Wpis z mikrobloga

Odnoszę wrażenie, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z trudnościami finansowymi z jakimi zmagają się niektórzy przedsiębiorcy. Wynajęcie lokalu w dużym mieście to koszt 10-20k miesięcznie. Te umowy nie przestały obowiązywać w zw. z epidemią. Tyle samo, a nawet więcej, kosztuje wynajęcie lokalu w galerii handlowej. Dodajcie do tego koszty zatrudnienia: nawet osoba na minimalnej to wydatek ponad 3000 zł miesięcznie. Wielu spłaca przy tym mniejsze i większe kredyty i leasingi związane z działalnością. I nie chodzi tu o leasing Audi A6 z salonu, tylko np. o leasing sprzętu niezbędnego do pracy.

Mam wrażenie, że paplanina o ,,poduszce finansowej" zazwyczaj podchodzi od osób, które nie mają zielonego pojęcia o skali wydatków, prowadzeniu działalności i realiach ekonomiczno-prawnych. Ciekawe, czy sami byliby w stanie odłożyć i trzymać ogromne kwoty na sytuację, gdy nagle, bez uprzedzenia, zostają CAŁKOWICIE odcięci od dochodów.

#koronawirus #gospodarka #polska #dzialalnoscgospodarcza
  • 113
Znajomy ma niewielką galerię handlową, wynajemcy nie płaca, on to akceptuje bo niby z czego mają płacić, a wyrzucić ich nie wyrzuci bo po tym kryzysie który może trwać 2 albo 5 miesięcy to kolejnych najemców nie tak szybko nie znajdzie. Wiec dogadali się jak ludzie. Razem muszą to przeczekać.
@wpisynienawisci:

trochę rozbuchane te koszty stałe.


Raczej normalnie, można by było parę k uciąć, ale znacznym kosztem udogodnień. Sam najem kilku lokali sporo kosztuje, energia elektryczna 10k/m-c, wszystko i tak musi chodzić cały czas + auta + leasing na sprzęt itp itd. A firma nie jakaś specjalnie duża, dwadzieścia osób.

Jak ktoś przez internet sprzedaje kocyki z wełny merynosów to pewnie będzie miał mniejsze koszty ( ͡° ͜ʖ ͡
@wjtk123 ludziom się wydaje że jak mam 20k przychodu miesięcznie na jdg to jestem król parkietu, Bogacz. Tylko że koszta mam na poziomie 30%, leasing na maszyny, leasing na auto i nagle na rękę robi się mniej niż ma programista. A jeszcze są kredyty, rachunki i nagle zostaje oszczędności może 2-3tys miesięcznie

Poduszka finansowa? 10tys miesięcznie? Przez 3-4 miesiące? Nie ma opcji żebym zapłacił taki hajs z oszczędności. Żeby roczne oszczędności oddać
Skoro przeciętny "Kowalski" jest w stanie odłożyć rocznie tak średnio z 10k to dziwne, że osoby które od 10 lat prowadząc firmy nie są w stanie tydzień przetrwać bo zamknięte. Tu leży problem.


@WarmWeather: Wykopki odkrywają, że nie każdy przedsiębiorca zarabia więcej niż pracownik w korpo xDDD

trochę rozbuchane te koszty stałe. Wysoko kosztowe przedsięwzięcia to wielkie ryzyko, nie tylko epidemii ale wiele sytuacji może uwalić interes raz dwa.


@wpisynienawisci:
@wjtk123: co skala? Zarabiasz X kwotę, w budżecie zakładasz odkładanie na poduszkę finansową 15%. Zakładam że wydatki nie przekraczają kwoty X. W takim modelu jakie ma znaczenie czy w kwocie X wpiszemy 500 tysięcy czy 3 tysiace?
@AlwaysAbroad wtedy nie ma co dyskutować, bo czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoja mocną stroną.

