Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 294
Wiecie dlaczego KO przegrało te i poprzednie wybory? Przykro mi, prawda będzie gorzka.

Wyobraźcie sobie typowego mieszkańca Polskiej wsi. Skończył edukację na zawodówce, czasem na technikum lub liceum. Zarabia 2500 u prywaciarza. Chodzi do kościoła z przyzwyczajenia, czasem posłucha co tam ksiądz ma do powiedzenia. Jego rozrywki to oglądanie 'Trudnych Spraw', czasem 'Czterech Pancernych'. Do teatru ani kina nie chodzi, bo ani go to nie interesuje, a poza tym ma ważniejsze wydatki, a najbliższe kino/teatr jest 30km dalej w mieście powiatowym. W muzeum ostatnio był w podstawówce na wycieczce szkolnej. Na wakacje jeździ najwyżej nad Bałtyk, bo na dalsze kierunki nie może sobie pozwolić. Ma dwójkę lub trójkę dzieci, które chodzą do miejscowej, pozostawiającej wiele do życzenia szkoły.

Taka osoba jest dla mieszkańców miast wojewódzkich obiektem drwin, w lepszym przypadku politowania. 'Wieśniak' jest dla nich synonimem zacofania, ciemnoty i biedy.

Platforma Obywatelska nie jest partią, która trafia do takich ludzi. Kupili jakieś 'pendolina', ale co ich to obchodzi, skoro do ich wsi nie dojeżdża? Dzięki PO Polska jako jeden z niewielu krajów na świecie przeszła przez kryzys suchą stopą, ale co z tego, skoro oni nie mają pojęcia o ekonomii? Czują się zwyczajnie pominięci, PO było tak skupione na miejskim, wykształconym elektoracie, że pominęli tych gorzej sytuowanych.

I wtedy wchodzi PiS. Mówi im, że powinni być dumni z tego kim są! Są Katolikami! Kultywują tradycję cywilizacji chrześcijańskiej! Są Polakami, potomkami AK, husarzy i powstańców! Pochodzenie ze wsi nie jest powodem do wstydu. A biedę da się rozwiązać dając każdemu pieniądze. Tu na dziecko, tu dopłaty na świnię, tu podwyżka płacy minimalnej. Co takie rozwiąznie oznacza długoterminowo już nie jest istotne. Suweren chce mieć efekty tu i teraz, a potem jakoś to będzie.
Mimo licznych afer PiSu, elektorat nie kruszy się. Dla przeciętnego wyborcy sądownictwo czy jakieś trybunały to kompletna abstrakcja. Jedyne co trafia to skandale obyczajowe. Wakacje z kochanką na Maderze, przeklinania przy jedzeniu ośmiorniczek, czy loty za państwowe pieniądze to sprawy, które o wiele łatwiej zrozumieć.

Teoretycznie tu, cała na biało mogłaby wejść Lewica. Program socjalny w niektórych miejscach przebija PiS. Ale Lewica każe lubić gejów i imigrantów. A teraz to ON Polak, z zaniżonym przez lata poczuciem wartości chce się poczuć tym lepszym! Nareszcie ma obiekt do wyżycia się, kogoś mniej uprzywilejowanego, kogo można zgnoić. Won lewaki, poza tym nie lubicie się z kościołem.

Platforma Obywatelska nadal nie widzi swoich błędów. Polska powiatowa dalej jest dla nich obiektem pogardy, politycy i wyborcy mówią jak to pisowcy sprzedali się za 500zł. Klasizm jest tam głęboko zakorzeniony i taka narracja również trafia do części społeczeństwa. Ale tych do których trafia jest znacznie mniej, niż tych którzy dzięki PiSowi, wreszcie poczuli się kimś i mają pieniądze na to, żeby choć trochę dorównać młodym, wykształconym, z wielkich miast.

Co możemy z tym robić?
Odpowiedż również jest bolesna. Wyrównać społeczeństwo. W równym społeczeństwie ludzie są szczęśliwsi. W równym społeczeństwie ciężej jest odnieść zwycięstwo na populistycznych hasłach o Polsce wstającej z kolan i polityce tożsamości. Im mniej nierówności klasowych tym mniej będzie powstawało partii odnoszących się do emocji i najniższych instynktów.

