Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Heja mirki i mirabelki z #warszawa . Potrzebuję porady, bo chciałbym w końcu wziąć się za swoje zdrowie psychiczne i udać się do jakiegoś specjalisty. W skrócie to mam problem związany z jakąś formą fobii społecznej i ogólnego lęku życiowego. Problem ten trwa praktycznie całe moje życie. Z jednej strony umiem z tym funkcjonować, właściwie z zewnątrz nikt by nie mógł stwierdzić, że cokolwiek mi dolega takiego, z drugiej natomiast chciałbym choć trochę poprawić komfort życia, bo życie w ciągłym niepokoju mnie wyniszcza. Wydaje mi się, że nie potrzebuję jako takich rozmów z psychologami, bo od kiedy uświadomiłem sobie, że takie problemy mam, a nie że to kwestia charakteru, to poznałem ich źródła i zrobiłem dużo samemu w celu samoakceptacji, polubienia siebie i żyćka. Myślę, że w moim wypadku trzeba jakiejś farmakologii i wizyty u psychiatry ( ͡° ʖ̯ ͡°) ktoś mógłby mi polecić jakiegoś sprawdzonego lekarza, który by mógł mi pomóc? (najlepiej ursynów i okolice) Ewentualnie ktoś mógłby mi powiedzieć jak takie wizyty wyglądają? Jestem kompletnie zielony w tym temacie ( ͡° ʖ̯ ͡°) z góry dziękuję

#psychiatria #fobiaspoleczna #depresja
  • 9
@Urtah: już kiedyś tutaj to komuś pisałam, że tabsy działają doraźnie - nie leczą lęku jako tako w skali długoterminowej. Generalnie psychiatra to świetny pomysł, bo Cię te leki trochę ogarną, dostaniesz dokładna diagnozę. Proponuje psychiatrę a potem terapie behawioralno-poznawcza, gdzie nie będziesz się uczył samoakceptacji, skoro już ja masz, tylko robił konkret ćwiczenia jak wyjść z niepożądanych zachowań i jak wytrzymać napięcie związane z lękiem. Niestety sama znajomość mechanizmów nie
@Urtah: a wizyta u psychiatry jak u innego lekarza - mówisz co ci tam dolega, on zadaje kilka pytań m.in. o choroby psychiczne w rodzinie, o uzależnienia, o nasilenie objawów, potem stawia jakaś wstępna diagnozę, dobiera leki, ustala wizytę kontrolna i czasem daje skierowanie na psychoterapię. Jak Ci nie zaproponuje psychologa to ja Ci go proponuje :p
U psychologa spotkania wyglądają inaczej bo najpierw musi cię dobrze poznać, razem zawieracie kontrakt
@Urtah: tylko miej na uwadze ze lekarze zwłaszcza starszej generacji moga być uprzedzeni do psychologów. Ja znam ordynatora oddziału psychiatrycznego, który ma terapeutów w zespole tylko dlatego ze tego wymagają przepisy, a sam ma ich za nic. Niektórzy lekarze nie znaja nawet nurtów psychoterapeutycznych i z zaburzeniami lękowymi moga Cię wysłać losowo do psychoterapeuty psychodynamicznego. Badania pokazują, ze leczniczo na nerwice najlepiej działają metody behawioralno-poznawcze i w tym nurcie polecam szukać
@Zamaloczasunalogin: zależy jaki problem
Czasami prowadzenie dziennika, zapisywanie zdarzeń niekomfortowych, towarzyszących myśli i emocji po to, by wyłapać mechanizmy umysłowe prowadzące do tego, ze dajmy na to ma się samoocenę równą z dnem. Czasem desentytyzacja czyli odczulanie na to, co budzi lęk. Może robić sesje relaksacyjne z bodźcem, który wywołuje niepokój i napięcie, by nauczyć ciało niereagowania na to. Mogą być zadania na zasadzie małych kroków, w których trzeba przełamywać kolejne
@Zamaloczasunalogin:
może tak to będzie jaśniej: terapeuta pomaga zauważać napięcie lękowe, nazwać go, zidentyfikować, co się wtedy dzieje w ciele osoby z zaburzeniem, jakie patologiczne mechanizmy radzenia sobie już powstały, pokazuje nowe narzędzia zaradcze. A po to, by wyjść z tego błędnego koła, które w przylądku lęku zwykle wyglada tak: ->mam objaw (niepokój, napięcie)-> mam stare nieefektywne metody radzenia sobie, zwykle unikowe-> na chwile mi ulży (bo posłużę się krokiem w