Wpis z mikrobloga

Strasznie mnie #!$%@? wiara wykopków (i nie tylko) w jakieś mityczne poduszki finansowe, które powinni mieć wszyscy przedsiębiorcy, aby w takiej sytuacji jak ta to i rok wytrzymać, bo inaczej co to za firma z dykty.

Widać, że wiele osób nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności i kosztach, podejrzewam że wsród nich można by znaleźć moich klientów ze studenckich czasów pracy za barem, którzy nagminnie narzekali na cenę wódki, myląc przychód z dochodem firmy (w hurcie 15zł paaaaani).

Ja akurat z branży HoReCa, która bardzo dostała po dupie, dlatego chciałam wytłumaczyć, że jak ktoś ma np. hotel, którego prowadzenie kosztuje kilkaset tysięcy złotych miesięcznie i więcej, to jeżeli ma poduszkę finansową pozwalającą na miesiąc funkcjonowania, to jest naprawdę zajebistym przedsiębiorcą, bo z wysoko kosztowej działalności udało się odłożyć hajs nieprzeznaczony na obrót i to zapewne zasługa lat pracy nad ową! Podobne koszty ponoszą właściciele dużych restauracji - większość miała poduszki, ale te poduszki były skalkulowane na martwy sezon, a nie shut down. Prowadzenie restauracji jest ogromnie kapitałochłonnym biznesem i nie poleciłabym nikomu. Jestem pewna, że w innych branżach jest analogicznie.

Myślę rownież, że nikt nie wspomina o tym, że kasa zamrożona jest już od lutego - ponieważ w marcu za faktury z lutego nikt już nie chciał za bardzo płacić (mówię o miejscach obsługujących b2b), a firmy działały normalnie i utrzymywały swoje koszty, opłacały pracownikow. Pierwsza partia zabezpieczeń zeszła przedsiębiorcom z kont już na początku marca.

Poza tym właściciel firmy, to nie jest jakiś legendarny boss, który miesiąc w miesiąc bierze krwawice firmy i wyjaławia konto do zera. Bierzemy normalne wypłaty, raz lepsze raz gorsze ¯_(ツ)_/¯
Końcowo wspomnę, że wprowadzone ostatnio ulgi ZUS dotyczą PRZYCHODU a nie dochodu (czyli liczy się każda wystawiona faktura, nawet jeśli masz stratę po odliczeniu kosztów, to przekraczając próg nie łapiesz się).

#wlasnafirma #koronawirus
  • 333
  • Odpowiedz
przez 4lata istnienia zakładu wykazywał 5k zł kapitału zakładowego zatrudniając ponad 100 osób,


@Stonatlg: Dobra weź się nie kompromituj co? Coś tam zasłyszałeś, ale nie bardzo wiesz co i o co chodzi.
Wyjaśnię ci - w spółce z o.o. musisz mieć kapitał zakładowy, to takie pieniądze, które jako właściciel wpłacasz do firmy na początek. I 5k zupełnie wystarcza. W sumie w ramach ciekawostek to ci powiem, że w zasadzie to
  • Odpowiedz
@fukken: ile sytuacji życiowych sprawia, że przychód (nie dochód!) spada do zera? Ile ubezpieczyli ubezpiecza od wyłączenia gospodarki na 1/6 roku?

Sytuacja jest tak bezprecedensowa, że nic dziwnego że nikt na nią nie był przygotowany
  • Odpowiedz
nie zdziwcie się zbyt bardzo po tym co napiszę, ale to rujnowanie gospodarki może być bardzo na rękę największym korporacjom, gdyż po takiej zapaści przez wiele lat nawet relatywnie dobrze prosperujące biznesy nie będą chciały wchodzić z korpo w szranki, bo żeby otworzyć się na większe rynki trzeba ryzykować, a teraz jesteśmy

nauczani


że w razie powrótki - wszyscy są sami.

