Wpis z mikrobloga

@michal_85: zamontuj sobie tylko dwa obiegi, góra i dół z osobnymi sterownikami. U mnie latem u góry dużo ciepłej, zima na dole ciepłej więc fajnie jakby można było tym sterować osobno. Do tego grzejniki w łazience ale z opcją grzania prądem. Oczywiście wszędzie podłogówka
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
można bez problemu kłaść pod panelami ? (ew. jakieś wymagania co do podłogi jaka najlepiej zrobić ?) nie ukrywam że nie wszędzie będzie terakota :)

@michal_85: tak, aktualnie wszystkie produkowane panele podłogowe można kłaść na podłogówkę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@michal_85: dawaj wszędzie podłogowe, przy oknach tylko zagęść rurki. Nie będziesz musiał bawić się w żadne siłowniki zaworów 4d i można pod panele, ewentualnie wybierz grubość do 8mm. W mojej instalacji po ciągłych walkach z ustawieniami wywaliłem siłownik 4d i czujniki pogodowe, zostawiłem jedynie pokojowy i zawór na sztywno, a każdy obwód można wyregulować w szafce na kapilarach i jest git, im prościej tym lepiej( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@michal_85: Stałem przed tym samym dylematem. U mnie 100% podłogówka. Jedynie garaż w bryle ma grzejnik, ale został podłączony przed tzw. sprzęgłem - więc nie ma potrzeby nagrzewania pieca powyżej 35st.
Mam znajomego co zrobił sobie podłogówkę i (sic.) grzejniki ¯\_(ツ)_/¯, bo bał się, że podłogówka nie da rady. Po roku zdemontował wszystkie grzejniki ;)
  • Odpowiedz
@michal_85: Na FB na grupie Budowa Domu jest sporo dyskusji na ten temat - większość opowiada się również za 100% podłogówką. Wszyscy moi znajomi, którzy kupili / budowali domy mają 100% podłogówki. Ja nawet nie robiłem grzejników w łazienkach - ale to się okaże czy była to dobra decyzja. :)
  • Odpowiedz
Ogrzewanie podłogowe wymaga podgrzania wody na wyjściu do 30°C podczas gdy kaloryfery muszą mieć więcej (chyba co najmniej 60 °C)


@Asarhaddon: i tak i nie, ja puszczam na grzejniki około 40 - 45, tylko czasem w duże mrozy, których już nie ma to więcej. poza tym wszystko się zgadza, mam też oczywiście podłogówkę w bieda wersji czyli obieg na powrocie i to już w ogóle jest porażka -
  • Odpowiedz
Ja w lutym przy podłogowym ogrzewaniu miałem ustawione na piecu 25 stopni (minimum) grzania (minimum), to na dole było 20 stopni w pokoju, a u góry 19-19.5.
Aż zamontowałem w tym miesiącu sterownik do pieca by odpalał tylko jak spadnie w pokojach temperatura <19 stopni, co fajnie zmniejszyło koszt ogrzewania. Marzec przy grzaniu cały miesiąc bez sterownika ale na minimum (25 stopni), gaz wyszedł mnie coś koło 390zl. W sumie marzec jest
  • Odpowiedz
@dziadeq: nie znam się Mirku więc nie będę Ci ściemniał co robić na takim metrażu, w przypadku OPa mam łatwiej bo mam podobny rozmiar u siebie więc się doedukowałem w tym przypadku, ale wydaje mi sie że i tak podłogówka będzie najlepsza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@michal_85: w skrócie chodzi o to, że jak masz mało podłogówki (jak ja, razem jest około 10-15 metrów może) to nie opłaca się montować mieszaczy, osobnych pomp itp., tylko daje się specjalne zawory (RTL chyba się nazywają) i podłogówka jest zasilana z powrotu grzejników.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
całość w podłogówce, ale rozważ wyciągnięcie w łazience takiego grzejnika wieszaka na ręczniki, nie pamiętam jak się to zwie fachowo


@Krzychh: bez sensu, po co taki grzejnik ma chodzić kiedy cały system chodzi? Grzejnik w łazience potrzebny jest, kiedy główne ogrzewanie nie chodzi czyli późną wiosną i wczesną jesienią i wtedy najlepiej się sprawdzi elektryczny grzejnik z timerem i termostatem.
W całym domu mam podłogówkę, kiedy ogrzewanie chodzi to ręczniki wysychają
  • Odpowiedz
@michal_85: "Tylko podłogówka". Dzięki takim radom mój teść (hydraulik) ma co rok przynajmniej jeden dom gdzie ludzie mieli tylko podłogówkę (nie on zakładał) a teraz chcą przynajmniej dwa albo trzy grzejniki.
Kobita jak lubi ciepło to z samej podłogówki będzie jej zimno (kto mieszka z kobietą ten w cyrku się nie śmieje). Grzejnik poza tym, że grzeje to sprawia wrażenie że jest cieplej. Twoja chata, twoje pieniądze twoja sprawa, ale całkowite
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kopszmercen: no u mnie właśnie nie za bardzo chcą schnąć ręczniki, dlatego sugerowałem grzejnik, ale jak już jakiś Mirek wyżej pisał, lepszy taki grzejnik na prąd.
  • Odpowiedz
@saymon: jak się przycebuliło na podłogówkę bez regulacji to może komuś potem jest zimno.
U mnie każde pomieszczenie ma osobny obwód i osobny termoregulator z elektrozaworem na rozdzielaczu. W efekcie można ustawić 16°C w garażu, 22°C w sypialni i 24°C w łazience, plus ustawić harmonogramy dzienne / tygodniowe, żeby np. w weekend było cieplej w salonie.
  • Odpowiedz