Wpis z mikrobloga

Odnoszę wrażenie, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z trudnościami finansowymi z jakimi zmagają się niektórzy przedsiębiorcy. Wynajęcie lokalu w dużym mieście to koszt 10-20k miesięcznie. Te umowy nie przestały obowiązywać w zw. z epidemią. Tyle samo, a nawet więcej, kosztuje wynajęcie lokalu w galerii handlowej. Dodajcie do tego koszty zatrudnienia: nawet osoba na minimalnej to wydatek ponad 3000 zł miesięcznie. Wielu spłaca przy tym mniejsze i większe kredyty i leasingi związane z działalnością. I nie chodzi tu o leasing Audi A6 z salonu, tylko np. o leasing sprzętu niezbędnego do pracy.

Mam wrażenie, że paplanina o ,,poduszce finansowej" zazwyczaj podchodzi od osób, które nie mają zielonego pojęcia o skali wydatków, prowadzeniu działalności i realiach ekonomiczno-prawnych. Ciekawe, czy sami byliby w stanie odłożyć i trzymać ogromne kwoty na sytuację, gdy nagle, bez uprzedzenia, zostają CAŁKOWICIE odcięci od dochodów.

#koronawirus #gospodarka #polska #dzialalnoscgospodarcza
  • 113
  • Odpowiedz
@wjtk123:
Zakaz prowadzenia określonej działalności w galeriach handlowych to wręcz podręcznikowy przykład siły wyższej. Typowe umowy najmu na rynku powierzchni handlowych zawierają regulacje z tego zakresu, co stanowi zabezpieczenie dka najemców. Zresztą nawet bez odpowiednich klauzul umownych można w takiej sytuacji zaprzestać regulowania czynszu na podstawie art. 471 k.c.

Jeżeli już powołujesz się na realia prawne, to zerknij sobie do wspomnianegi art. 471, 472 i 475 k.c. Poza tym po
  • Odpowiedz
@WarmWeather: Jakie firmy upadły, gdzie właściciele piszą, że nie mają co jeść? Wiele branż pracuje na niskim dochodzie i zrobienie poduszki na miesiąc to czasem rok i więcej. W tym czasie jest pokusa inwestycji, jest rząd kochany i kolejne podwyżki. Weź do głowy ile jest młodych firm, które mają leasingi kredyty i zero przychodu?
  • Odpowiedz
@PreczzGlowna: art. 471, 472 i 475 k.c. nie mają żadnego zastosowania do omawianej sytuacji. Natomiast z klauzlą rebus sic stantibus jest taki problem, że wymaga procesu sądowego, a orzeczenie ma charakter konstytutywny, tj. odnosi skutek od momentu orzekania. Najlepsze co można osiągnąć w przypadku czynszu, to rozłożenie zaległych opłat (naliczonych przed orzekaniem) na raty i rozwiązanie umowy zawartej na czas określony, ale też dopiero z datą orzekania.
  • Odpowiedz
@wjtk123: Nie mają żadnego zastosowania, dlatego w środowisku toczy się nad nimi dyskusja, a radcowie i adwokaci masowo produkują swoje analizy publikowane w mediach elektronicznych. Wszystko to daremne, sprawa wyjaśniona.
  • Odpowiedz
@Thomas_Szasz: dlaczego ci co teraz zamykają nie są rekinami biznesu panie rekinie? Jeśli ktoś prowadzi działalność międzynarodową np. mógł dostać w dupę już dużo wcześniej (bo w innych krajach hula dłużej i komplikuje sprawy), wirus mógł przyjść też w czasie inwestycji aka wyprztykania się z kasy (średnia firma i 100% własny kapitał do tego wystarczą). Istotne są też procedury zamykania spółek i kwestie odpowiedzialności- poczytaj. Jeśli ktoś ma ryzykować, że
  • Odpowiedz
@PreczzGlowna: Pokaż mi te dyskusje w odniesieniu do umowy najmu i zapłaty czynszu. Art. 471 k.c. może co najwyżej chronić najemcę przed dalszymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony wynajmującego, ale nie przed roszczeniem o zapłatę czynszu.
  • Odpowiedz
@wjtk123: Nikomu nie żal takich firm, bo to właściwie jest zabawa w "przedsiębiorcę", a nie prawdziwy biznes, który ma istoty wpływ na gospodarkę i dobrobyt społeczeństwa.