Ludzie, trzymajmy się razem i wspierajmy się.
  • Odpowiedz
@karusiasnk: Przynajmniej dzięki temu kryzysowi, dowiedzieliśmy się jaką wiedzę ekonomiczną ma większość wykopków, a raczej, że jej nie mają. I dlaczego jest tyle narzekań na prywaciarzy. Czyli jednak prawdą na wykopie jest, że większość użytkowników działa na zasadzie gówno wiem to się wypowiem, ale jakby doszło co do czego i musieli założyć jakąś firmę to od razu pewnie zaczęły by się narzekania jaki ten rząd jest zły a pracownicy wymagający.
  • Odpowiedz
@Amerykanski-Naukowiec: heh bk z p0laczka ktorych innych wyzywa od p0laczków.Jak tam na poczatku roku agencja pracy mowila dla ciebie i starego ze szparagi bankowo beda, a teraz koczujecie w przyczepie pod granicą xd?Wojciech Cejrowski na takie coś ma tylko jedne określenie.Polackenlümmel
  • Odpowiedz
Ludzie, trzymajmy się razem i wspierajmy się.


@test30: takiego wała, jak pracownik przykładowo zachoruje(nie przejdzie medycyny pracy) to każdy pracodawca miał i będzie miał w 4 literach że typ nie ma kasy na leki ani za co żyć(słusznie zresztą). I jeszcze rzucą pogardliwym komentarzem że ,,było się uczyć/ubezpieczać". Niech sobie teraz upadają a ja rzucę równie mądrym komentarzem ,,trzeba było sobie odłożyć". Każdy walczy o siebie.
  • Odpowiedz
@karusiasnk: Cóż, przynajmniej po kryzysie, jak wszyscy będą zaczynać od nowa, może doczekamy się nowej jakości gospodarki. Niektórzy prowadzili gównobiznesiki i już dawno by je zmienili, bo mnóstwo pomysłów w głowie, gdyby nie komfort, że już jakiś tam biznes się prowadzi i dochodzik przynosi.
  • Odpowiedz
@karusiasnk: Czy hotele oferują usługę kwarantanny na ludzi przyjeżdżających z zagranicy lub tych, którzy są tu na miejscu, ale nie chcą wciągać w to swojej rodziny? W zeszły piątek przyjechało 15K Polaków, czyli są to goście na 14 dób, złożyliście ofertę do rządu?
  • Odpowiedz
@karusiasnk: ty chcesz cos wytłumaczyć zgrai grzebietów ktorzy za wałówę przechodzą z klasy do klasy? do jakiego poziomu sie zniżasz? te karaluchy rozumieją jedynie kilka pojęć: co to jest thc, w który sklepie najtańsze piwerko, na ktorej mecie mozna kupic tanie fajki, a ty wyskakujesz z jakims złożonym językiem.
  • Odpowiedz
@karusiasnk: Śmieszy mnie taki totalny bełkot, bicie piany i krótkowzroczność bo jakoś to będzie. Fundusz awaryjny, powinien mieć każdy osoba prywatna i firma. Ale wiadomo Homo sovieticus ma wpojone robić od pierwszego do pierwszego, aby tylko było. Pozdrawiam z "poduszką finansową" na rok czasu :)
  • Odpowiedz
@karusiasnk: dajesz przykład wielkich, kosztownych biznesów, kiedy najwięcej płaczu wychodzi z ust prowadzących jakieś gówno biznesy Januszy, których koszty to góra kilka tysięcy miesięcznie.

Zresztą po co ja w ogóle tu piszę. Przedsiębiorcy są najbardziej uciskaną grupą zawodową w Polsce. Gdyby tylko był jakiś magiczny sposób, żeby zarabiać duże pieniądze bez ryzyka... Jak coś zapraszamy na uop za 2k/miesiąc. Tyle, że w razie kryzysu usłyszysz, że masz iść na bezpłatny
  • Odpowiedz
@karusiasnk: ja nie rozumiem jak ktoś może myśleć, że jak masz hotel na np. 100 pokoi i jeżeli w martwym sezonie jest zajętych 25 a w lato 100 to można utrzymać pracowników, opłaty za prąd, gaz, zus itd - BEZ klientów przez parę miesięcy.

Nawet jak ktoś miałby proponowaną przez wykopków "poduszkę finansową" dla "odpowiedzialnych przedsiębiorców a nie januszy" to z jakiego powodu miałby trzymać otwarty PUSTY hotel? Czemu płacić
  • Odpowiedz