Wpis z mikrobloga

Obejrzałem wywiad w TVP prowadzony przez S.Holecką i zauważyłem, że ona co najmniej trzykrotnie użyła słowa ''dobra'' zamiast ''dobrze''.
Pytanie - czy Was trochę razi używanie tego słowa w takiej formie?
Ja w ten sposób to mówię tylko do osób, które dobrze znam, ale w rozmowie formalnej to brzmi dla mnie niesmacznie. Ale spotkałem się niedawno z tym, że młoda urzedniczka powiedziała ''dobra'' gdy przedstawiłem powód mojej wizyty.
Czy więc ''dobra'' u Was jest normalnym słowem, którego można używać nie tylko wśród znajomych i rodziny?

#holecka #tvpis #jezykpolski
  • 28
@szurszur: W ogóle powtarzanie tego, co dostaje na ucho w formie jak ona to robiła też mnie trigerowało.
Rozmawia z gościem, udaje elokwentną, a włosami ma przykrytą słuchawkę w uchu, do której Kurski i 5 innych osób jej nadaje co ma mówić i jak bronić telewizji. Przecież połowa wywiadu to było takie powtarzanie "Proszę powiedzieć mi" "Wie Pan co?" "Mam inną zwrotną" "Wie Pan" "Proszę mi nie współczuć" "Dobra" "Jasne" "U
@szurszur zgadzam się, takie słowo kompletnie nie pasuje do publicznej dyskusji i sprowadza ją do poziomu karczemnej kłótni. Niedawno w radiu Tok FM wysłuchałem rozmowy dwóch gości (celowo nie piszę "dziennikarzy") z Sikorskim i prowadzący kilkukrotnie użył takiego zwrotu oraz kilku innych zdradzających brak szacunku do rozmówcy. Najlepsze było to, że miał Sikorskiemu za złe to, jak tamten wyrażał się podczas prywatnej, podsłuchanej rozmowy a jednocześnie w skandalicznie nieprzystający do standardów radia
@szurszur Holecka ma słabo rozwinięty zasób słownictwa, używa mnóstwa potocyzmów i sadzi błędy na poziomie gimnazjalisty, który udaje elokwentnego. Te jej krótkie kropki i dobra dobra zupa z bobra to nie podpowiedzi z reżyserki, ale jej indywidualna cecha. #tvpis mogłoby robić ludziom jeszcze większą papkę z mózgu, ale "nie brak opinii", że wolą aspirować na pseudointeligenckie media. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@szurszur: Danka była mało profesjonalna w tym przesłuchaniu a zespól ją sterujący wyraźnie nie w formie. To powtarzanie dobra też mnie raziło. Zapytała też o coś kończąc pytanie to co?, tak się nie rozmawia na tym poziomie. Ot, stępiły się kły na miłych wywiadach z dudusiem i spółką. Krzysia można było mocniej przeciorać ale to trzeba mieć poważnych ludzi w telewizorni
@szurszur: nie wiem jak wyglądało zastosowanie tego słowa u holeckiej ale samo słowo nie jest jakieś złe, choć faktycznie jest nieformalne, i w telewizji powinni zachować pewną klasę językową, tak jak w UK i innych pomimo istnienia wielu akcentów w telewizji stosuje się tzw. BBC accent. Niestety jakąkolwiek jakość w TVP została już spuszczona w kiblu przez pana kurskiego.
@szurszur nie ma co sie rozwodzić. To są mali ludzie. Pseudo dziennikarze, pseudo eksperci. Przez takich pachołków dziennikarstwo schodzi w jeszcze większy rów mariański. Co raz bardziej sie zastanawiam czy telewizja publiczna ma jeszcze jakiś sens?