Wpis z mikrobloga

Te małe #!$%@? to Varroa destructor
Uzaje sie je za największe zagrożenie dla pszczół, gdyż bardzo szybko się mnożą i w ciągu roku potrafią doprowadzić do wymarcia całej rodziny

Żerują na postaci larwalnej oraz imago - głównym symptomem ich obecności jest brak skrzydeł i dużą śmiertelność młodych pszczół, dodatkowo przenoszą wirusy dziesiątkujące i tak osłabione rodziny.
W tym roku mam sytuacji pod kontrolą, średni osyp warozy z ula po tygodniu widzenia kartoniku z kwasem szczawiowym 18 sztuk

#pszczoly #pszczelarstwo #pasiekakubla
ak_kubel - Te małe #!$%@? to Varroa destructor
Uzaje sie je za największe zagrożenie ...

źródło: comment_1584776679eTgNLthB48FHftD8kiSvPT.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@rouli mówisz o aprivarolu mało skuteczne i dość kłopotliwy w stosowaniu


A tutaj kwas duża skuteczność, niska inwazyjność, i nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń w miodzie
  • Odpowiedz
  • 0
@PolskiBumelant mieliśmy w Polsce kilka ognisk zgnilca ale to zupełnie inna choroba chociaż groźna to w naszym klimacie jest do opanowania stanowi większe zagrożenie w Australii i Stanach.

W Polsce jest poniżej 1% rodzin pszczelich zainfekowanych zgnilcem, warozą 100%
  • Odpowiedz
@ak_kubel: co z tego, że Ty dbasz jak sąsiad który ma kilka uli nie dba, nie leczy a jak próbujesz wytłumaczyć, że każdemu wyjdzie to na dobre to on nie ma czasu i pieniędzy () kurde 18 sztuk z ula ja myślałem ze 5 to dużo :o
  • Odpowiedz
@ak_kubel: o kurcze, osyp niesamowicie spory ( ͡° ʖ̯ ͡°)
dezynfekujesz ule np. siarką po łączeniu rodzin gdy ul zostaje pusty? czy tylko na bieżąco zwalczasz?
  • Odpowiedz