, idzie mi całkiem dobrze, ale ciągle czuję że jestem kompletnym noobem i mam kilka pytań:

1. Nie mam czasu gapić się w wykresy, czy strategia z wystawieniem zlecenia na jakiś odległy termin po satysfakcjonującej cenie i zapomnienie o tym jest dobra? Czy nie ogranicza mi to np. możliwości otrzymania dywidendy? Póki co tam robiłem i idzie dobrze.
2. Kiedy zwykle spółki mają wypłacane dywidendy? Jest to jakiś wspólny termin związany z rokiem rozliczeniowym czy zależy to od np. daty wejścia spółki/akcji na rynek?
3. Opłaca się chwalić w co się inwestuje czy lepiej trzymać takie informacje dla siebie?
4. Czy giełda zagranicą różni się znacząco od tej polskiej? Kiedy warto wyjść z Polskiej zagranicę?
5. Wychodzenie z giełdy - przy zakupie i sprzedaży akcji płacę podatek, czy przy wyjściu z giełdy, przelaniu z konta maklerskiego na prywatne konto coś jeszcze jest potrącane?
6. I najważniejsze - w co inwestować ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

#gielda #inwestowanie #inwestycje
  • 7
@Jurix: 1. Zależy. Ale raczej nie.
2. Różnie ale najczęściej 2Q
3.zależy. publicznie nie - nie opłaca ci się. A ze znajomym inwestorem już tak.
4.tak, polska giełda jest mało dynamiczna i jest niewiele instrumentów. Kiedy zaczniesz wychodzić na zero z rutynowej gry i nauczysz się instrumentów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5. Płacisz raz w roku mniej więcej w tym samym terminie co zwykły pit.
6. W
5. Czyli za przychody z giełdy muszę się dodatkowo rozliczać? Bank/dom maklerski tego za mnie nie robi?


@Jurix: W nowym roku dostajesz Pit-8c, na podstawie którego wypełniasz PIT-38.
Dostaję? Od domu maklerskiego?


@Jurix: Jeśli masz w polskim domu maklerskim, to raczej tak. Ja mam w mBanku, więc ściągam z serwisu. Revolut podobno nie wysyła i trzeba samemu liczyć zyski i straty. Nie wiem, jak jest w innych takich wynalazkach