Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
A nie zmienia pasa, B zmienia i musi ustąpić pierwszeństwa.

@QuiteShyGuy:

B nie zmienia żadnego lada, ludzie, co wy z tym macie? Rozrozniajcie zmianę pasa ruchu od zmiany kierunku jazdy.
  • Odpowiedz
@Krupier najlepsze, że dużo ludzi odpowiada że B ustępuje a nikt nie widzi że B nie ma prawa tak jechać bo to jest bezprawny skręt w prawo z lewego pasa, B musi wcześniej zbliżyć się do prawej krawędzi czyli zmienić pas na prawy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: ja to wiem, ty to wiesz, tysiące innych kierowców nie ma o tym zielonego pojęcia. :/

Pozdrawiam ze Szczecina, stolicy rond. Codziennie takich agentów mijam. A jak wielce zdziwieni są gdy ja zjeżdżam z prawego od razu na lewy! Przecież oni chcieli z lewego na lewy, co ja w ogóle robię, jak śmiem?!
  • Odpowiedz
@Krupier To ja jestem z Lublina, w mojej okolicy, ale nie tylko bo i w Poznaniu to widziałem, z kolei cymbaly domalowują bezprawnie strzałki do rond klasycznych, przecież nie da się do tych strzałek stosować jak jest okrężnie biegnąca jezdnia. Na prawym i lewm pasie masz strzałki m.in. na wprost, mijasz te strzałki a po wjeździe na rondo widzisz ze ani prawy ani lewy pas nie prowadzi do wylotu tylko dookoła
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: haha, ten film trzeba pokazywać wszystkim zwolennikom zjeżdżania z wewnętrznego. Chociaż i tak pewnie by napidali, że to ten na prawym źle jedzie bo powinien zjechać wcześniej itp. XD
  • Odpowiedz
@Krupier: szkoda że nie widziałem wtedy tego wątku, ale może to i dobrze, tylko bym się denerwował na darmo :) Niektórym miłośnikom skrętu w prawo z lewego pasa ruchu nie wytłumaczysz, i tak że Ci się chciało tyle pisać :) Też czasem mówię - jak to jest, że na dwupasmowej krajówce nigdy nie skręcacie z lewego pasa w prawo dodatkowo przepuszczając samochody jadące prawym pasem (!), a gdy taka sama
  • Odpowiedz
Napiszę Ci jeszcze taką ciekawostkę, o której mało osób wie, z tego względu że jest to wbrew praktyce WORD. Otóż na egzaminie na PJ, gdy jedziesz trzecim, czwartym, piątym lub dalszymi zjazdami, niezgodnie z prawem wymagają wjazdu na lewy pas klasycznego ronda, nawet gdy nikogo się nie wyprzedza ani nie omija korka a prawda jest taka, że gdy nikogo nie wyprzedzasz, prawo NAKAZUJE jechać cały czas prawym pasem, nawet do 4 czy
  • Odpowiedz
to pewnie wynika z interpretacji tego, że skręcając w lewy zjazd na rondzie (względem twojego położenia przed wjazdem) traktuje się to jako skręt w lewo (cały manewr - wjazd, objazd, zjazd) czyli chcą by zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni przed wjazdem by dać sygnał, że "hej, będę jechał dalej w lewo albo zawracał".

Ma to jakiś sens i sam też w sumie tak robię nawet jak rondo jest puste, ot przyzwyczajenie.
  • Odpowiedz
Powinno być tak jak przykładowo w Islandii - pierwszeństwo tam ma zjazd z LEWEGO pasa. Jadąc prawym i nie zjeżdżając przy najbliższym zjeździe musisz po prostu wpuszczać ludzi z pasa wewnętrznego.
Trzeba się przyzwyczaić ale wg mnie lepsze rozwiązanie.
  • Odpowiedz
@Norskee to nie jest zasada prawej ręki, tylko pojazd z wew. pasa zjeżdżając zmienia pas ruchu.
Poza tym, najbardziej skrajny pas jest pasem zjazdowym ;)
  • Odpowiedz
@magic96 ma to sens jeżeli uwzględnisz, że przy wjeździe na rondo masz znaki poziome na dwóch pasach umożliwiające Ci zjazd do konkretnego zjazdu z ronda ;)
  • Odpowiedz
  • 0
Czy A nie powinien być w tej chwili na wewnętrznym pasie, a B na zewnętrznym? B opuszcza rondo, natomiast A w tej chwili się po nim porusza?
  • Odpowiedz
@chafq: Zauważyłeś widzę, że pytanie jest źle zadane - B nie ma prawa tak jechać ale A ma prawo tak jechać. zarówno A jak i B powinni być na zewnętrznym pasie, tak jak już pisałem wcześniej - B nie może tak jechać bo skręca w prawo z lewego pasa. Natomiast na lewy pas może wjechać A jak i B ale tylko w celu wyprzedzenia kogoś lub ominięcia korka, po wyprzedzeniu
  • Odpowiedz
Oczywiście - A może sobie jeździć w kółko po zewnętrznym pasie aż do zużycia całego paliwa i cały czas ma pierwszeństwo.

B - zmienia pas, więc musi ustąpić.


@JestemKrzysio: A nie ma nic w przepisach, że
1. jak jedziesz w lewo lub zawracasz to zajmujesz wewnętrzny pas,
2. jak prosto
  • Odpowiedz