Wpis z mikrobloga

Wydaje mi się że spadek cen na koniec roku to może być max 5-10%, z czego bardziej stawiałbym na 5%. Wiemy już że odpłynęło sporo ukraińców i do końca roku mogą nie wrócić. Sporo studentów nie ma też zasobów finansowych żeby iść na studia, bądź ich rodziny nie mają, z powodu korona-kryzysu. Dodatkowo demografia coraz mniejsza, studentów coraz mniej.
No i dochodzi fakt, że sporo młodych osób, które potraciło swoje roboty, wróciło do rodzinnych miejscowosci.

Wygląda to, że mielibyśmy lekki spadek, a potem odbicie w 2021 i w sumie żadna bańka by nie pękła. Tylko tutaj pytanie, czy ktoś ma statystyki odnośnie paru rzeczy, o których mało kto wspomina.

Mnóstwo osób ma mieszkania na kredyt. Korona ciachnęła niektórym z tych osób finanse a wakacje kredytowe się kończą. Część będzie musiała sprzedać mieszkania. W takim USA. np. 41% ludzi mających kredyt na mieszkanie nie ma na jego spłatę obecnie. Ktoś wie jak to wygląda w Polsce?

Jeśli nie będą mogli spłacić to bank ich nieruchomość sprzeda. Dodatkowo spadła liczba osób na wynajmie. Rentierzy którzy kupili mieszkania za gotówkę, mogą spać spokojnie i czekać na jesień. Rentierzy którzy kupowali na kredyt bo "samo się spłaci" mają palący się grunt pod nogami i część też może wylecieć z kapci.

Resumując te dwie wyżej wymienione grupy mogą sprzedawać w tym roku mieszkania bo nie będzie ich stać na kredyt.
Są jakieś wstępne informacje na ten temat jak to w Polsce wygląda?
#nieruchomosci #wynajem #mieszkanie
  • 14
  • Odpowiedz
@Alusowy: > Jeśli nie będą mogli spłacić to bank ich nieruchomość sprzeda

Bank nie może sprzedać ich nieruchomości bo nie jest właścicielem. Bank musi wystawić bankowy tytuł egzekucyjny, dostać sądowy tytuł wykonawczy, a wtedy dopiero sprawą zajmie się komornik.
Zazwyczaj trwa to dobrych kilka miesięcy, bo bankowi też zależy na tym, aby w pierwszej kolejności dłużnik sam uregulował zaległości. Jeśli dojdzie nawet do tak drastycznych sytuacji, to raczej nie spodziewałbym się
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@lipszczak: nie ma czegos takiego jak bankowy tytul egzekucyjny a bank ma zabezpieczenie hipoteczne w kw, wiec zaspokoi sie z ustanowionej hipoteki mordo

W usa to cos nazywa sie upadloscia konsumencka - i od 2011 (znowelizowane w marcu 2020 - rozszerzajaco) - jest tez w Polsce
  • Odpowiedz
Są jakieś wstępne informacje na ten temat jak to w Polsce wygląda?


@Alusowy:

KNF publikuje wartościowe dane, ale z dużym opóźnieniem. Niezbyt ciekawie wygląda ilość kredytów o wysokim DSTI (Debt-Service-to-Income), czyli tzw kredytów pod korek. Ostatni raport jest z 2018, ale wydaje mi się, że jest gorzej niż lepiej.

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KREDYTY_MIESZKANIOWE_I_KONSUMPCYJNE_2018.pdf

Na koniec 2018 r. w strukturze portfela kredytowego banków dominowały kredyty o niskich lub umiarkowanych wartościach DSTI1 (do 40%). Jednak w
systemluster - > Są jakieś wstępne informacje na ten temat jak to w Polsce wygląda?
...

źródło: comment_1593247410rnzeYNGeHEx3tor0ToWpUS.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@systemluster: bierz pod uwagę to, że sporo z tych osób prowadzi własne działalności gospodarcze, gdzie zaniżają dochody, aby płacić mniejszy podatek dochodowy.
Ale ogólnie zgoda, że jest bardzo dużo osób zakredytowanych po korek, do tego kupujących sprzęty i meble na raty 0%, czyli defacto dokładając sobie kredytów.
  • Odpowiedz
@wojteksrz: masz rację bte funkcjonowało do 2016roku, po tym uznano, że jest to niezgodne z konstytucją.
Oczywiście, że bank zaspokoi się z ustanowionej hipoteki, nie mniej jednak bank nie może ot tak sprzedać mieszkania, bez odpowiednich procedur sądowych i komorniczych się nie obejdzie.

A jeśli chodzi o upadłość konsumencką to jakie są jej negatywne konsekwencje, bo zakładam że nie może być tak pięknie, że kasuje dług i jak gdyby nigdy nic
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@lipszczak: no wlasnie takie sa, jak w usa. Wcześniej przeslanka otwarcia takiego postepowania byla dbalosc o dlugi, teraz to zlikwidowano.

Postepowanie w skrocie wyglada tak, ze sad ustanawia syndyka masy, sprzedaje majatek, splaca wierzycieli i jestes wolny. Dziala nawet jak nie masz majatku. Przy tym masz zabezpieczone srodki na cele mieszkaniowe.

Sad moze tez narzucic ci plan splaty wierzycieli, na okres max chyba 3 lat, dostosowujac kwote do twoich zarobkow (musi
  • Odpowiedz
bierz pod uwagę to, że sporo z tych osób prowadzi własne działalności gospodarcze, gdzie zaniżają dochody, aby płacić mniejszy podatek dochodowy.


@lipszczak: Jakieś źródło, czy po prostu tak Ci się wydaje?
  • Odpowiedz
@systemluster:
Tutaj chyba nie ma możliwości uzyskania źródła, tak po prostu jest. Każdy orze jak może. Nie znam osoby która by miała własną firmę i chociaż części dochodów pod stołem. To jest strasznie powszechne, nawet w dużych firmach. Tak samo wypłata dwuskladowa. Sam otrzymuje premie pod stołem, a pracuje w firmie, która ma charakter iście reprezentatywny
  • Odpowiedz
@systemluster: zacznijmy od tego, że to był bait a ja nie mam dg tylko pracuje na etacie. Ale mimo wszytsko jeśli ktoś kto ma dg, co w polsce jest sztuką by mieć fajne zyski bez kombinowania yo jest frajerem, bo to nie on jest oszustem, to państwo nas wszystkich okrada
  • Odpowiedz