Wpis z mikrobloga

Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.2 - Izotopy
Dzień dobry,
dzisiejszym naszym tematem będą izotopy, także bez zbędnego owijania w bawełnę zapraszam do czytania.
W ostatnim poście (Jeśli nie czytałeś, polecam choćby dla samego przypomnienia - Link) przybliżyłem tematykę tego jak zbudowane jest jądro atomowe, nauczyliśmy się jak oznaczać i liczyć poszczególne składniki jądra (protony i neutrony) korzystając np. z układu okresowego.
Wspominałem ostatnio że protony określają nam z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia, to może nasuwać pewne pytanie skoro protony określają nam dany pierwiastek to co określa ilość neutronów (Jaką funkcję pełnią neutrony w jądrze o tym w następnych postach). To co okazuje się ciekawe to że ilość neutronów w jądrze nie wpływa w żadnym stopniu na to z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia. Dany pierwiastek występuje w kilku bądź kilkunastu wariantach które różnią się od siebie ilością neutronów.
Przedstawmy to na przykładzie. Weźmy kilkanaście szklanych kulek, czerwoną farbę oraz szklankę z wodą. Pomalujmy powiedzmy 2 kulki na czerwony kolor reszta niech pozostanie przezroczysta. Wrzućmy teraz te dwie czerwone i dwie przezroczyste kulki do szklanki z wodą a następnie oddalmy się na kilka kroków. Spoglądając na szklankę widzimy tylko dwie czerwone kulki, a przezroczyste są dla nas nie widoczne. Dorzućmy kolejną przezroczystą i zaobserwujemy wynik, dalej ich nie widzimy. Przezroczyste kulki można wrzucać tak naprawdę do momentu aż nie wylecą ze szklanki a my nadal widzimy tylko te dwie czerwone. (To jest przykład mający pomóc zrozumieniu, i wiem że jak woda będzie czerwona to nie zobaczymy żadnej kulki ( ͡° ͜ʖ ͡°)) To co chciałem przekazać tym prostym zobrazowaniem to jest fakt iż mimo wielu kulek przezroczystych (symbolizujących neutrony) widzimy tylko te czerwone (symbolizujące protony). Dorzucając kulki tworzyliśmy kolejne izotopy. Izotopy to w takim razie ten sam pierwiastek z różną liczbą neutronów w jądrze
Weźmy np. kawałek węgla. Widzimy że jest czarny i brudzi ręce nie możemy natomiast określić czy mamy do czynienia z węglem zawierającym 6 czy 8 neutronów. Izotopy zapisuje się następująco podając najpierw nazwę pierwiastka (np. Węgiel lub carbon) lub jego symbol (C) a po myślniku liczbę masową izotopu np. Węgiel-13, Carbon-13, C-13. Część izotopów występuje naturalnie na ziemi, większa część jest otrzymywana sztucznie w laboratoriach lub reaktorach. Dzielą się one na stabilne oraz promieniotwórcze czyli te które ulegają rozpadowi i nimi będziemy się zajmować w przyszłości. Część izotopów danego pierwiastka jest promieniotwórcza naturalnie, to oznacza że występują w naszym otoczeniu. Na przykład Potas-40 (K-40) występujący m.in w bananach. Tak banany są promieniotwórcze ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czy izotopy mają jakieś konkretne zastosowanie? Otóż tak wiele promieniotwórczych izotopów danego pierwiastka #!$%@? się unikatowymi zastosowaniami i są wykorzystywane w dzisiejszym świecie, w medycynie np. Kobalt-60 (Co-60), w przemyśle np. w czujnikach dymu Ameryk-241 (Am-241), w reaktorach elektrowni jądrowych np. Uran-235 (U-235) itd. Polecam wszystkim zagłębienie się w to jak dużo różnych izotopów danego pierwiastka istnieje i jak mało z nich występuje naturalnie. Polecam do tego wikipedie (zwłaszcza angielskojęzyczną wpisując”Isotopes of” + Nazwa pierwiastka w języku angielskim) oraz aplikacje na telefon “Isotope Browser” przygotowaną przez IAEA. To na tyle jeśli chodzi o izotopy. Mam nadzieje że każdy kto chciał zrozumiał na czym one są, jak się je zapisuje i że wcale nie są bez użyteczne. Pod spodem grafika przedstawiająca Hel i jego 3 z 9 izotopów w tym 2 występujące naturalnie na ziemi.
Dziękuję bardzo i widzimy się już niedługo
#fizyka #gruparatowaniapoziomu #zrozumiecpromieniotworczosc #nauka
Przemosz - Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.2 - Izotopy
Dzień dobry, 
dzisiejsz...

źródło: comment_1589835695f8O80dUfnA9M9ADTvsmU5r.jpg

Pobierz
  • 8
Wspominałem ostatnio że protony określają nam z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia


@Przemosz: dodalbym jeszcze, ze generalnie ilość protonow w jadrze danego pierwiastka = ilosci elektronow krazacych w okolicach tego jądra (ale tez i ta sama ilosc elektronow walencyjnych- odpowiadajacych za powstawanie reakcji chemicznych).
Oznacza to tyle, ze izotopy tego samego pierwiastka wchodza w TE SAME reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami, co izotop stabilny (bazowy).
Wiec np. C-12 wchodzi w reakcje
@losBamberos88 zgadzam sie ze wszystkim co napisałeś. Rzeczywiście zapomniałem o tych elektronach ze względu na to że zajmujemy sie aktualnie jądrem atomowym a w te wchodzą neutrony i protony. Z elektronami stykami sie dopiero przy EC (Wychwycie elektronu) lub przy emisji elektronu przy rozpadzie beta minus. Rozpady i promieniotwórczość to tematy bardziej fizyczne niz chemiczne dlatego nie zagłębiam ich tutaj ponieważ musieli byśmy przebrnąć przez wiązania itp. a tak jak mówiłem w
@Przemosz: luz blues i kaczeńce :) mam nadzieję że nie bierzesz tego wpisu jako krytyki, bo popieram akcję którą wdrażasz tutaj o dzieleniu się wiedzą i mam nadzieję że nie obrazisz się jeśli inni (w tym i ja), czasem rzucą jakąś ciekawostką w komentarzu, o której akurat nie wspomniałeś :)