Wpis z mikrobloga

Czy ktoś tutaj zmaga się/ ma w bliższej rodzinie lub kontakcie łuszczycowe zapalenie stawów?
Wczorajsza wizyta mojej mamy u reumatologa skończyła się właśnie takim wynikiem i chemią, a ona jest po prostu załamana. 38 lat w tym roku, 10 lat temu również to podejrzewano, ale przeszło na tyle czasu, że dopiero od kilku miesiącu jest na lekach przeciwbólowych.
Jak na razie musi #metotreksat i coś z leczeniem biologicznym.
Czy jest poprawa? Duże skutki uboczne? Chciałabym by ktoś kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie mi o tym napisał
#medycyna #leczenie #rzs #reumatologia #luszczyca #lekarz
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Reaamu: Mogę wypowiedzieć się na temat metotreksatu na przykładzie mojej mamy - ogólnie sam lek dawał radę i zastopował rozwój plastra miodu na płucach i zostało tylko na mlecznej szybie. Brała to co niedzielę, to cały poniedziałek i połowa wtorku z życia wyjęte. Choć zdarzały się i spoko dni. No i ostro też po wątrobie leci. Z jakiej miejscowości reumatolog?
@php-mysql: Właśnie moja mama nasłuchała się o skutkach ubocznych, sama ma nadciśnienie, anemię, więc też jakieś leczenie odpada.
Dlaczego wyjęte, co się przez te 2 dni dzieje? Długo czekała na efekt?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Reaamu: odruchy wymiotne, brak apetytu, ogólne zmęczenie organizmu. Jakoś chyba brała to dwa lata i pierwszy TK po pół roku - no i tu były efekty już jakieś, nie postępowało bardziej a i mamie się w miarę lepiej oddychało. Wiadomo, mogła to być psychika ale ona też ważna w leczeniu jest.
@Reaamu: U nas lipa a w Stanach ludzie korzystają z mocnych zastrzyków ze sterydami. Sam aplikujesz i po 3 tygodniach po łuszczycy i zapaleniu stawów nie ma śladu do kolejnej remisji.
@Reaamu: Moja babcia miała łuszcycowe zapalenie stawów stawów, byłem bardzo mały ale pamiętam, że miała strasznie powykręcane dłonie i ogromne problemy z poruszaniem się, praktycznie przykuta do fotela

Metotreksat miałem okazję przyjmować w szpitalu przez 3 tygodnie, a potem w domu przez kolejne 2 tygodnie. Kurację oceniam jako porażkę, osobiście na razie nie mam zapalenia stawów tylko samą łuszcycę plackowatą ale miałem po tym gigantyczna reemisję (wyglądałem gorzej niż przed pójściem
@w_CZOPKU_urodzony: Właśnie u mojej mamy podejrzewają łuszczycowe zapalenie stawów. Pierwszy raz pojawiała się u niej jak miała 18, a 5 lat później te bóle, które po Ok roku ustały na ponad 10 lat. Ale od roku zaczelo się podobnie
@Reaamu: niestety nie mam wiedzy co może pomagać na łuszczycowe zapalenie stawów ale na pewno zasięgałbym porady u kilku lekarzy, każdy może powiedzieć coś czego drugi nie wie, a co roku pojawiają się nowe leki.

Skoro Twojej mamie został przepisany metotreksat to niech często robi badania kontrolne.

Leki biologiczne podobno są super ale mi nie przysługiwała żadna refundacja. Jedynie miałem ofertę poddać się leczeniu jako królik doświadczalny dla nowego preparatu ale