Przemyślcie sobie jak odnosicie się o ludziach mniej uprzywilejowanych od siebie. Za każdym razem kiedy otwarcie nimi pogardzacie, oni jeszcze bardziej trzymają się ludzi, którzy wyciągają do nich rękę. A właściciele tej ręki pod płaszczykiem wstawania z kolan i odzyskiwania godności dla Polaków niszczą ten kraj, łamią konstytucję i właśnie zamierzają przeprowadzić wybory, przez które mogą zginąc dziesiątki tysięcy ludzi.

#polityka #bekazpisu #neuropa #przemyslenia #wybory
  • 79
@Kjedne:
Kiedyś myślałem że jestem elitarny, ale tak naprawdę to wszystko zaledwie kwestia przetrwania a sama "kultura" to jedynie informacja przekazywana za pośrednictwem genów. Genów których wartość jest "subiektywna", uzależniona od kierunków ewolucji.
Dawniej nigdy nie zdarzało mi się pisać tak luźno jak teraz to czasami robię na wypoku, bez zobowiązań, potocznie.
Ta solidność budowała autorytet. A tu co? Papież z żółtą mordą.
@Khaine najgorsze jest to, że synowie tych januszow myślą tak samo. Mam kumpla w swoim wieku (16-19 lat, nie chce dokładnie mówić) którego starzy mieszkają w 3 rodzinnym domu wybudowanym przez rocznik 1948, oni wykonczyli. Kiedys z beczki zapytałem na kogo byście glosowali w wyborach do sejmu. Gościu odpowiedział PiS i zaczął mi wymieniać aferki po i co pis robi dla ludzi. Typ człowieka, któremu jak powiesz prawdę to się obrazi i
@Soojin21: mam wrażenie że traktujesz mieszkańców wsi jak jeden wielki monolit. To błąd, na wsi generalnie są bardzo duże, skomplikowane, wielopłaszczyznowe podziały. Ludzie ze wsi mający kompleksy wobec ludzi "miastowych" to może 25% maksymalnie i w większości są to ludzie starsi. Reszta uważa że poprostu jest lepsza, mądrzejsza u wielu ludzi ze wsi jest silne poczucie wyższości nad innymi. Najczęsciej biedniejszymi mieszkańcami tej samej wsi. Na wsi częsciej trafisz na cwaniaka
@Soojin21: Zgadzam się z diagnozą, nie zgadzam się z sugerowanym działaniem. Elektorat PISu to są albo niewykształceni pechowcy z nizin społecznych albo ideowi sekciarze. Nie ma szans komuś takiemu przetłumaczyć swoich racji. Gdyby tak było to już dawno by nie rządzili, bo za uszami mają więcej niż poprzednie rządy. Powtarzam często, że dramatem nie jest, że Kaczyński jest taki przebiegły i wszystkich rozgrywa, tylko obraz polskiego społeczeństwa, które za nim idzie
@Soojin21: przegrali, bo kiedys obiecali obnizenie podatkow, a zrobili na odwrot. Teraz zamiast sie zajac sprawami gospodarczymi i wypunktowac pis to zajmuja sie glupotami typu uchodzcy, wspieranie lgbt.
Tym sie interesuje raptem 2%% polaków reszta ma w piździe no i ubliżanie na Polskę, zamiast skupić się by wzmacniać te narodowe wartości...
@Soojin21: moim zdaniem prawda jest jeszcze bardziej smutniejsza, po prostu wiekszosc ludzi #!$%@? słabo ale #!$%@? i 500+ dostali do łapy. I tylko to sie liczy, a reszta nie wiadomo - może zabioro. Wiec głosujemy na tych co dali.
A jakies tam afery to nikt nie wie. Kojarza tylko logo partii PiS i ze tam jakis Jarosław jest liderem czy coś. I tu nie chodzi o wieś. Tu chodzi o jakieś
@Soojin21: To teraz mi powiedz mędrcze jak wyciągnąć rękę do takich ludzi? Z nimi nie da się dyskutować. To jest beton każdy argument przeciwko pisowi odbją bynajmniej bombelkom dali albo Tusk krat.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Soojin21: o ile zgodzę się z początkiem to wizja równego społeczeństwa jest "lekko" utopijna. Czy jeżeli obciążymy kosztami wyrównania tych z dużych miast czy nie będą chcieli uciec na zachód, który za oferuje im lepsze życie? Mam tutaj na myśli wprowadzenia wysokiej progresji podatkowej. Moim zdaniem to się nie uda.

