Wpis z mikrobloga

Badanie przeprowadzone przez Bukhari (2005) miało na celu sprawdzić związek między depresją, zewnętrznym umiejscowieniem kontroli i samotnością. Analiza wyników wykazała, że istnieje wyraźny związek między tymi zmiennymi.Na podstawie tego badania ustalono że, osoby z zewnętrznym umiejscowieniem kontroli odczuwają w większym stopniu samotność niż osoby z wewnętrznym umiejscowieniem kontroli. Ludzie z zewnętrznym umiejscowieniem kontroli często przypisują swoje wady i negatywne okoliczności sprawom pozostającym poza ich kontrolą. Zazwyczaj też przypisują swój i innych sukces szczęściu lub szansie, a nie własnym badź czyims wysiłkom. Prowadzi to do tego, że osoba nie bierze odpowiedzialności za to że odczuwa samotność bądź ponosi porażkę. Te osoby wierzą, że nie są w stanie zrobić nic aby zmienić swoją sytuację życiową. Z badania wynika również, że osoby z zewnętrznym umiejscowieniem kontroli są mniej inteligentne i mniej zorientowane na sukces niż osoby z wewnętrznym umiejscowieniem kontroli. Z tego też powodu, osoby z zewnętrznym umiejscowieniem kontroli są bardziej podatne na samotność i depresję.


Bukhari, F. 2005. Relationship of Depression, Locus of Control and Loneliness. Quality in Education: Teaching and Leadership in Challenging Times. Karachi: Aga Khan Univesity, Institute for Education Development.

#psychologia #depresja #przegryw
  • 6
@LDAR: nie jestem jeszcze specjalistą ale z tego co wiem to dobrym sposobem na początek jest wewnętrzna konwersacja i kwestionowanie automatycznych myśli i przekonań.

czyli np jesli pojawia się myśl pod tytułem "nie-zaliczyłem tego sprawdzianu bo sie wykładowca uwziął" to warto wysnuć myśl "czy mogłem zrobić cos więcej, bardzie się przyłożyć żeby jednak zdać ten egzamin?"