Wpis z mikrobloga

Witam. Będę kupował mieszkanie i część kosztów będę kredytował. I prosił bym o parę rad. Moje zdolności kredytowe są tak trochę na styku i pytanie jak to ugryźć? Iść do jakiś trzech banków i od razu składać wniosek? Czy może skorzystać z jakiegoś doradcy finansowego, który by mi pomógł wybrać najlepszą ofertę, ale tutaj pewnie są jakieś koszta, których chciałbym uniknąć. Plus nie wiem, czy on nie wciskałby mi jakiegoś kitu, żeby zyskał jak najwięcej (jestem dość nieufny:)

Będę kupował od osoby prywatnej, więc nie ma żadnej agencji, która troszkę poprowadziłaby mnie za rękę, lub dostarczyła doradce w cenie prowizji.

Czy jakbym poszedł do tych powiedzmy trzech banków to powianiem się dopiero zorientować u nich co potrzebują (różne banki, różne wymagania), czy od razu atakować pracodawce/ZUS i inne świetne instytucje, żeby uzyskać dokumenty (to co przeczytałem na jakiś stronach internetowych) i dopiero pójść do banków?

Jak ktoś brał kredyt to ile czekaliście na rozpatrzenie wniosku?

Ogólnie trochę mnie to przeraża, bo nienawidzę tej biurokracji:)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #finanse #kredyt #mieszkanie
  • 81
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@crazykokos: jezu, jakie #!$%@?. Miałem kredyt w BNP przez chwilę, jeszcze przed covidem, wystarczyło złożyć wnioski w paru bankach, po otrzymaniu ofert można było spokojnie negocjować. Nie miałem opłat za wcześniejszą spłatę ani prowizji.
  • Odpowiedz
@crazykokos: Ty pewnie masz postawiony dom za swoje, zarobione w banku pieniądze, patrząc na Twoje wypowiedzi, na pewno jesteś bardzo kompetentna i 15k miesięcznie to dla ciebie drobne. Gratki. Pełny sukces.
  • Odpowiedz
@kkpol: Mireczku, odezwij się na priv. Podasz mi kilka danych policzę Ci DTI i zobaczymy na jakie banki się spinasz, powiem jak odpiąć ubezpieczenia, sprawdzimy czy w twojej sytuacji uda się ogarnąć prowizję 0% i powalczymy o jak najniższe oprocentowanie. Przygotuj tylko raport BIK.
  • Odpowiedz
@kkpol: doradcy nic od ciebie nie biora zazwyczaj, maja umowe z ikomas bankami i zbiora dla ciebie od nich oferty. Ogolnie mega ulatwiaja zycie :)
  • Odpowiedz
jak ty to policzyles

@crazykokos: Jak bierzesz 500k na 5% to po 2 latach masz 10%, po 3 15%.
10lat 50%, 20 100%, 30 150%. Czyli 30lat to 150%. Kredyt na 500k to na 10 lat to 500+ 50% czyli 250=750k oddajesz. 20lat- oddajesz milion. 30lat to 1 500 000. Półtora miliona. Jeśli oprocentowanie wynosiłoby 5%.
  • Odpowiedz
@crazykokos, @dupskojestzajete: tak 3%, ale jeśli chcesz spłacać w pierwszych 3 latach kredytu - zapisy ustawy o kredycie hipotecznym. W ustawie jest to wskazane jako rekomensata za wcześniejszą spłatę - rekompensata dla banku oczywiście, ale nie może ona być większa niż odsetki jakie były by zapłacone za okres skrócenia okresu, jeśli był krótszy niż 3 lata lub nie większe jak za 3 lata. Nie znam ofert wszystkich banków
  • Odpowiedz
@kkpol: Bierz doradcę, pracuje za darmo, tj. dostaje prowizje od udzielonego kredytu. Oczywiście sprawdź jego wyliczenia i porównaj z ofertami innych bankow, bo nie zawsze najkorzystniejsza oferta dla Ciebie jest również korzystna dla niego :)

Nadpłatę i wcześniejsza spłatę możesz robić bez problemu, chyba do trzech lat mogą być jakieś prowizje, ale część banków nawet tego nie pobiera.

Nie czytaj wypierdow @crazykokos bo bank to ona na filmie widziała
  • Odpowiedz
@crazykokos: jak ty to policzyłaś? Jakieś założenia uproszczenia?

Aż sobie excela otworzyłam i policzyłam. 500 k na 20 lat. Aby obliczenia uprościć przyjęłam ratę malejącą - stały kapitał + odsetki. Rata roczna jest na poziomie 25 k, płatna raz w roku, na 20 lat odsetek wyszło mi 262 500zł. A że jako zastosowałam kapitalizację i spłatę roczną, mam zawyżony poziom odsetek, ale biorąc to pod uwagę, mogę uprościć do tego,
  • Odpowiedz
@crazykokos Większego pitolenia nie czytałem dawno. Po pierwsze jak liczysz 5 procent to jest to od obecnego stanu kredytu zatem nie mnóż od tak sobie 5 procent co roku. Po 30 latach zapłaci 966 tys zl zatem gdzie kolejne 500? Druga sprawa nie ma tak drogich na dziś kredytów. Ja mam 3,3 procenta razem zatem koszt 500 tys 788 tys. Przy założeniu płacenia 30 lat gdzie dziś praktycznie każdy spłaca to
  • Odpowiedz