A na Lewicę po ostatnich głosowaniach ktoś może zagłosować tylko przez pomyłkę.
@Soojin21:

Co możemy z tym robić?

Odpowiedż również jest bolesna. Wyrównać społeczeństwo. W równym społeczeństwie ludzie są szczęśliwsi. W równym społeczeństwie ciężej jest odnieść zwycięstwo na populistycznych hasłach o Polsce wstającej z kolan i polityce tożsamości. Im mniej nierówności klasowych tym mniej będzie powstawało partii odnoszących się do emocji i najniższych instynktów.


Nierówności byly, są i będą. Ludzie są różni, a nie tacy sami. Nie możesz karac ludzi, którzy dają od
Wiecie dlaczego KO przegrało te i poprzednie wybory? Przykro mi, prawda będzie gorzka.


@Soojin21: Tak, prawda jest gorzka. Ale nie ma to nic wspólnego z mieszkańcami wsi. Gdyby tak było to takie PO/KO nigdy nie wygrałoby żadnych wyborów a przecież byli kiedyś u władzy. Prawda jest taka, że - uwaga, uwaga - to wina Tuska. Wina nie dlatego, że Tusk sam wziął i wszystko zepsuł. Nie, nie. Wina Tuska bo Tusk
@Soojin21 Jest też spora część wyborców PiSu, której nie obchodzą jakieś swiadczenia socjalne, które PiS naobiecał, tylko to, że PiS jest (a przynajmniej na taką się kreuje) partią zgodną z doktryną katolicką. W Małopolsce i na Podkarpaciu PiS wygrywa od 2001 roku, a przecież wtedy nie był aż tak partią socjalną, lecz bardziej katolicko-narodową.
I w tej grupie są wszyscy: pracodawcy, rolnicy, wykształceni itd.
@Soojin21 lol, myślałem że tego typu smutne wiązanki słusznie zdechły w czasach pierwszego roku pierwszej kadencji karkakana, kiedy jeszcze wszelkiej maści lewicowy i skruszeni chadecy uwierzyli we własną propagandę, że PiS wygrał wśród wykluczonych i ludzie zagłosowali swoim portfelem, czyli na rozwiązania socjalne.

Gówno prawda. PiS wygrał bo polacy to głupia postkomunistyczna tłuszcza, banda kretynów, która nie potrafi weryfikować informacji. PiS wygrał dzięki kłamliwej ofensywnie medialnej, zarówno w swoich własnych mediach tradycyjnych
@Soojin21: nie tylko wioskowi głosują za pisem. Również osoby dobrze zarabiające i wykształcone. Chociażby mój kolega z byłej firmy. Polityka za bardzo się nie oglądał. Jak już to tylko TVP i tyle. A następnie głos na PiS, bo dobrze o nich w TV mówią. Takich ludzi są tysiące
@Zarzadca: Jeśli dobrze rozumiem to już wcześniej był jakiś zwrot PITu na dziecko, oczywiście w mniejszej wysokości. I nawet zmiana wysokości tego zwrotu byłaby inaczej odbierana niż przelew w wysokości 500 zł na konto co miesiąc.
@Soojin21: Bym zapomniał, KO to nawet ogarnęła przed ostatnimi wyborami. Mieli projekt "premii za aktywność", z tego co rozumiem byłyby to dopłaty dla najgorzej zarabiających. Oczywiście okazało się, że bezideowość platformy i zmiany zdania