Łatwo przyszło, łatwo poszło - ty upadniesz przez kryzys, a po kryzysie od razu w zwolnionym przez ciebie lokalu powstanie działalność kogoś innego...
  • Odpowiedz
@wjtk123: dlatego nie miesza się pieniędzy firmowych z osobistymi. Ja wiem, że to trudne, ale należy mieć osobną poduszkę firmową i osobną osobistą, proste, ale trudniejsze w realizowaniu...
  • Odpowiedz
@wjtk123 ale co to nas obchodzi ??? To sie dogadaj z właścicielem i powiedz jaka jest sytuacja i niech ci umorzy albo rozłoży na raty czynsz. Dlaczego chcecie obciążać całe społeczeństwo swoimi problemami????? Czy wy myślicie że jak zbankrutujecie to nikt nowy za 2 czy 3 miesiące nie zapełni tej luki? ??? W chwilach takich jak ta najlepiej widać jak ludzie są oderwani od rzeczywistości i uważają się za pępek świata.
  • Odpowiedz
@wjtk123: Fakt, tu popełniłem błąd, miałem na myśli jedynie kary umowne za nieotwarcie sklepu, a pisałem dalej o czynszu. Nadal jednak postanowienia umów chronią najemców, jeżeli w ogóle wiedzieli co im podsuwają do podpisania wynajmujący.

Co do rebus sic stantibus, to przy umowach wiążących strony na jeszcze długi okres, w razie niepowodzeń w negocjacjach co do stawek, trochę osób zapewne zdecyduje się kierować sprawę do sądu.

475 k.c. można rozważyć
  • Odpowiedz
@throwaway2137: Nie masz żadnego pojęcia jak wygląda biznes, jak często zaczynały ogromne korporacje, jak wygląda płynność przedsiębiorstw w pierwszych okresach działalności i jakie są skutki społeczno-ekonomiczne masowych bankructw. A w szczególności nie wiesz jak to wygląda w polskich realiach. Przykro mi, ale to po prostu przebija z Twojego komentarza.
  • Odpowiedz
@throwaway2137

@wjtk123: Nikomu nie żal takich firm, bo to właściwie jest zabawa w "przedsiębiorcę", a nie prawdziwy biznes, który ma istoty wpływ na gospodarkę i dobrobyt społeczeństwa.


Łatwo przyszło, łatwo poszło - ty upadniesz przez kryzys, a po kryzysie od razu w zwolnionym przez ciebie lokalu powstanie działalność kogoś innego...

Dokładnie
  • Odpowiedz
@wjtk123: Większość korpo zaczynało od gromadzenia dużej ilości kapitału, wiem jak wyglądają polskie realia - tego kapitału po prostu nie ma, w większości to ludzie z kilkudziesięcioma tysiącami oszczędności, którzy otwierają budę z kebabem i udają przedsiębiorców.
  • Odpowiedz
@Ranger: zyjesz w ekstremalnym socjalizmie gdzie podatki sa tak gigantyczne ze nawet krwawi dyktatorzy XIX wieku takich nie nakladali i tak w twojej glowce winny jest kapitalizm i wolny rynek xDDDDDDD
  • Odpowiedz
JDG... kosztów stałych miesięcznych mam ok 200k


@kinasato: trochę rozbuchane te koszty stałe. Wysoko kosztowe przedsięwzięcia to wielkie ryzyko, nie tylko epidemii ale wiele sytuacji może uwalić interes raz dwa.
No chyba, że tu są marże liczone w tysiącach procentów to ok, nie będą se koszty. Wtedy jednak warto z tych wielkich dochodów mieć jakiś kapitał odłożony, w formie rezerw lub szybko zbywalnych inwestycji, lokat kapitału
  • Odpowiedz