Wpis z mikrobloga

Jakby kogoś to interesowało to zrobiłem małe podsumowanie programu 500+ od początku istnienia.

Na program od 1 kwietnia 2016 roku do 31 grudnia 2019 roku wydano ok. 96 mld zł (nie licząc kosztów obsługi ok. 6 mld zł)

Porównałem l. urodzeń z lat 2013-2015 do lat 2017-2019
Średnio w latach 2017-2019 urodziło się o 16 500 dzieci więcej niż w latach 2013-2015.

W latach 2010-2016 liczba urodzonych dzieci spadała średniorocznie o 5 170, więc uwzględniłem to w obliczeniach.
Korygując średnioroczny wzrost o dotychczasowy spadek urodzeń mamy wzrost o 21 730 urodzeń rocznie dzięki 500+

Łącznie dzięki 500+ urodziło się 65 190 dzieci.
Koszt programu na jedno urodzone dziecko wyniósł 1 479 000 zł
Koszt wychowania dziecka do 18 roku życia według instytutu Adama Smitha to około 210 tyś zl

Daje nam to możliwość wychowania siedmiorga dzieci z kasy która poszła na jedno dziecko.

A co innego można zrobić z tą kasą?
Koszt wybudowania 1km autostrady to 35 mln zł
W Polsce mamy 1155 km autostrad. Z środków 500+ moglibyśmy wybudować 2755 km. Ponad dwa razy więcej niż obecnie mamy.

Można też spłacić ok. 10% długu publicznego lub pokryć większość wydatków tarczy antykryzowej.

#polityka #ekonomia #gospodarka
  • 36
@MichealAngelo: Spokojnie, @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: cię trolluje, bo zna różnicę między autostradą a drogą ekspresową i mówi o niej dosłownie, że nie potrzebujemy autostrad. Ty mówisz potocznie i dla ciebie autostrada = droga dwujezdniowa, bezkolizyjna, co nie jest do końca poprawne. Autostrada docelowo musi być płatna zgodnie z ustawą (jeśli nie jest to z różnych powodów jak np. brak chętnych ajentów na stacje benzynowe wzdłuż trasy etc), a droga ekspresowa nie.

Nikt
To róbmy 3 pasmowe ekspresówki.


@WydajnaJednostkaIndywidualna: Nikt ci nie broni. Zresztą autostrady nie mają tu nic do rzeczy bo większość planowanych autostrad i tak będzie miała 2 pasy poza nielicznymi krótkimi odcinkami.

ak dla mnie dwupasmowa drog ekspresowa równie dobrze mogłaby mieć 90km/h bo i tak tiry siedzą na lewym pasie nonstop


@WydajnaJednostkaIndywidualna: Poruszam się bardzo dużo po drogach i nic takiego nie zaobserwowałem. Jedynie problem jest odcinek S3 gdy
@PfefferWerfer:
Ogólnie to w kontekście pierwotnego tematu nie ma to znaczenia. Powiedzmy po prostu drogi szybkiego ruchu.

Znam różnicę i nie widzę powodu dla którego nie miałyby być to autostrady. Za drogi ekspresowe też się płaci. To czy ktoś to zbiera przy wypłacie czy przy przejeździe nie ma większego znaczenia. Ważne żeby to były nasze autostrady a nie prywatne gdzie stawki są wywindowane.
Jeżeli jest inaczej to z chęcią usłysze dlaczego
@elo490500: co jest chore. Teraz próbuje się wmówić, że środki pomagają w edukacji i zaspokajają istotne potrzeby związane z rozwojem dzieci. Super, tylko jeżeli taki miałby być cel to można to zrobić na wiele lepszych sposobów w postaci dotowania bezpośrednio sprzętu i materiałów oraz rozliczania wydanych środków.