Wpis z mikrobloga

co te koronawirusy i Grażyny w urzędach to ja nawet nie...

Czy można wziąć #kredythipoteczny mając nieważny dowód?

Wraz z żoną chcemy kupić mieszkanie od dewelopera i już jesteśmy na etapie szykowania umowy rezerwacyjnej. Ślub mieliśmy 4 miesiące temu, wybuch pandemii przyblokował urzędy i przez to żona nie mogła wyrobić dowodu. Gdy jeszcze w kwietniu złożyła wniosek o wyrobienie dowodu przez Profil Zaufany, okazało się, że ma błąd w bazie PESEL (urząd stanu cywilnego nie wpisał jej nazwiska rodowego). Po poprawce, Urząd Miasta #krakow przez 3 tygodnie nie rozpatrzył wniosku o dowód. Teraz się dowiedzieliśmy, że dowód już czeka na wysyłkę, ale dopiero 15 czerwca można go odebrać w urzędzie...

Gurwa, #!$%@? straszna jest :( mamy mieszkanie, które sobie wymarzyliśmy i może nam uciec sprzed nosa, bo jakaś Grażyna się walnęła, a inna zapomniała przekazać papiery dalej... Proszę o poradę, albo chociaż plusa na pocieszenie :(

#nieruchomosci #bankowosc
  • 17
@mirekjanuszek: będziemy próbować, ale sam sprzedawca powiedział, że w pewnych kwestiach jego szef może być nieugięty

@dran2: teoretycznie mógłbym wziąć. W praktyce, moja zdolność mogłaby być na styk, a nieruchomość wtedy byłaby tylko na mnie (a chcemy by była na nas oboje)
@dran2: racja, rezerwację mogę sam podpisać. Rezerwacja jest na 30 dni i z tego co zrozumiałem to w tym czasie mam przedstawić deweloperowi, że staramy się już o kredyt. Tyle, że skoro dowód będzie za 2 tygodnie + niektóre banki mogą rozpatrywać wniosek o kredyt ponad 3 tygodnie to rezerwacja może fiknąć. Ewentualnie z tego stresu ja coś źle zrozumiałem :(

@ms93: paszport po zmianie nazwiska jest ważny 60 dni,
@SuperStefan a pytałeś w bankach orientacyjnie, czy nie będzie problemu z kredytem? np. mieszkanie będzie za 300K, a zdolność macie 600K to nie powinno być problemu. Rezerwujesz i spoko. Czasami wpłaca się jakiś zadatek rezerwacyjny i wtedy nie robią problemów.
@SuperStefan
Ja miałem ostatni miesiąc ważności dowodu i żeby podpisać umowę kred. musiałem mieć wyrobiony nowy. ING.
Ponad miesiąc czekania i promka mi uciekła... Ale to od dewelopera i nie było zbytniego pośpiechu.
@mirekjanuszek: @dran2: @ms93: @marcpol: @draxgar: @Malinozaur: dziękuję za odpowiedzi :)

Na szczęście sprzedawca dewelopera nas uspokoił. Jeśli do miesiąca żona dostanie dowód to będziemy mogli przystąpić do umowy przedwstępnej i zacząć zabawę z kredytem. Gdy nie daj Boże nie dostaniemy kredytu, to na szczęście deweloper zwraca 100% wpłaconej kwoty (czyli wkładu własnego).

No, przy hipotecznym to kawy pić nie trzeba na podniesienie ciśnienia... ;)
Jeśli podpiszesz umowę rezerwacyjna sam to każdy bank przy wniosku o hipo będzie chciał aneksu, że kupujesz razem z żoną jeśli macie wspólnotę majątkowa. MBank jest dość drogi jeśli chodzi o hipoteki(odnoszę się do tego, że tam liczyliście zdolność). Ja bym to zrobiła tak: podpisała z deweloperem umowę rezerwacyjną z terminem zawarcia umowy deweloperskiej minimum 30 dni. Na 15 czerwca miałabym gotowy komplet dokumentów do banków żeby dorzucić tylko numer dowodu osobistego