Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
Proszę powiedzcie mi jako to jest.

Robicie remont chałupy na glanc. Chcecie usunąć gaz z budynku - ok. Murarz/tynkarz/akrobata sugeruje żeby dać przepływowy ogrzewacz wody 5500W. Nie konsultujesz tego z nikim tylko dawaj, montujemy. Do tego jeszcze indukcja. No fajnie.

Owy specjalista ciągnie od bezpiecznika nowy przewód do ogrzewacza 2.5mm². Po zakończeniu prac się okazuje, że bezpiecznik wybija.

Całe mieszkanie na


Do tego jeszcze inne obwody, na tym samym bezpieczniku i wybija. No i teraz zrób pan coś, żeby to działało ale bez rycia ścian...

Dobrze, że do mieszkania dochodzi 5x4mm², jednak tego się nie wykorzysta, bo podczas remontu nikt o instalacji nie pomyślał i jest taki misz-masz, że ja dupce oraz zasilanie jest tylko 1f

Jedyne co mogę zrobić, to dołożyć dwa bezpieczniki B16 lub nawet B10, aby jak najbardziej rozdzielić te obwody.

#zzyciaelektryka #elektryka #remontujzwykopem #budownictwo
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@WuDwaKa: ktoś zaoszczędził... I teraz ma problemy, bo instalacja nie działa, tak jakby miała działać.

Edit: tam nie było elektryka.
  • Odpowiedz
Jedyne co mogę zrobić, to dołożyć dwa bezpieczniki B16 lub nawet B10, aby jak najbardziej rozdzielić te obwody.


@soadfan: nie do konca tak :P
Jak masz YDYp 2,5^2 do ogrzewacza 5500W to masz problem :)

Malo to intuicyjne ale uwierz mi na slowo ze bezpieczniki maja zabezpieczyc kabel przed "spaleniem" (gdyby w skutek awarii urzadzenia tym kablem plynal
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@danielson161: zwiększając moc trzeba zapłacić za to. Klient chce tego uniknąć.

Nie ma teraz na to wyjścia bez kucia. W piątek będę miał zdjęcie tego, co tam jest.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@gorzki99: ale mi tego tłumaczyć nie musisz, jestem elektrykiem. Swoim wpisem chciałem nakreślić to, jak ludzie nie myślą. Ja sugerowałem wywalić ten przepływowy i dać bojler z 2000W i 40l. No nie chce klient, bo rurki będą na zewnątrz. Ten 2.5mm² będzie zabezpieczony B16. Nic z tym nie zrobisz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: jak nadal będzie wybijać to będę nalegał za tym, aby wymienić ten ogrzewacz na mniejszy i do tego będę dążyć. Mojego podpisu tam nie będzie.
  • Odpowiedz
@soadfan: mam w chacie 1f przeplywowke w kuchni. Majac zmywarke stwierdzilem ze nie potrzebuje goracej wody i nie chcialo mi sie rurek ciagnac. Mam maksymalna mocowo jaka dalo sie na 1f miec-woda leci ciepla (nawet nie bardzo ciepla a co dopiero goraca) tylko wtedy jak jest przydlawiona na zaworze i leci mega powoli.
Jednofazowe ogrzewacze to jakas kpina. Klient nie bedzie zadowolony :)
  • Odpowiedz
ale jak klientowi powiedzialem, że koszt zwiększenia mocy to około 1000zl, to od razu podziękowal.


@soadfan: a to takiego mi nie zal :) Cos mu to nie wyjdzie na dobre :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przemek_posp: nie chcę, nawet za to dużo nie kasuję, choć powinienem. Dlaczego to robię? Trochę polityka, klient to siostra właścicielki mieszkania, które wynajmuje.

Muszę chociaż trochę podnieść bezpieczeństwo tego - N wpięta w kostkę i do tej kostki aż 6 żył.
  • Odpowiedz