Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mirki chce sobie zrobić mieszadełko magnetyczne i tu moje pytanie mam kulki do łożyska "carbon steel ball". Jak rozumiem to kulki ze stali węglowej. Czy one mogą być w kontakcie z żywnością, płynami etc? Czy mogą jakoś reagować negatywnie dla zdrowia z żywnością?
#chemia #biologia #jedzenie #zywnosc #pokarm #diy #mechanika #technologia #budowamaszyn #zdrowie #medycyna
kolonko - Mirabelki i Mirki chce sobie zrobić mieszadełko magnetyczne i tu moje pytan...

źródło: comment_1588422704LLM6mQvZt2WPLz8DPPDbUd.jpg

Pobierz
  • 29
@niezwornowazony: ale czemu? Chyba taka łyżeczka "stainless steel" najlepsza bo dopuszczona do kontaktu z żywnością. Ja wiem czy w śrubce nie ma ołowiu czy innych 'dodatków'. Śrubek mam od cholery no ale raczej bym tego do "żywności" wolał nie wrzucać...
@kolonko: Stal nierdzewna jest najczęściej nierdzewna z powodu dodatku chromu, który tworzy pasywną warstwę tlenku na powierzchni. Wystarczą jednak chelatory (jak kwas cytrynowy) lub chlorki (jak w soli kuchennej) żeby tę warstwę naruszyć.

@Stive: Faktycznie, ale to dość osobliwe przypadki. Większość stali opartych jest głównie na żelazie, które poza niewielkim udziałem węglików pozostaje w swojej niezwiązanej formie.