Wpis z mikrobloga

Długo się zastanawiałam czy mogę tu dostać jakąś satysfakcjonującą odpowiedź ale co mi tam, zapytam.

Mam starego kompa, sprawnego i całkiem niezłego wymiatacza do gier w czasach swojej młodości (siedem lat temu). Teraz go nie używam, a ciężko jest mi go sprzedać za jakąś satysfakcjonującą cenę więc chcę go wykorzystać jako domowy serwer do przechowywania plików, serwer drukowania a pobocznie także jako plac zabaw do eksperymentów z sieciami, dockerem, ssh, jakimiś własnymi programami komunikującymi się przez LAN i co tam jeszcze do głowy wpadnie. Tutaj jeszcze istotne może być że fajnie jakby komputery z Windowsem też mogły sobie ze storage i drukowania skorzystać. Pytanie brzmi: czy CentOS nada się do takiej roli czy może raczej wybrać Debiana?
#linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Polecam Debiana ale mogę nie być obiektywny ;]
webmin / virtualmin
środowisko graficzne jak komp uciągnie coś lekkiego to jednak poleca.
"samba" udziały dla windowsa

PS: oczywiście centOS też będzie miał to wszystko, debian popularniejszy chyba i łatwo znaleźć informacje w necie
  • Odpowiedz
@noHuman: Dzięki. W pytaniu właśnie chodziło mi przede wszystkim o to czy jak zdecyduję się na CentOS to czy nie będzie mi robił conajmniej raz w tygodniu albo po update programów losowych fochów które trzeba będzie fixować pół dnia akurat wtedy kiedy się na to nie ma czasu lub ochoty. Jeżeli coś takiego miałoby się dziać no to wtedy defaultowo wezmę Debiana. Argument z popularnością jest nawet ok ale nie
  • Odpowiedz