Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pracuję w ogromnym międzynarodowym banku jako analityk AML, czyli w skrócie prowadzimy procesy sprawdzające i weryfikające klientów banku, czy czasem dany kontrahent nie zajmuje się podejrzaną aktywnością, np. praniem brudnych pieniędzy z narkotyków.
Jednym z wielu elementów mojej pracy jest ocena ryzyka kraju, w jakim dany kontrahent się zajmuje. W przypadku firm ma to istotne znaczenie gdzie dana firma funkcjonuje jeżeli weźmiemy pod uwagę poziom prawdopodobieństwa występowania prania brudnych pieniędzy. Np. taki Iran objęty sankcjami albo Ukraina z ogromnym wskaźnikiem korupcji i nepotyzmu, są klasyfikowane jako kraje niebezpieczne i wysokiego ryzyka. Dużo jest tych ryzyk, ale chcę wam przedstawić co się dziś odjaniepawliło u nas w banku.
Z dniem dzisiejszym dostaliśmy nowe procedury w których Polska została zaklasyfikowana podobną skalą zagrożenia jeżeli chodzi o poziom korupcji, nepotyzmu i niestabilności systemu sądownictwa co np. Ukraina. Mamy najwyższe ryzyko. Oczywiście są to procedury wewnątrzbankowe ustalone przez analityków bankowych, jednak dla mojego banku (należy on do top10 największych banków świata) Polska jest takim samym krajem jak Ukraina, Białoruś, Kolumbia, Wenezuela, Pakistan, Rosja, Sudan, Libia, Nigeria, Afganistan, Indie itd.
Zmiana tego ryzyka została umotywowana ostatnimi wydarzeniami w kraju jeżeli chodzi o reformy sądownictwa i zanik trójpodziału władzy.
Zaszczytne grono!

#bekazpisu #korposwiat #polska #mojkrajtakipiekny

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5edfb640728c34cfab07ea12
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt

[================........................] 39% (92zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 1 lat działania AMW!
  • 23
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Mnie raczej dziwi fakt, że ostatnie pięć lat rujnowania instytucji konstytucyjnych nie przekłada się na kurs złotego, bardziej to widać po kondycji warszawskiej giełdy.
Podobno nowe inwestycje w Polsce opierają się na umowach, w których sądem do rozstrzygania ewentualnych sporów jest jakiś sąd zagraniczny, spotkałeś się z czymś takim?
  • Odpowiedz
@Hansim33: kazdy wiekszy bank ma w polsce aml. Jezeli top 10,to niewazne czy JPMorgan, Goldman sachs, UBS, Credit suisse czy BNY mellon.,zarobki podobne.

Analityk AML z 3 letnim doswiadczeniem wyciaga od 7 do 9k brutto.

Pozdro!
  • Odpowiedz
DestrukcyjnyBarman: Ciekawe. Też robię AML-a i Polska ma klasyfikację "low" (są jeszcze medium i high). Cała Unia Europejska ma "low" poza paroma wyjątkami. Trochę nie chce mi się w to wierzyć, żeby Polska miała zostać zaklasyfikowana tak samo obłożony sankcjami Sudan. Jeśli tak, to o kant dupy potłuc taką klasyfikacje, która stawia w jednym szeregu tak skrajnie różne kraje.

Zaakceptował: LeVentLeCri
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
To jak to szło? xD

wzielibyscie sie do prawdziwej roboty a nie tylko kejsy AML i przeklepywanie dokumentow.
Dla ludzi ktorzy to czytaja opowiem na czym polega AML.
1) fikcyjny zespol dla regulatora zeby spelnic wymagania ze niby cos sie sprawdza. Regulator mowi ze trzeba sprawdzic
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: też mi się nie chce w to wierzyć, pracuje w funduszu i Polska jak i cała UE jest low risk, ale sa takie kwiatki jak Monaco high risk, a np Brazylia medium ¯_(ツ)_/¯ poza tym jeśli firma jest z kraju wysokiego ryzyka ale jest własnością międzynarodowego koncernu to już jest luz xD czyli np rosyjski bank jest high risk ale już ubs z Rosji jest low xD tyle warte
  • Odpowiedz
@Hieronim_Berelek: 100% się zgadzam xD pracuje co prawda nie w Polsce ale u mnie aml to taki sam rak jak opisałeś xD a najbardziej mnie rozwala że jak biznes chce to zmienia im te procedury i nagle będą akceptować wszystkich klientów lub tych których chce się zaakceptowac xD
  • Odpowiedz
@Hieronim_Berelek: kurde, gdzie to było? W Dirty Money of netfliksa? Jak koleś opowiadał ze go zatrudnili do oddziału AML gdzie cały dzień przeglądał losowe transakcje i zgłaszał do systemu który nic z tym nie robił. Ale regulator zadowolony, co taka dbałość xD
  • Odpowiedz
  • 0
@przeciwko78 W dużych transakcjach robi się wybór sądów zagranicznych, np angielskich. A już najbardziej powszechne są arbitraże handlowe w Londynie, Paryżu, Sztokholmie lub Szwajcarii albo Holandii. Te kraje maja dobre przepisy o arbitrażu.
  • Odpowiedz