Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czołem wszystkim Mirkom i Mirabelkom, piszę z anonimowych bo nie mam tutaj konta.

Mam w tej chwili 20 lat i od 2 lat siedzę na południu Anglii (wyjechałem zaraz po maturze). Przez większość czasu pracowałem w fabryce przez agencję, ostatnie miesiące siedzę na Universal Credit. I problem jest w tym, że nie chcę siedzieć na UC, ale jednocześnie nie chcę iść do kolejnej bezsensownej gównoroboty.

Tak więc, co doradzilibyście mi zrobić? Mogę albo iść do collegu, na co mam chyba teraz ostatnią szansę (tylko jaki kierunek, żeby to miało sens?) albo spróbować znaleźć jakąś pracę z perspektywami. Swego czasu widziałem pracę w customer service dla Polaków bez doświadczenia w Atenach. Jeszcze bardziej taka praca by mi pasowała, gdyby była umiejscowiona w kraju anglojęzycznym, a więc poza #uk jeszcze #usa i #australia.

Czy jest to realne, aby wyjechać z niczym do któregoś z tych dwóch ostatnich krajów w ramach work and holiday a następnie, dzięki pracodawcy, uzyskać prawo stałego pobytu? Czy lepiej, żebym np. zrobił tutaj jakiegoś bachelora i wtedy dopiero próbował? Oczywiście, w samym #uk też mogę zostać, jeżeli miałoby mi to przynieść wymierne korzyści, choć nie ukrywam, że wolałbym jakieś cieplejsze miejsce.

Liczę wykopki na Waszą pomoc w wyborze drogi życiowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#praca #emigracja #pracbaza #pytanie #studia #pracazagranica #studiazagranica

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ef5acb20db94d7506cde67d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

[==......................................] 4% (10zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 2 lat działania AMW!
  • 21
OP: @mielonkazdzika Na maturze zdawałem biologię i chemię roszerzoną i to jest coś co mnie interesuje, ale nie wiem czy oprócz medycyny jest jakiś kierunek związany z tymi przedmiotami, który daje dużą szansę na znalezienie dobrej pracy z ponadprzeciętnymi zarobkami... A w takim przypadku mógłbym wrócić do kraju i studiować za darmo bez ewentualnej konieczności spłacania czegokolwiek. Jeżeli tutaj miałbym się uczyć, to tylko jeśli faktycznie ułatwi mi to życie i
Na maturze zdawałem biologię i chemię roszerzoną i to jest coś co mnie interesuje, ale nie wiem czy oprócz medycyny jest jakiś kierunek związany z tymi przedmiotami,


@AnonimoweMirkoWyznania: moze "food science and technology" i na poczatek nie na studia tylko HNC (to taki licenciat) ktory pozwala na prace w zawodzie i potem w razie potrzeby na kontynuowanie edukacji.
HNC zaliczaja jako pierwszy rok studiow a HND jako dwa.
@mielonkazdzika Albo może biotechnologia?

No i uważałabym z HNC, bo o ile może w tym roku OP dostać na nie dofinansowanie, tak od 2021, gdyby chciał kontynuować naukę, może juz nie dostać + zaczną go obowiązywać takie same czesne jak dla pozostałych international students - a nie wiadomo jeszcze, czy sam pre-settled status wystarczy.

Na miejscu OP rozejrzałabym się jeszcze za degree apprenticeship, może jeszcze na ten rok się załapie.
@AnonimoweMirkoWyznania: tak na szybko jedno co mi sie rzuca w oczy. Rozpatrujesz Australie na wizie Work&Holiday ale wyglada na to ze nie masz studiow. Aby zdobyc wize potrzeba miec ukonczone co najmniej 2 lata studiow wyzszych. Poczytaj o szczegolach wizy na www.immi.gov.au. Wiza 462.
@Ag90: przyznam sie ze o dofinansowaniu niemyslalem. Sam niedawno zaczalem level 3 engineering i jakos w styczniu planuje isc na HNC mechanika albo elektronika. Cena nie jest duza, za hnc to £3k a i tak mozna placic miesiecznie przez te dwa lata.
Dodam a propos studiów że tu to jest normalne że pracuje się z licencjatem i po magisterkę i doktorat wraca po jakimś czasie, już z doświadczeniem zawodowym. Nie wiem czy wszędzie, ale część magisterek specjalizowanych ma wręcz w wymogach pracę w zawodzie.


@kwiatosz Dlatego na miejscu OPa albo wybrałabym się na degree apprenticeship, albo na studia z opcją sandwich year, żeby po prostu łączyć studia ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego
OP: @shaki24 @mielonkazdzika @Ag90 @kwiatosz Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Czy moglibyście mi jednak przybliżyć pewne istotne informacje nt. studiowania w uk i doradzić, czyli w jakim trybie studiowaliście bądź studiujecie, kiedy się składa aplikacje i kiedy zaczyna, ile lat nauki jest optymalne, ile razy w tygodniu itp.? Znam parę osób, które chodziły do collegu i jednocześnie pracowały dwa razy w tygodniu, ale tak ogólnie to jestem totalnie zielony w kwestii
@AnonimoweMirkoWyznania Jak chodziłam do lokalnego college'u, na Level 3 Business Administration, to kurs zajął mi jeden rok szkolny (od września do czerwca) i kosztował niecałe 2k funtów (płaciłam w miesięcznych ratach). Zajęcia odbywały się 3x w tygodniu, więc łączyłam college z pracą part time. Jeśli zdecydujesz się na college i kurs na Level 3, to dokończ do kompletu GCSE z angielskiego i matematyki (są one za darmo, zajęcia raz w tygodniu -
@AnonimoweMirkoWyznania: ja chodziłem wieczorowo - 3 dni w tygodniu + cała sobota.
Łącznie kursy mnie kosztowały ok. 15 tys. GBP (po collegu jeszcze musiałem zdać egzaminy państwowe które też trochę kosztowały) - 3 lata collegu + 2 dodatkowe kursy (ale te już poza collegem, po prostu znalazłem taniej)
W przyszłym roku będę robił jeszcze jeden kurs - koszt to ok. 1500GBP.

Po prostu najpierw zastanów się co chciałbyś w życiu robić,