Wpis z mikrobloga

@myrmekochoria: A właściwie to Stawropol nad Wołgą. To prawidłowa nazwa tego miasta. Nazwa Togliatti jest sztuczna, została nadana temu miastu po śmierci lidera włoskich komunistów na jego cześć. Togliatti był znanym zwolennikiem Stalina (podobnie jak Maurice Thorez we Francji - na cześć Thoreza Sowieci też nazwali jedno z miast, w Donbasie z kolei). Mieszkał w ZSRR i tam zmarł (w Jałcie).

Podobnie jak prawidłową nazwą największego miasta w południowym Wietnamie jest
@r333m4k444: Zwróciłem uwagę na to, że zmienianie przez dyktatorską władzę kierującą się względami propagandowymi i ideologicznymi nazw miast istniejących od dawna, jest sztuczne, i że sztuczne są nazwy nadawane tym miastom przez taką władzę. Widzimisię dyktatorskiej władzy vs. naturalna nazwa, używana przez mieszkańców od dziesiątek lub setek lat. Osobiście jestem zwolennikiem używania tradycyjnych nazw miast, a nie sztucznych nazw nadanych przez polityków w imię propagandy i ideologii.

Tak samo np. dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trojden: Oczywiście, że nie, ale aktualna nazwa Katowic to Katowice, nikt nie mówi o historii. A Sajgonu Ho Chi Minh, Astany Nur-Sułtan. Możemy się nie zgadzać z tymi reżimami, ale nie zmienia to faktu, że to są aktualnie poprawnie nazwy miast. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. EOT
@r333m4k444: Gdy te reżimy upadną, to mogę się założyć, że Sajgon odzyska swoją właściwą oficjalną nazwę, tak samo Astana.
Tak samo w Rosji, gdyby nie stare dziady głosujące na komunistów i sowieckich ludzi z Jednej Rosji, to Stawropol nad Wołgą też by odzyskał swoją właściwą nazwę.