Wpis z mikrobloga

Kupiłem AMD Ryzen 5 3600.
System z jakiego korzystam to Arch Linux.
W idle, temperatury mam rzędu 50 - 60 stopni.
Jak spada do 50, zaraz jest podbicie do 60.
Z tego co czytałem w internecie, wiele osób boryka się z tym problemem.
Waszym zdaniem są to troche za wysokie temperatury? Czy raczej nic mu się nie dzieje i jest to normalne?

#amd #pcmasterrace #linux #archlinux
  • 62
  • Odpowiedz
@S4BBa7:
@Harmideron:
@maniel:
U mnie mam obroty ustawione tak do 60 stopni na ok. 1300rpm na CPU.
Załączyłem teraz też wentylatory w obudowie, niecałe 600rpm i już temperatury wahają się tak 36 - 50 stopni w idle.
Dziwią mnie jedynie te podbicia takie nagłe. Jest 36 stopni i nagle na 46 ładuje.
  • Odpowiedz
@marylin17: Pomiar robisz na uruchomionym systemie operacyjnym czy w biosie? Jeśli w systemie to raczej normalne, zapewne jakiś proces jest obsługiwany przez procesor. Jeśli w biosie to może źle położona pasta/radiator?

MSI B450 Tomahawk Max - trzeba by przymierzyć Fortisa, bo mało tam miejsca jest przez radiatory i może o nie zahaczać.
  • Odpowiedz
@marylin17: na stockowym miałem bodajże 47°C, ale nie pamiętam obrotów :)
Bardziej chodzi o sprawdzenie, czy temperatura w biosie nie skacze tak jak napisałeś.
  • Odpowiedz
@marylin17: w takim razie montaż jest prawidłowy, natomiast temperaturę podbijają procesy - czyli jest ok. Niemniej jednak na Twoim miejscu zakupiłbym Fortisa 3 i przymierzył, ewentualnie poszukał na necie czy ktoś już takiego zamontował u siebie. Zdecydowanie przyjemniej siedzi się przy cichym kompie :)
  • Odpowiedz
@marylin17: mam identyczną przypadłość co ty, w biosie sztywne 36C
natomiast na pulpicie zależy co robię jak idle to 45-35 C
jak coś robię to 55-45 C
jak gram np csgo to stałe 65-60 C

najbardziej irytuje mnie sposób, że podbija na 55 i spada do 45 po 1 stopniu i tak
  • Odpowiedz
@snajp511: ciekawe jest to, że podobnie to się zachowuje. Mamy inne systemy, z innych programów korzystamy pewnie. Trochę to wygląda tak, jakby to procesor sam podbijał tą temperaturę.
  • Odpowiedz
@marylin17: z tego co patrzyłem to każdy ruch myszki i działające w tle procesy podczas jakiejś akcji podbijają mi MHz na procku, a z tym od razu temperaturę, nie chce mi się za bardzo kręcić proca i ustawić mu sztywno 3,8 lub 4,0 GHz żeby zobaczyć czy też by tak się zachowywał
  • Odpowiedz