Wpis z mikrobloga

Bury” wyjechał na górkę i dał znać, żeby nas wszystkich wystrzelali – opowieść pani Klaudii o zbrodni „żołnierzy wyklętych”

A ten dzieciak szesnastoletni biedny, Boże, jak on płakał. Żołnierza całował po dłoniach. Krzyczał: "Nie pójdę!". Jego zaraz przy tych krzyżach zastrzelili. Ci co nie poszli do chaty to ich postrzelali. Jeden z sześciomiesięcznym dzieckiem na ramieniu i to dziecko zastrzelili - opowiada świadek ludobójstwa w Zaleszanach. Ustalenia IPN wszystko powierdzają
Nasza babka raniutko wstała. Jeszcze nie było czasów elektryczności. I mówi: «Dzieci, coś do nas jedzie niedobrego, tyle wojska, tyle żołnierzy i trzymają – tak o – w górze karabiny»” – zaczyna swą opowieść 79 letnia pani Klaudia, która do dziś mieszka w Zaleszanach, 25 km od Hajnówki w woj. podlaskim. 29 stycznia 1946 roku, kiedy do wsi przybył oddział antykomunistycznego podziemia pod dowództwem kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury”, miała siedem lat.

Sama mówi, że dziecku tak dokładną pamięć tamtego dnia mógł dać „sam tylko Bóg”.

Oddział „Burego” zamordował 16 osób z jej wsi. W sumie w trzydniowym rajdzie żołnierzy Narodowych Sił Wojskowych życie straciło 69 osób.

Opowieść spisujemy z filmu nakręconego przez czytelnika OKO.press, który był z panią Klaudią na cmentarzu w Zaleszanach (na zdjęciu). Relacja jest wiernym zapisem wydarzeń sprzed 72 lat, są całkowicie zgodne z ustaleniami śledztwa prowadzonego przez IPN, których fragmenty także
Publikujemy
Synku, uciekaj, żeby ciebie nie wzięli”

Pani Klaudia „Nasza babka raniutko wstała. Jeszcze nie było czasów elektryczności. I mówi: «Dzieci, coś do nas jedzie niedobrego, tyle wojska, tyle żołnierzy i trzymają – tak o – w górze karabiny». Ja tylko patrzę się przez okno, prawda. Ze trzydzieści fur [red. – wozów] zobaczyłam. Fura, za furą, jadą i jadą. Moja babka mówi do mojego taty Aleksandra – już wtedy wdowca z naszą czwórką: «Synku, uciekaj, żeby i ciebie nie wzięli». «Gdzie ja mam iść?» – pyta babci. A ona mówi: «Na Toporki». I tak poszedł, ale wrócił zaraz i mówi: «Tam już patrol dookoła. Mamo, gdzie ja mam się schować?». «Do chlewa» – mówi babcia – «Będziemy krową jeść dawać, to i ciebie będziemy doglądać». I tak tata zrobił. Żołnierze wchodzą do nas do chaty: «Dajcie nam śniadanie». Babcia: «Zaraz dam Wam przyjaciele. Zaraz wam przyniosę». Poszli na pokój, babcia ich ugościła i zagrzała. Przynieśli podarte ubrania do zaszycia. Rozmawiają z ciocią – krawcową – aż do obiadu. Ona dla nich reperuje, a oni rozmawiają”.

IPN: „W dniu 29 stycznia 1946 r. w godzinach rannych oddział PAS NZW przybył do wsi Zaleszany. Członkowie oddziału zostali zakwaterowani u poszczególnych gospodarzy”.
„Potem nas na zebranie do jednej chaty zwołali”