@wojtas_mks zdaje sobie z tego sprawę. Znajomy ma działalność od pół roku, raz lepiej, raz gorzej, ale ma parę kafli "górki" żeby w przypadku gorszego miesiąca nie musiał płakać, że się zwija.
chcesz powiedzieć, że co miesiąc musisz "włożyć" do firmy 200 tysięcy a zarobku masz z tego 10 tysięcy miesięcznie? XD


@Ksieciunio-: Na czysto tak, a co? Odliczając koszty na inwestycje, oszczędności (poduszka finansowa xDDD) itd. tyle bardzo często wyjdzie. Jak robisz w handlu to do kosztów możesz nawet doliczyć jedno "0", a dochód wcale nie większy. Tam masz w niektórych branżach marżę 1-2% ¯\_(ツ)_/¯

Wykopki odkrywają że nie każdy biznesmen to
@wojtas_mks: no to niech Pan Biznesmen się zdecyduje w końcu, bo albo

kosztów stałych miesięcznych mam ok 200k? Żeby przetrzymać 3 miesiące powinienem trzymać 5 letnie zarobki


Albo

Na czysto tak, a co? Odliczając koszty na inwestycje, oszczędności (poduszka finansowa xDDD)
200 000 zł miesięcznie to wystarczy mieć kilkunastu pracowników, biuro i ze 2 samochody ¯_(ツ)_/¯ I przeżyjesz miesiąc czy dwa, ale problem w tym, że przez kryzys przychody z np. 220 000 zł miesięcznie (za co opłacisz wszystko, zarobisz 5-10 tys. zł i masz trochę na inwestycje czy oszczędności) spadły ci do 150 000 zł miesięcznie.


@wojtas_mks: Kiepski biznes krótko mówiąc. Spore obroty, formalności, użeranie, ryzyko i to wszystko by zarobić
Kiepski biznes krótko mówiąc. Spore obroty, formalności, użeranie, ryzyko i to wszystko by zarobić 5-10k? Lekki spadek przychodów i od razu widno plajty?

Nie traktuj tego jako osobisty przytyk bo ja bardzo cenię prywatną inicjatywę ale słabo to się spina, wg mnie nie warto


@wpisynienawisci: Tak wygląda rzeczywistość polskich firm, to one utrzymują całą gospodarkę i to dlatego szlag ich trafia, że ZUS nie jest zawieszony.

Znam zresztą właścicieli sklepików, którzy
Znam zresztą właścicieli sklepików


@wojtas_mks: racja ale tak było od dawna, pamiętam jak z 20 lat temu rodzice koleżanki, właściciele sklepiku cieszyli się jak mogli opłacić wszystkie rachunki. To biznes na styk. Wstawanie przed świtem żeby jechać po towar, problemy jak wypadł jakiś wydatek nieoczekiwany, kradzież, zniszczenie.. Szkoda gadać.
Los przedsiębiorcy w rzeczywistości która faworyzuje duże koncerny jest przesrany..
Te umowy nie przestały obowiązywać w zw. z epidemią.


Nie przestały, ale

Od wykonywania umowy najmu może czasowo powstrzymać się zarówno najemca, jak i wynajmujący. Według polskiego prawa, taka sytuacja może się wydarzyć, gdy występuje tzw. siła wyższa, a także w przypadku wystąpienia nadzwyczajnej zmiany stosunków pomiędzy stronami umowy. [Autor: Maciej Marczewski prawnik, praktyka prawa korporacyjnego]


@wjtk123:
@kadbery: Odniosłem się do takich teorii w innym komentarzu:

Natomiast z klauzulą rebus sic stantibus jest taki problem, że wymaga procesu sądowego, a orzeczenie ma charakter konstytutywny, tj. odnosi skutek od momentu orzekania. Najlepsze co można osiągnąć w przypadku czynszu, to rozłożenie zaległych opłat (naliczonych przed orzekaniem) na raty i rozwiązanie umowy zawartej na czas określony, ale też dopiero z datą orzekania.


Poza tym przepisy chronią tylko przed roszczeniami odszkodowawczymi, a