Wpis z mikrobloga

Często szukam sposobów jak mogę poprawić jakość swojego życia. To na co trafiłem ostatnio to wywiad z gościem, który założył między innymi firmę produkującą okulary, które w 100% blokują światło niebieskie. Gość jest zafascynowany biohackingiem i w tym wywiadzie między innymi tłumaczył w jaki sposób działa zegar biologiczny i cykl dobowy.

Poruszył tam temat taki, jak to, że różne hormony wydzielają się w różnych porach dnia, a mózg określa jaka jest pora na podstawie światła jakie wpada do oka.

Rano jest to spektrum światła, w którym przeważają ciepłe tony (wiecie wschód słońca itp) i wtedy wydzielają się specyficzne dla tej pory dnia hormony. Z kolei w południe jest sporo światła niebieskiego i wtedy jesteśmy bardziej pobudzeni. Z kolei wieczorem powinniśmy wyciszyć się kiedy dostaniemy znowu światło ciepłe.

Ekrany wszystkich urządzeń emitują światło zbliżone do tego z południa. Przez co jak wstaniesz i pierwsze co robisz to patrzysz w telefon to dajesz swojemu mózgowi sygnał - jest południe, pobudź się. Nie wydziela się melatonina, przez co gorzej jest zasnąć wieczorem i ma się gorszą jakość snu. Podobnie jest wieczorem.

To co stworzył to okulary, które zakładamy na kilka godzin przed snem (ok 4h), nie wpuszczamy do oka światła niebieskiego korzystając z ekranów i lepiej żyjemy.

Z tego co mówił, u optyków faktycznie możemy dostać całodniowe okulary z filtrem światła niebieskiego, ale one filtrują jedynie mały stopień tego światła. Faktycznie pomagają w dzień ale to nie jest ten stopień, który pozwoli na wyprodukowanie idealnej ilości melatoniny wieczorem.

I tutaj chciałbym zapytać czy waszym zdaniem to ma sens?
Strona tego projektu:
https://eyeshield.pl/swiatlo-i-technologia/

Mocno zastanawiam się nad zakupem i zanim wyrzucę prawie tysiaka na ten produkt chcę dowiedzieć się jak najwięcej.

#okulary #swiatnauki
#nauka
  • 14
  • Odpowiedz
@greenbong: Z tego co kojarzę to Gryn mu się dorzucił jako wspólnik. W jakimś tam wywiadzie siedzi w takich okularach i je zachwala. Coś w tym może być, trzeba by ponosić żeby sprawdzić ;)
  • Odpowiedz
@soosh071: No właśnie mówiłem o wywiadzie u Gryna. Zawsze jestem podejrzliwy co do takich tematów, bo sam pracuję w marketingu internetowym i wiem jak się sprzedaje nikomu niepotrzebne produkty. Jednak tutaj całość ma sporą podstawę naukową, którą chcę zweryfikować jak znajdę chwilę czasu. Zapytałem na mirko, bo może ktoś już to zrobił albo testował i oszczędzę sobie czasu.
  • Odpowiedz
@greenbong: badania jakieś są i mówią że wpływ światła niebieskiego jest ale czy szkodzi to nie wiadomo. Sam mam okulary z filtrem niebieskim jak da się je na białą kartkę to widać że nie jest biała tylko delikatnie żółta w normalnym użytkowaniu tego się nie zauważa, te jego okulary to moim zdaniem trochę przesadzone bo w nich to wszystko mocno na pomarańczowo widać. Nie oszukujmy się jak ktoś ma problemy ze
  • Odpowiedz
@mprzemo: tak, widać że w marketing umie i raczej sam wierzy w to co mówi. Kwestia jak bardzo to prawda. Z drugiej strony funkcjonuje tak, że jednak całe dnie spędzam przed ekranem i wyłączam wszystko na godzinę przed snem. Wtedy ogarniam toaletę, jedzenie na następny dzień, czytam książkę itp. I potrafię zasypiać bez problemu i spać po 8-9 godzin na dobę. Ostatnio trochę więcej stresu i śpię gorzej ale na to
  • Odpowiedz
@greenbong: W telefonie ustawiłem cieplejszy ekran na godziny 21-7. Natomiast na PC używałem prgroamiku f.lux, bardzo płynnie zmieniał temperaturę barwną razem z zachodem słońca. Efekt po naciśnięciu Disable wali po gałach i robił wrażenie. Niestety po którymś updacie zobili z tego kombajn i porzuciłem go.
W efekcie teraz co jakiś czas mam 2 noce bezsenności pod rząd :/ Trzeciego dnia już jestem zombie i padam, ale dyskomfort pozostaje.
  • Odpowiedz
@greenbong ale to wystarczy ci jakakolwiek soczewka z powłoką bluecontrol albo filtr medyczny

Światło niebieskie jest źle - ale.zadne okulary nie odcinają go w 100% bo i tak to światło wpada pod jakimś kątem do oka
  • Odpowiedz
@Vaclav: ja sobie cenie większą ilość funkcjonalności we fluxie, przeważnie korzystam z movie mode, 1hour disable, przełączam też na classica, żeby podbić kolor. Nie rozumiem jak można zrezygnować z tego programy, a już w ogóle jak po jego porzuceniu ma się problemy ze snem.

@Vaclav: ciekawi mnie ten wynalazek również jakbyś miał więcej info to daj znać.
  • Odpowiedz