Pani Klaudia: „Ze sobą Ci żołnierze ciągają 16 letniego chłopaka – syna sołtysa. Piotrek się nazywał. Nigdzie go nie odpuszczali. My, dzieci się bawimy wśród tych żołnierzy. Wujka – drugiego brata taty – wzięli za furmana. A babka mówi do nich: «On głuchy». Żołnierz krzyknął. Wuj nie słyszy. Drugi raz krzyknął. Nic. No to go puścili, ale wóz i konie ojca zabrali.
https://oko.press/bury-wyjechal-gorke-dal-znac-zeby-nas-wszystkich-wystrzelali-opowiesc-pani-klaudii-o-zbrodni-zolnierzy-wykletych/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1583082271
#historia #zolnierzewykleci #ciekawostkihistoryczne #drugawojnaswiatowa #neuropa
robert5502 - „Bury” wyjechał na górkę i dał znać, żeby nas wszystkich wystrzelali – o...

źródło: comment_1583304709NDIGNGTKW8iEZ7vfBj2Wi3.jpg

Pobierz
  • 67
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 26
@Brunner: bo - mimo tego, jak wyborcza próbuje oczernić jednostonnie ŻW - byli tam też bohaterowie. Kwestia Burego to ludobójstwo, tu się zgadzam, ale nawet w jego oddziale byli żołnierze, którzy nie słuchali jego rozkazów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 50
@Brunner:

W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów (około 2,5 tysiąca ludzi) lub zmarło w więzieniach (nawet około 20 tysięcy ludzi). Do tego obrońcy kresów, ostatni walczyli do początku lat 50. To było ich święto. A wy widzicie kilku psychopatów którzy znaleźli się wśród 80 tysięcy konspiratorów, na dodatek ludzi o których obecne polskie instytucje (IPN na
  • Odpowiedz
@robert5502: Spoko Żołnierzy Wyklętych szkalujemy z powodu kilku #!$%@? bo #!$%@? incydentów i olewamy całość ich walki na terenie całej Polski z okupantem. Komunistów chwalimy bo jeden czy drugi zrobił coś dobrego, srając na całokształt zbrodniczego systemu. Nie widzicie tu trochę hipokryzji ?
  • Odpowiedz
@robert5502: Hmm w teorii faktycznie nie i tu się zgodzę. Jednak jak tylko ktoś porusza temat święta, to zaraz wyskakuje ktoś - a oni to #!$%@? byli, więc powinniście skasować to święto. I tu mnie uwiera, bo nie ma rzeczy kompletnie czarnych albo białych a jednak ktoś ciśnie właśnie z tego powodu.
  • Odpowiedz
@konradk: na wykopie widziałem wielu zjebów, ale największy jakiego spotkałem mówił, że wszystkie ofiary Burego, Ognia czy innych "bohaterów" widocznie sobie na to zasłużyły, bo miały coś za uszami.
  • Odpowiedz
Komunistów chwalimy


@Purple: kto chwali komunistów?

Nie widzicie tu trochę hipokryzji ?


@Purple: ja widzę na co dzień, księża pedofile czy zbrodniarze w szeregach żołnierzy wyklętych to pojedyncze przypadki. Ale już geje, murzyni czy inni lewacy robiący coś złego to świadczą o całej grupie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Purple: @robert5502: to w końcu lewica organizuje ten nacjonalistyczny performens z głównie zbrodniarzami na czele? Czy może właśnie nacjoprawica i każdy zdrowo myślący człowiek buntuje się przed takimi promocjami? Jak chcecie czcić ŻW macie przecież mnóstwo postaci do wyboru względem których nie ma wątpliwości jak choćby Pilecki ale wyrzucacie takiego Lupaszke Ognia czy Burego i rzniecie głupa ze hurr durr wyklęci nie wrzucajcie wszystkich do jednego wora. Narodowcy
  • Odpowiedz
@Koliat: ten gwóźdź, który widzisz, to twój własny gwóźdź, który wyszedł oczodołem. W każdej armii świata, ba! W każdej zbiorowości, znajdziesz czarne owce. Znaj proporcjum, mocium panie. Jak wyobrażasz sobie nazwę tego święta? "Dzień Żołnierzy Wyklętych za Wyjątkiem Łupaszki, Burego i Ognia"?
  • Odpowiedz